DANE
   HISTORIA
   LUDZIE
   JĘZYK
   KUCHNIA
   TURYSTYKA
   KSIĄŻKI
   FAQ
   SONDA
   INNE STRONY
   WIADOMOŚCI
   ARTYKUŁY
   KAWIARENKA
INNE
   O AUTORZE
 

Co musisz wiedzieć przed wjazdem na Islandię w czasie Covid-19

Wiele osób pyta nas, jak wygląda przekraczanie granicy Islandii w dobie pandemii koronawirusa. Poniższe informacje są aktualizowane na bieżąco:

Aktualizacja z 15 stycznia 2021: Zniesiono możliwość 2-tygodniowej kwarantanny jako opcji zamiast podwójnego testu.

Aktualizacja z 17 listopada 2020: Przez dwa miesiące (od 1 grudnia do 31 stycznia 2021 testy na obecność koronawirusa na granicach Islandii będą bezpłatne).

Aktualizacja z 23 listopada 2020:  Od 10 grudnia przylatujący pasażerowie, którzy już przeszli infekcję i wykażą się dokumentem potwierdzającym przebycie choroby, będą zwolnieni z testów i kwarantanny. Wówczas należy przedstawić test na obecność przeciwciał SARS-CoV-2/COVID-19 wykonane testem serologicznym ELISA. Wykonuje sie go przez pobranie krwi, w Polsce kosztuje około 110 PLN, na Islandii można go zrobić za 5000 ISK. Powinien być w języku angielskim lub islandzkim. Szczegóły (po angielsku) znajdziecie tutaj.


Granice Islandii są otwarte dla obywateli Polski.

Każdy turysta chcący uniknąć 2-tygodniowej kwarantanny musi poddać testowi na Covid-19 (wymaz z nosa) oraz udać na 5-dniową kwarantannę, a następnie na kolejny test.

Wypełnienie formularza on-line pozwala zaoszczędzić nieco czasu na lotnisku po przylocie.

Na początku lipca opłata za test wykonany na granicy została obniżona z 15.000 koron islandzkich do 11.000 ISK (ok. 312 PLN).

Płatność on-line pozwala obniżyć koszt testu o kolejne 2000 ISK.

W formularzu trzeba będzie określić, gdzie planujemy przebywać przez okres kwarantanny.

Opublikowano listę miejsc noclegowych, które są na to przygotowane, o ile nie mamy własnego lokum. Nocowanie przez ten czas w namiocie czy samochodzie jest zabronione.

Szczegółowe instrukcje zachowania w czasie kwarantanny są dostępne tutaj (w języku angielskim).

  Osoba poddana kwarantannie powinna pozostać w swoim mieszkaniu i mieć kontakt z jak najmniejszą liczbą osób.

Korzystanie z ruchomych pomieszczeń mieszkalnych, takich jak namiot, kamper itp., jest niedozwolone.

Podczas kwarantanny noclegi grupowe są zabronione (schroniska, schroniska turystyczne itp.).

Pensjonaty i kwatery domowe oferowane do użytku przez osoby poddane kwarantannie muszą zapewniać prywatne urządzenia higieniczne dla każdej jednostki używanej do kwarantanny, a osoby poddane kwarantannie w takich pomieszczeniach nie mogą korzystać z żadnych wspólnych przestrzeni, takich jak salony, kuchnie itp.

Osoby poddane kwarantannie mogą opuścić swoją bazę kwarantanny w celu uzyskania niezbędnych świadczeń zdrowotnych, po konsultacji z przychodnią podstawowej opieki zdrowotnej, służbą dyżurną 1700 (+354 544 4113) lub służbami ratunkowymi 112.

Osoby poddane kwarantannie nie mogą korzystać z transportu publicznego, ale mogą korzystać z taksówek, samochodów do wynajęcia lub prywatnych samochodów, gdy konieczne jest opuszczenie bazy kwarantanny.

Osobom poddanym kwarantannie nie wolno uczęszczać na żadne zgromadzenia w celach zawodowych, rodzinnych lub towarzyskich.

Osobom poddanym kwarantannie nie wolno odwiedzać restauracji, barów, centrów fitness, basenów, teatrów, kin, centrów handlowych ani innych miejsc, w których spotykają się ludzie. Osoby poddane kwarantannie nie mogą przebywać we wspólnej przestrzeni kondominium, tj. Klatce schodowej, pralni lub wspólnych podwórkach / obszarach zewnętrznych.

Osoby poddane kwarantannie mogą iść na spacer, ale muszą zachować co najmniej 2-metrową odległość od innych pieszych i nie mogą odwiedzać zabytków narodowych, muzeów i innych popularnych miejsc turystycznych oraz popularnych terenów publicznych, w tym centrów miast i miasteczek.

Osoby poddane kwarantannie mogą udać się na przejażdżkę prywatnym samochodem, ale nie mogą wchodzić w interakcje z innymi osobami znajdującymi się w pobliżu, np. w restauracjach dla osób przejeżdżających przez parking. Zwiedzanie jest zabronione, a pokonywanie długich dystansów (na przykład między miastami) jest zabronione, chyba że po przyjeździe, kiedy może być konieczne podróżowanie do bazy kwarantanny oddalonej od miejsca wjazdu na Islandię.

W ciągu 4-6 dni od przyjazdu należy zgłosić się na drugi (bezpłatny) test w placówce służby zdrowia (gdzie można zrobić drugi test na Islandii). WYnik negatywny pozwala na kontynuowanie podróży.

Uwaga: jednak nie będą akceptowane wyniki badań z innych krajów czy certyfikaty zdrowia!

Jeśli test wykryje wirusa, zostanie on powtórzony. Jeśli infekcja zostanie potwierdzona, podróżny musi przejść do samoizolacji. W przypadku braku miejsca do takowej, zostanie przekierowany do specjalnego ośrodka, gdzie będzie leczony (na koszt państwa).

Osoby, które uzyskały wynik negatywny w drugim teście PCR, nie muszą już podejmować specjalnych środków ostrożności.

Dzieci są zwolnione z testów.

Władze zalecają zainstalowanie aplikacji na smartfona, ale nie jest to obowiązkowe.

Powyższe zasady dotyczą także przeprawy promowej z Danii.

Wszyscy podróżni będą nadal zobowiązania do przestrzegania zaleceń (m.in. regularne mycie rąk, zachowanie dystansu oraz unikania spotkań w grupach ponad 10 osób).

Na Islandii nie ma obowiązku czy zaleceń noszenia maseczek na zewnątrz (wyjątkiem są instytucje, sklepy czy np. prom na Vestmannaeyar lub środki transportu, których zarządca zadecyduje o takim obowiązku).

Przed podróżą należy również szczegółowo zapoznać się z wytycznymi linii lotniczej i ich regulacji (np. obowiązku noszenia maseczki, etc.)

Zasady mogą być zmieniane w ciągu najbliższych tygodni i kolejnych miesięcy, dlatego należy na bieżąco sprawdzać informacje.

Ta strona będzie aktualizowana gdy pojawią się nowe informacje.

Więcej informacji na stronie www.covid.is

  

Planujesz wyjazd na Islandię? Przyłącz się do nas - zaoszczędzisz i zobaczysz więcej!