Uwolnić Orkę – szczęśliwy finał

 Słynna orka Keiko, gwiazda filmu Free Willy, odzyskała wolność. Po niemal 20 latach niewoli mogła powrócić do swego naturalnego środowiska i opuścić swe więzienie na Islandii. Orka trzymana była w „zagrodzie” o powierzchni boiska piłkarskiego na wyspie Westmana. W obecności ambasadora USA, Barbary Griffiths, otwarto specjalne wrota, przez które orka wypłynęła na pełne morze.
    

Dzięki filmowi Free Willy, Keiko zawładnęła sercami i umysłami tysięcy dzieci na całym świecie – twierdzi Jean-Michel Cousteau, prezydent Ocean Futures Society. Organizacja, której przewodniczy Cousteau działała na rzecz przywrócenia Keiko możliwości powrotu do jej naturalnego środowiska. Kiedy okazało się, że prawdziwy los orki nie ma nic wspólnego z hollywoodzkim happy endem, setki tysiące ludzi na całym świecie zaczęły działać na rzecz powrotu orki do jej naturalnego środowiska. Zdrowie orki będzie przez cały czas badane przez zespół weterynarzy – dodaje Cousteau.

Film Free Willy znany był w Polsce pot tytułem Uwolnić Orkę. Willy to ogromna orka uwięziona w małym basenie wodnym parku Pacific Northwest. Willy tęskni do swej rodziny, która pływa na wolności w pobliskiej zatoce. Nikt jednak nie rozumie jego tęsknoty i płaczu, nikt oprócz 12-letniego chłopca, który dobrze wie,co to znaczy nie mieć rodziny.

 Uwolnić Orkę to wzruszająca opowieść o niezwykłej przyjaźni pomiędzy chłopcem a 3-tonową orką. Kiedy chłopiec dowiaduje się o okrutnym planie zgładzenia Willego, obmyśla swój plan, którego celem będzie powrót orki do jej naturalnego środowiska.

 

Historia orki Keiko

     1977 lub 1978 — Keiko przychodzi na świat w Oceanie Atlantyckim niedaleko Islandii.
     1979 — Keiko zostaje złapana i przewieziona do Saedyrasfnid (Islandia) i umieszczona w specjalnym basenie.
     1982 — Marineland w Ontario (Kanada) zakupuje Keiko.
     1985 — Marineland sprzedaje Keiko do zoo morskiego w Mexico City za 350 tys. USD.
     1992 — Warner Bros decyduje się „zaangażować” Keiko do filmu Free Willy (Uwolnić Orkę). Film staje się hitem.
     listopad 1993 — Magazyn Life Magazine publikuje artykuł na temat Keiko, jej historii, oraz jej chronicznych kłopotów
zdrowotnych.
     maj 1994 — Rozpoczynają się rozmowy na temat losu Keiko w Oregon Coast Aquarium.
     listopad 1994 — Powstaje Fundacja Free Willy Keiko Foundation, na jej koncie są 4 mln USD
     luty 1995 — Fundacja oraz Oregon Coast Aquarium wydają 7.3 mln USD na odpowiednie akwarium i rehabilitację orki.
     7 stycznia 1996 — United Parcel Service przenosi Keiko do Newport Municipal Airport w Newport (stan Oregon).
     9 września 1998 — Keiko opuszcza Oregon Coast Aquarium i zostaje przewieziona samolotem należącym do Sił Powietrznych USA na Islandię.