DANE
   HISTORIA
   LUDZIE
   JĘZYK
   KUCHNIA
   TURYSTYKA
   KSIĄŻKI
   FAQ
   SONDA
   INNE STRONY
   WIADOMOŚCI
   ARTYKUŁY
   KAWIARENKA
INNE
   O AUTORZE
 

Co musisz wiedzieć przed wjazdem na Islandię w czasie Covid-19

Wiele osób pyta nas, jak wygląda przekraczanie granicy Islandii w dobie pandemii koronawirusa. Poniższe informacje są aktualizowane na bieżąco:

Aktualizacja z 17 listopada 2020: Przez dwa miesiące (od 1 grudnia do 31 stycznia 2021 testy na obecność koronawirusa na granicach Islandii będą bezpłatne).


Granice Islandii są otwarte dla obywateli Polski.

Każdy turysta chcący uniknąć 2-tygodniowej kwarantanny musi poddać testowi na Covid-19 (wymaz z nosa) oraz udać na 5-dniową kwarantannę, a następnie na kolejny test.

Wypełnienie formularza on-line pozwala zaoszczędzić nieco czasu na lotnisku po przylocie.

Na początku lipca opłata za test wykonany na granicy została obniżona z 15.000 koron islandzkich do 11.000 ISK (ok. 312 PLN).

Płatność on-line pozwala obniżyć koszt testu o kolejne 2000 ISK.

W formularzu trzeba będzie określić, gdzie planujemy przebywać przez okres kwarantanny.

Opublikowano listę miejsc noclegowych, które są na to przygotowane. Nocowanie przez ten czas w namiocie czy samochodzie jest zabronione.

Szczegółowe instrukcje zachowania w czasie kwarantanny są dostępne tutaj (w języku angielskim).

  Osoba poddana kwarantannie powinna pozostać w swoim mieszkaniu i mieć kontakt z jak najmniejszą liczbą osób.

Korzystanie z ruchomych pomieszczeń mieszkalnych, takich jak namiot, kamper itp., jest niedozwolone.

Podczas kwarantanny noclegi grupowe są zabronione (schroniska, schroniska turystyczne itp.).

Pensjonaty i kwatery domowe oferowane do użytku przez osoby poddane kwarantannie muszą zapewniać prywatne urządzenia higieniczne dla każdej jednostki używanej do kwarantanny, a osoby poddane kwarantannie w takich pomieszczeniach nie mogą korzystać z żadnych wspólnych przestrzeni, takich jak salony, kuchnie itp.

Osoby poddane kwarantannie mogą opuścić swoją bazę kwarantanny w celu uzyskania niezbędnych świadczeń zdrowotnych, po konsultacji z przychodnią podstawowej opieki zdrowotnej, służbą dyżurną 1700 (+354 544 4113) lub służbami ratunkowymi 112.

Osoby poddane kwarantannie nie mogą korzystać z transportu publicznego, ale mogą korzystać z taksówek, samochodów do wynajęcia lub prywatnych samochodów, gdy konieczne jest opuszczenie bazy kwarantanny.

Osobom poddanym kwarantannie nie wolno uczęszczać na żadne zgromadzenia w celach zawodowych, rodzinnych lub towarzyskich.

Osobom poddanym kwarantannie nie wolno odwiedzać restauracji, barów, centrów fitness, basenów, teatrów, kin, centrów handlowych ani innych miejsc, w których spotykają się ludzie. Osoby poddane kwarantannie nie mogą przebywać we wspólnej przestrzeni kondominium, tj. Klatce schodowej, pralni lub wspólnych podwórkach / obszarach zewnętrznych.

Osoby poddane kwarantannie mogą iść na spacer, ale muszą zachować co najmniej 2-metrową odległość od innych pieszych i nie mogą odwiedzać zabytków narodowych, muzeów i innych popularnych miejsc turystycznych oraz popularnych terenów publicznych, w tym centrów miast i miasteczek.

Osoby poddane kwarantannie mogą udać się na przejażdżkę prywatnym samochodem, ale nie mogą wchodzić w interakcje z innymi osobami znajdującymi się w pobliżu, np. w restauracjach dla osób przejeżdżających przez parking. Zwiedzanie jest zabronione, a pokonywanie długich dystansów (na przykład między miastami) jest zabronione, chyba że po przyjeździe, kiedy może być konieczne podróżowanie do bazy kwarantanny oddalonej od miejsca wjazdu na Islandię.

W ciągu 4-6 dni od przyjazdu należy zgłosić się na drugi (bezpłatny) test w placówce służby zdrowia (gdzie można zrobić drugi test na Islandii). WYnik negatywny pozwala na kontynuowanie podróży.

Uwaga: jednak nie będą akceptowane wyniki badań z innych krajów czy certyfikaty zdrowia!

Jeśli test wykryje wirusa, zostanie on powtórzony. Jeśli infekcja zostanie potwierdzona, podróżny musi przejść do samoizolacji. W przypadku braku miejsca do takowej, zostanie przekierowany do specjalnego ośrodka, gdzie będzie leczony (na koszt państwa).

Osoby, które uzyskały wynik negatywny w drugim teście PCR, nie muszą już podejmować specjalnych środków ostrożności.

Dzieci są zwolnione z testów.

Należy być przygotowanym, że trzeba będzie zainstalować aplikację na smarfona.

Powyższe zasady dotyczą także przeprawy promowej z Danii, która kilka tygodni temu została wznowiona.

Wszyscy podróżni będą nadal zobowiązania do przestrzegania zaleceń (m.in. regularne mycie rąk, zachowanie dystansu oraz unikania spotkań w grupach ponad 10 osób).

Na Islandii nie ma obowiązku czy zaleceń noszenia maseczek (wyjątkiem jest np. prom na Vestmannaeyar lub środki transportu, których zarządca zadecyduje o takim obowiązku).

Przed podróżą należy również szczegółowo zapoznać się z wytycznymi linii lotniczej i ich regulacji (np. obowiązku noszenia maseczki, etc.)

Zasady mogą być zmieniane w ciągu najbliższych tygodni i kolejnych miesięcy, dlatego należy na bieżąco sprawdzać informacje.

Ta strona będzie aktualizowana gdy pojawią się nowe informacje.

Więcej informacji na stronie www.covid.is

Rząd RP ogłosił, że 13 czerwca otwarte zostaną granice Polski, które zamknięte zostały 15 marca w związku z epidemią koronawirusa (zakaz nie dotyczył przepływu towarów). Media podają że tylko dla państw Unii Europejskiej, ale Islandia, choć nie jest członkiem UE, też jest na tej liście. Od 16 czerwca rozpoczną się zaś loty międzynarodowe. Zarówno Polaków, jak i obcokrajowców przyjeżdżających do kraju nie będzie obowiązywać kwarantanna.

Podróżni zyskają na powrót prawo do swobodnego wjazdu, wyjazdu oraz tranzytu przez terytorium RP. Nie będą musieli odbywać kwarantanny. 
  

Planujesz wyjazd na Islandię? Przyłącz się do nas - zaoszczędzisz i zobaczysz więcej!