DANE
   HISTORIA
   LUDZIE
   JĘZYK
   KUCHNIA
   TURYSTYKA
   KSIĄŻKI
   FAQ
   SONDA
   INNE STRONY
   WIADOMOŚCI
   ARTYKUŁY
   KAWIARENKA
INNE
   O AUTORZE
 

Święty Þorlákur – patron Islandii

Święty Þorlákur urodził się w 1133 roku i już mając 19 lat został księdzem. Studiował w Paryżu, a potem w Lincoln (Anglia). Po powrocie do Islandii został rektorem kościoła w Kirkjubćr, a potem klasztoru, założonego przez Thorkilla w 1168 roku w Ţykkvabć. Biskup w Skálholt, Kloengur, zatwierdził Þorlákura jako przeora. Następcą biskupa Kloengura został właśnie Þorlákur, wyświęcony przez arcybiskupa Eysteina. Wtedy reforma gregoriańska, nakładająca obowiązek celibatu na duchownych, jeszcze do Islandii nie dotarła. Þorlákur mógł się więc ożenić, ale tego 

nie zrobił. Dążeniem jego było wprowadzenie odpowiedniej dyscypliny wśród duchownych. Jako młody ksiądz, a później biskup, był znany ze swego świątobliwego życia. Nawet występuje w sadze islandzkiej „Þorlákssaga”, gdzie opisano jego bogobojne życie. Przypisywano mu też uczynienie wielu cudów. Zmarł 23 grudnia 1195 roku. Dzisiaj nawet dzień ten nosi nazwę „Þorláksmessa”. Jego następca w Skálholt wystąpił w 1198 roku przed Alţingiem, że jest rzeczą wskazaną, aby Þorlákura ogłosić świętym. Przeniesiono więc jego zwłoki do grobowca w katedrze w Skálholt. W średniowieczu aż 56 kościołów w Islandii było jemu poświęconych. Był także czczony w Anglii i w Skandynawii. W 1237 roku wprowadzono w Islandii święto dla uczczenia przeniesienia jego zwłok (translatio) do katedry. Za reformacji (po 1550 r.) zniszczono grobowiec, ale nie potrafiono zniszczyć w Islandii pamięci o nim. W roku 1982 dzień jego śmierci (23 grudnia) był już w kościele katolickim uroczyście obchodzony, ale dopiero w 1984 roku ogłoszono Þorlákura świętym. Od czasu wizyty Papieża Jana Pawła II w Islandii w 1989 roku, święto Þorlákura obchodzi się teraz 20 lipca (dzień przeniesienia jego zwłok do katedry w Skálholt).

W dniach 17 - 19 lipca 1998 roku spotkało się w pobliżu Skálholt wielu islandzkich katolików, a nawet luteranów, dla uczczenia 800-lecia uznawania Þorlákura za świętego. Spotkanie to połączone było z odczytami o świętym Þorlákurze. Po południu 18 lipca obecny biskup katolicki, Johannes Gijsen odprawił uroczyste nabożeństwo w danym mu do dyspozycji kościele luterańskim w Skálholt, a na zakończenie odbył się koncert muzyki kościelnej, pod dyrekcją Atli Heimira Sveinssona. Przemówienie wygłosił Sćmundur Vigfusson - jego zadaniem jest tłumaczenie na język islandzki tekstów liturgicznych. Odbyły się również odczyty Jóna Bovarssona i Kárego Bjarnasona o życiu świętego Þorlákura i o historii kościoła katolickiego w Islandii. 

S.Z.   

  Zdjęcie figurki świętego w katedrze katolickiej w Reykjaviku

wykonane przez autora strony w 2006 roku.