DANE
   HISTORIA
   LUDZIE
   JĘZYK
   KUCHNIA
   TURYSTYKA
   KSIĄŻKI
   FAQ
   SONDA
   INNE STRONY
   WIADOMOŚCI
   ARTYKUŁY
   KAWIARENKA
INNE
   O AUTORZE
 
 

Islandzkie filmy na Warszawskim Festiwalu Filmowym

 

Islandzkie filmy wyświetlane podczas warszawskiego festiwalu filmowego – jeden dokument i dwa obrazy pełnometrażowe.

Czy to możliwe, żeby z zaciekawieniem śledzić losy obcej drużyny piłkarskiej, może nawet legitymizując się jako footbolowy laik? Jeśli uwzględnić dokument filmowy Sævara Guðmundssona to z pewnością tak. Przyglądając się z bardzo bliska drużynie Islandczyków (zaskoczenia tegorocznych mistrzostw Europy), odkrywamy piękną historię młodych chłopaków, którzy mieli nierealne marzenia. „W środku wulkanu” to obraz, w którym widz śledzi drogę zawodników do eliminacji, poznaje proces odkrywania własnych możliwości, pod okiem specyficznego trenera.

Podobnym obserwacjom można oddać się podczas projekcji filmu pełnometrażowego Huldy Rós Gudnadóttir „W zamrożeniu”. Reżyserka zafascynowana estetyką ruchów i dialogów rybaków, zajmujących się rozładunkiem ryb w ponad 30 stopniowym mrozie, naświetla ukryte wartości przedstawianego świata. 

Opartą już na własnych doświadczeniach historię opowiada Guđmundur Arnar Guđmundsson, autor filmu „Serce z kamienia”. W odległej osadzie rybackiej dwóch najlepszych kumpli spędza lato. Podczas gdy jeden z nich stara się o względy pewnej dziewczyny, drugi odkrywa w sobie uczucia względem przyjaciela. Jak wyjaśnia reżyser:„jako dziecko chciałem pokazać dorosłym, jaki był tamten świat. Teraz, robię to jako filmowiec – pokazuję młodość w możliwie najbardziej prawdziwy sposób. Ten czas, który wpływa potem na całe nasze życie”. Warto zagospodarować sobie czas także dlatego, że podczas warszawskiego festiwalu filmowego, który odbędzie się w dniach 7 – 16 października, planowana jest wschodnioeuropejska premiera tego filmu. 

Warszawski Festiwal Filmowy rozpoczyna się 7 października i potrwa do 16 października 2016.

Honorata Sroka


Więcej:

Warszawski Festiwal Filmowy