DANE
   HISTORIA
   LUDZIE
   JĘZYK
   KUCHNIA
   TURYSTYKA
   KSIĄŻKI
   FAQ
   SONDA
   INNE STRONY
   WIADOMOŚCI
   ARTYKUŁY
   KAWIARENKA
INNE
   O AUTORZE
 

Referendum dla Polaków na Islandii

Informacja dla obywateli polskich przebywających na terenie Republiki Islandii w sprawie ogólnokrajowego referendum dotyczącego przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej.

Uprzejmie informuję, że dnia 7 oraz 8 czerwca 2003 roku w godzinach od 6.00 do 20.00, w siedzibie Konsulatu RP w Reykjaviku odbędzie się referendum w sprawie przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej.

Obywatele polscy zamieszkujący na stałe i przebywający czasowo poza granicami Polski, posiadający ważne polskie paszporty biorą udział w referendum na zasadach określonych w Ustawie z dnia 14 marca 2003 roku o referendum ogólnokrajowym (Dz. U. Nr 57, poz. 507) oraz Uchwały Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 17 kwietnia 2003 r. o zarządzeniu ogólnokrajowego referendum w sprawie wyrażenia zgody na ratyfikację Traktatu dotyczącego przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej (Dz.U. Nr 66, poz. 613). 

Głosować można tylko osobiście, przybywając do lokalu wyborczego (siedziba Konsulatu RP w Reykjaviku - Ananaust 1, 121 - Reykjavik) w wyżej wymienionym terminie z ważnym polskim paszportem.

Osoby stale zamieszkałe w Polsce, wyjeżdżające za granicę, mające zamiar wzięcia udziału w referendum, powinny zaopatrzyć się przed wyjazdem w zaświadczenie o prawie do głosowania.

Wyborcy zamieszkali na stałe za granicą oraz wyborcy, przebywający czasowo poza granicami Polski, a nie posiadający zaświadczenia o prawie do głosowania poza miejscem stałego zamieszkania - wpisywani są do spisu wyborców sporządzanego przez Konsula RP do dnia 3 czerwca br. Dla osób przebywających na terenie Islandii właściwy jest Wydział Konsularny Ambasady RP w Oslo. 

Osoby zamieszkałe na stałe na terenie Republiki Islandii, głosujące poza miejscem swojego zamieszkania, otrzymują zaświadczenie, wydane przez Kierownika Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Oslo, o prawie do głosowania (art. 26 ust. 3 Ordynacji Wyborczej), po uprzednim zgłoszeniu danych do spisu wyborczego sporządzanego przez konsula. Zaświadczenie o prawie do głosowania poza miejscem zamieszkania odbiera się osobiście lub przez upoważnionego pełnomocnika.

Wpisu na listę wyborców dokonuje się na podstawie osobistego zgłoszenia wniesionego ustnie, telefonicznie, pisemnie lub telefaksem ( tel: 00 47/ 22 55 55 36, 22 43 00 15, 22 43 01 61, telefaks: 00 47/ 24 11 81 53 lub 22 44 48 39). Zgłoszenie powinno zawierać nazwisko i imiona, imię ojca, datę urodzenia, numer PESEL, numer ważnego polskiego paszportu, miejsce i datę jego wydania, adres zamieszkania wyborcy na terenie Islandii oraz adres zamieszkania na terenie Rzeczypospolitej Polskiej (dotyczy osób posiadających stałe zameldowanie na terenie RP).

Teksty aktów prawnych regulujących zasady przeprowadzenia referendum 
( Ustawa z dnia 14 marca 2003r o referendum ogólnokrajowym, Uchwała Sejmu RP z dnia 17 kwietnia 2003r oraz Uchwały Państwowej Komisji Wyborczej) znajdują się na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej pod adresem:

http://www.pkw.gov.pl/


Kierownik Wydziału Konsularnego
Anna Śmiałek - Grzyb
I Sekretarz Ambasady