DANE
   HISTORIA
   LUDZIE
   JĘZYK
   KUCHNIA
   TURYSTYKA
   KSIĄŻKI
   FAQ
   SONDA
   INNE STRONY
   WIADOMOŚCI
   ARTYKUŁY
   KAWIARENKA
INNE
   O AUTORZE
 
Björk znów w Polsce!

Do tegorocznego Open'era jeszcze daleko, ale impreza już teraz zapowiada się gorąco. Organizatorzy poinformowali, że jedną z gwiazd festiwalu będzie Björk. Przedwczoraj podano, że na Heineken Open'er Festival wystąpi nowojorska formacja Beastie Boys, dziś potwierdzono, że do Gdyni przyjedzie także Björk.

Będzie to druga wizyta ekscentrycznej Islandki w naszym kraju, po raz pierwszy można ją było zobaczyć na żywo 12 lipca 2003 roku w Sopocie.

"To bardzo ważny moment tegorocznej prezentacji artystów Heineken Open'er Festival. To także wielka radość i duma mówić, że w tym roku na festiwalu zobaczymy jedną z najbardziej znanych i najlepszych piosenkarek na świecie. Zjawiskową, niezwykłą i wyjątkową Björk. Bardzo nam zależało, aby na mapie jej nielicznych występów promujących jej nowy album ukazujący się na wiosnę znalazła się Gdynia i wspaniała publiczność Openera. Udało się!" – powiedział Mikołaj Ziółkowski z agencji Alter Art, która organizuje festiwal.

Björk nagrała swoją pierwszą płytę w wieku 11 lat. Album uzyskał status platynowej płyty, a młoda artystka stała się rozpoznawalną postacią. Jej kolejne muzyczne projekty przypadły na okres fascynacji punkiem, jednak międzynarodową sławę przyniósł jej popowy zespół The Sugarcubes, z którym wydała pierwszy album "Life's Too Good" w 1988 roku. Singel "Birthday" został singlem tygodnia czasopism "NME" i "Melody Maker", a płyta była wysoko notowana na brytyjskich listach przebojów.

Po wydaniu trzeciej płyty "Stick Around For Joy" w 1992 roku grupa koncertowała wspólnie z U2. The Sugarcubes sprzedali ponad trzy miliony płyt. Po rozpadzie zespołu Björk skupiła się na solowej karierze. W 1993 artystka wydała płytę "Debut", z której pochodzą takie piosenki jak "Human Behaviour", "Venus As A Boy" czy "Violently Happy". Magazyn "NME" nazwał ją "Albumem Roku", a sama artystka natychmiast stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci pop kultury.

Kolejna płyta "Post" przyniosła tak różne stylistycznie kompozycje jak elektroniczne "Army Of Me" czy jazzowe "It's Oh So Quiet", pokazując że artystka nie obawia się eksperymentowania z konwencjami. Dużym zainteresowaniem publiczności cieszył się też album z remiksami – "Telegram". Kolejnym dziełem artystki było "Homogenic", będące połączeniem elektroniki i klasyki. Przykładem może być świetny utwór "Joga", do którego teledysk nakręcił Michel Gondry, słynny reżyser filmowy (m.in. "Zakochany bez pamięci"). Płyta została świetnie przyjęta przez media i publiczność. Sukces zachęcił Björk do dalszych eksperymentów, dzięki czemu jej fani otrzymali takie albumy jak "Vespertine" (w 2001 r.) i "Medulla" (w 2004 r.).

Artystka była wielokrotnie nominowana i zdobywała najważniejsze światowe nagrody muzyczne między innymi: Grammy, Brit Awards czy MTV Video Music Awards.

Ważnym wydarzeniem w karierze Björk było zagranie głównej roli w filmie Larsa von Triera "Tańcząc w ciemnościach". Za tę rolę otrzymała Złotą Palmę w Cannes za najlepszą rolę żeńską, a także nominacje do Złotych Globów.

Björk słynie z otwartości na eksperymenty muzyczne i ciągle poszukuje najlepszych muzycznych rozwiązań. Współpracowała z wieloma wyjątkowymi muzykami, takimi jak: Tricky, Rahzel z The Roots, japończyk Dokaka, Howie B, Mike Patton z Faith No More czy lider zespołu Radiohead Thom Yorke, który utwór Björk "Unravel" uważa za najlepszy kawałek muzyczny wszech czasów.

Nad nowym albumem ukazującym się na wiosnę Björk pracuje z Timbalandem i Antonym Hegartym z Antony And The Johnsons.


Oto szczegóły imprezy:

Heineken Open'er Festival 2007 - Lotnisko Babie Doły, Gdynia 29 czerwca - 1 lipca (piątek, sobota, niedziela)

Ceny karnetów:

Do 31 marca cena trzydniowych karnetów 199 PLN (bez pola namiotowego) i 219 PLN (z polem namiotowym)

Od 1 kwietnia cena trzydniowych 249 PLN (bez pola namiotowego) i 269 PLN (z polem namiotowym)

Bilety dostępne są w punktach sieci Ticketpro (lista punktów na www.ticketpro.pl) oraz na www.alterart.pl i www.heinekenmusic.pl.

Za: Onet.pl