DANE
   HISTORIA
   LUDZIE
   JĘZYK
   KUCHNIA
   TURYSTYKA
   KSIĄŻKI
   FAQ
   SONDA
   INNE STRONY
   WIADOMOŚCI
   ARTYKUŁY
   KAWIARENKA
INNE
   O AUTORZE
 
KRAJ SPORTOWCÓW 

Chyba w niewielu krajach sportem interesuje się tak dużo mieszkańców jak w Islandii. Kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców wyspy należy do towarzystw sportowych „Idhróttasaband Íslands”, które są połączone w ogólnokrajowym związku sportowym. Finansowane są z wpływów w Toto - Lotka. Federacja sportowa ma zresztą około 60 % udziałów w przedsiębiorstwie totalizatora.

Jak wielkie jest zainteresowanie sportem wystarczy sprawdzić w gazetach, w których bardzo dużo miejsca zajmują sprawozdania z różnych zawodów sportowych. To zainteresowanie jest umiejętnie stymulowane. Dzieci od 6 lat muszą umieć pływać, wprowadza się też narodowy sport, jakim są zapasy zwane „glirna”.

A jakimi rodzajami sportu Islandczycy najbardziej się interesują? Naturalnie piłką nożną. Wielu Islandczyków gra w różnych klubach europejskich, a np. Ásgeir Sigurvinsson w roku 1984 zdobył tytuł piłkarza roku w niemieckiej lidze piłkarskiej. Drugim z kolei popularnym sportem jest narciarstwo. Uprawia go prawie 10 tys. Islandczyków, najwięcej w Loippe. Na północy tereny narciarskie znajdują się w Akureyri i w Isafjördur, a także na zboczach Kerlingarfjöll. Zresztą Islandia ma wiele terenów pokrytych śniegiem przez cały rok.

Popularne są też i inne dyscypliny. Np. w piłkę ręczną gra blisko 10 tys. zawodników, w tym prawie 3 tys. kobiet. W lekkiej atletyce bierze udział 9100 sportowców, wśród nich prawie połowę stanowią kobiety. Badmintona uprawia 8000 zawodników. Popularne są zapasy, raz do roku zapaśnicy walczą o pas zwany „grettir”. Ostatnio coraz bardziej popularny jest sport jeździecki. Trochę to dziwne, że dopiero teraz , bo jak piszemy w innym miejscu koń od tysiąca lat był nieodzownym towarzyszem każdego Islandczyka. Traktowano go jako zwierzę domowe, a dzisiaj stracił on funkcję niezbędnego wierzchowca (z wyjątkiem okresu spędów owiec z pastwisk). Teraz organizuje się już wyścigi koni i prowadzi odpowiednią hodowlę zwierząt.

Będąc w Islandii można wszędzie spotkać tereny sportowe, boiska, a nawet place golfowe, gdyż golf staje się coraz bardziej popularny, a ponadto przyciąga też turystów.

Nie tylko jednak tradycyjne sporty są uprawiane. W Islandii wielu turystów odbywa wędrówki po górach oraz uprawia wspinaczkę. Ta, jak wiadomo, wymaga specjalistycznego sprzętu i umiejętności. Szczegółowych informacji na ten temat, a zwłaszcza warunków odbywania wędrówek po lodowcach można uzyskać w Ferdhafélag Íslands, Mörkinni 6, 108 Reykjavik, tel. 91/6825-33.

Narciarstwo można uprawiać nie tylko w zimie, ale również latem. W Kerlingarfjöll od końca czerwca do sierpnia jest nawet szkoła jazdy na nartach. Można zapisać się na kursy 5-6 dniowe, otrzymać na miejscu ekwipunek, a nawet pełne utrzymanie. Jeździć na nartach można również na terenie lodowca Mýrdalsjökull, a w zimie w Bláfjöll na południe od Reykjaviku.

S.Z