DANE
   HISTORIA
   LUDZIE
   JĘZYK
   KUCHNIA
   TURYSTYKA
   KSIĄŻKI
   FAQ
   SONDA
   INNE STRONY
   WIADOMOŚCI
   ARTYKUŁY
   KAWIARENKA
INNE
   O AUTORZE
 

Światło pokoju w Reykjaviku

Właśnie minęło 40 lat od dnia, w którym zastrzelony został John Lennon. Jaki ma to związek z Islandią?

Na maleńkiej wysepce Viðey koło Reykjaviku znajduje się kolumna świetlna, odsłonięta w 2007 roku. Bohaterami ceremonii byli: wdowa po Lennonie, Yoko Ono z synem Seanem, Ringo Starr, Olivia Harrison (wdowa po George'u Harrisonie) i ich syn Dhani Harrison. Paul McCartney, choć zaproszony, nie mógł uczestniczyć w otwarciu "The Imagine Peace Tower".

Konstrukcja składa się z 15 reflektorów z pryzmatami, które działają jak lustra, odbijając snop światła pionowo w niebo ze studni o szerokości 4 metrów.

Światło powstaje w w sześciu poziomych korytarzach i jest rzucane na lustra nachylone pod katem 45 °, rzucając światło pionowo w niebo. Ponadto na dnie studni znajdują się żarówki wypełnione gazem ksenonowym.

Światło dosięga ponoć 4 kilometrów, często przebijając się także przez chmury. Urządzenie o mocy 75 kW czerpie energię oczywiście z geotermii.

Światło rozbłyska co roku 9 października, w dniu urodzin Lennona, a gaśnie 8 grudnia, kiedy został zastrzelony. W tym okresie włączane jest o zachodzie słońca, a gaszone o północy. Światło włączane jest także od 21 do 28 grudnia (tydzień po przesileniu zimowym), w sylwestra, oraz na tydzień po równonocy wiosennej (od 21 do 28 marca). W pierwszy dzień Nowego Roku światło nie gaśnie do białego rana.

Na cokole kolumny wyryto słowa „imagine peace” z piosenki "Imagine" w 24 językach (niestety brak wersji polskiej).

Projekt został sfinansowany przez Yoko Ono, miasto Reykjavík i miejscowego producenta prądu (Orkuveita Reykjavíkur), który pokrywa koszty operacyjne.

MS

8 grudnia 2020Zdjęcie: Hallgrimur P. Helgason (za zgodą)

 

Imagine Peace Tower - oficjalna strona internetowa