DANE
   HISTORIA
   LUDZIE
   JĘZYK
   KUCHNIA
   TURYSTYKA
   KSIĄŻKI
   FAQ
   SONDA
   INNE STRONY
   WIADOMOŚCI
   ARTYKUŁY
   KAWIARENKA
INNE
   O AUTORZE
 

Co musisz wiedzieć przed wjazdem na Islandię po 15 czerwca 2020

Wiele osób pyta nas, jak będzie wyglądało przekraczanie granicy Islandii w dobie pandemii koronawirusa. Poniższe informacje będą aktualizowane na bieżąco:

Otwarcie granicy Islandii nastąpiło 15 czerwca 2020.

Aby uniknąć dwutygodniowej kwarantanny, każdy turysta jest poddany testowi na Covid-19. Po jego wykonaniu można opuścić lotnisko.

W formularzu trzeba będzie określić, gdzie planujemy przebywać przez pierwszą dobę na Islandii. W tym czasie zalecane jest ograniczenie kontaktu z innymi, ale nie jest to kwarantanna.

Wypełnienie formularza on-line pozwala zaoszczędzić nieco czasu na lotnisku po przylocie.

Na początku lipca opłata za test wykonany na granicy została obniżona z 15.000 koron islandzkich do 11.000 ISK (ok. 312 PLN).

Płatność on-line pozwala obniżyć koszt testu o kolejne 2000 ISK.

Wciąż wysoka cena spotkała się z krytyką branży turystycznej, ale biorąc pod uwagę wcześniejsze zapowiedzi wielokrotnie wyższych opłat, jest to dobra wiadomość.

Uwaga: jednak nie będą akceptowane wyniki badań z innych krajów czy certyfikaty zdrowia!

Jeśli test wykryje wirusa, zostanie on powtórzony. Jeśli infekcja zostanie potwierdzona, podróżny musi przejść do samoizolacji. W przypadku braku miejsca do takowej, zostanie przekierowany do specjalnego ośrodka, gdzie będzie leczony (na koszt państwa).

Podróżni przybywający na Islandię przez pierwsze 2 tygodnie od otwarcia granicy byli zwolnieni z opłaty (do końca czerwca)

Dzieci są zwolnione z testów.

Należy być przygotowanym, że trzeba będzie zainstalować aplikację na smarfona.

Powyższe zasady dotyczą także przeprawy promowej z Danii, która kilka tygodni temu została wznowiona.

Wszyscy podróżni będą nadal zobowiązania do przestrzegania zaleceń (m.in. regularne mycie rąk, zachowanie dystansu oraz unikania spotkań w grupach ponad 200 osób).

Na Islandii nie ma obowiązku czy zaleceń noszenia maseczek.

Przed podróżą należy również szczegółowo zapoznać się z wytycznymi linii lotniczej i ich regulacji (np. obowiązku noszenia maseczki, etc.)

Zasady mogą być zmieniane w ciągu najbliższych tygodni i kolejnych miesięcy, dlatego należy na bieżąco sprawdzać informacje.

Branża turystyczna wciąż walczy o zniesienie opłat.

Wszystko powyższe przy założeniu, że do tego czasu Polska zezwoli na lotniczy ruch międzynarodowy.

Ta strona będzie aktualizowana gdy pojawią się nowe informacje.

Więcej informacji na stronie www.covid.is

Rząd RP ogłosił, że 13 czerwca otwarte zostaną granice Polski, które zamknięte zostały 15 marca w związku z epidemią koronawirusa (zakaz nie dotyczył przepływu towarów). Media podają że tylko dla państw Unii Europejskiej, ale Islandia, choć nie jest członkiem UE, też jest na tej liście. Od 16 czerwca rozpoczną się zaś loty międzynarodowe. Zarówno Polaków, jak i obcokrajowców przyjeżdżających do kraju nie będzie obowiązywać kwarantanna.

Podróżni zyskają na powrót prawo do swobodnego wjazdu, wyjazdu oraz tranzytu przez terytorium RP. Nie będą musieli odbywać kwarantanny. 
  

Planujesz wyjazd na Islandię? Przyłącz się do nas - zaoszczędzisz i zobaczysz więcej!