DANE
   HISTORIA
   LUDZIE
   JĘZYK
   KUCHNIA
   TURYSTYKA
   KSIĄŻKI
   FAQ
   SONDA
   INNE STRONY
   WIADOMOŚCI
   ARTYKUŁY
   KAWIARENKA
INNE
   O AUTORZE
 

Wycieczka na Islandię

19-29 maja 2017

 

Dzień 1 (piątek 19 maja)

Wylot z Gdańska lotem bezpośrednim o godzinie 14:10 lub z Katowic o 17:10. Przylot do Keflavíku o 15:55 (lot z Gdańska) lub 19:35 (lot z Katowic) czasu lokalnego. W oczekiwaniu na grupę z Katowic: spacer do latarni morskiej w Garður, malowniczy kościółek w Hafnir i zachodnia część półwyspu Reykjanes. Przejazd przez byłą bazę wojskową w Keflavíku. Siedziba prezydenta w Álftanes (Bessastaðir). Przejazd do miejsca noclegu w Reykjavíku.

Dzień 2 (sobota 20 maja)

Śniadanie. O godzinie 9 wypłynięcie ze Starego Portu w Reykjavíku w 3-godzinny rejs w poszukiwaniu wielorybów. Muzeum sag islandzkich (dla chętnych). Zwiedzanie stolicy: kościół luterański Hallgrímskirkja (najwyższy budynek w mieście), ogród z rzeźbami Einara Jónssona, spacer ulicą Laugavegur, katedra luterańska Dómkirkja, plac Austurvöllur oraz siedziba parlamentu (Althing), ratusz miejski, katedra katolicka na Landakot, staw miejski Tjörnin, kościółek Fríkirkjan, sala koncertowa Harpa.  Dla chętnych kąpiel w basenach Laugardalslaug. Nocleg w Reykjavíku. 

Dzień 3 (niedziela 21 maja)

Śniadanie. Plaża miejska Nauthólsvík, Perlan z tarasem widokowym, cmentarz Fossvogur z grobem polskich marynarzy ze statku Wigry. Czas wolny na lunch (we własnym zakresie). Wyjazd ze stolicy w kierunku półwyspu Snæfellsnes, po drodze dom islandzkiego noblisty Halldóra Laxnessa (Gljúfrasteinn). Przejazd tunelem pod Hvalfjordur. Spacer po Borgarnes. Podejście pod krater Eldborg. Przejazd na nocleg.

Dzień 4 (poniedziałek 22 maja)

Po śniadaniu rozpoczynamy objazd półwyspu Snæfellsnes: formacje skalne Lóndrangar, Park Narodowy Snæfellsjökull, okolice lodowca lodowiec Snaefellsjokull, kanion Rauðfeldsgjá, szczelina Botnsfjall, jaskinia Vatnshellir znana z książki „Podróż do wnętrza ziemi” Juliusza Verne’a (dla chętnych), wyprawa szlakiem Utnesvegur, plaża Djúpalónssandur, Rif z rezerwatem ptaków, Gufuskálar (najwyższa konstrukcja na Islandii), spacer po Olafsviku, wodospad Kirkjufellsfoss. Przejazd na nocleg.

Dzień 5 (wtorek 23 maja)

Po śniadaniu przejazd do Stykkishólmur i spacer na okoliczne wzniesienie. Przejazd do Búðardalur, jednej z najstarszych osad na wyspie. Kąpiel w gorących Źródłach. Panorama Bifröst. Podejście na nieczynny chwilowo krater wulkanu Grábrók. Reykholt. Wodospady Hraunfoss i Barnafoss. Spacer po znanym z islandzkich sag Húsafell. Przejazd drogą górską Kaldidalur. Przejazd na nocleg.

Dzień 6 (środa 24 maja)

Po śniadaniu podziwianie (Hvalfjörður), spacer w kierunku wodospadu Glymur (najwyższego na Islandii, potrzebne odpowiednie obuwie). Park Narodowy Þingvellir, miejsce powstania najstarszego parlamentu - Althingu, jezioro Þingvallavatn. Miejscowość Laugarvatn. Dolina Haukadalur z gejzerami Geysir i Strokkur. Wodospad Gullfoss. Skálholt – pierwsze biskupstwo. Kerið - jezioro wulkaniczne wewnątrz krateru wulkanu Grímsnes. Przejazd na nocleg. 

Dzień 7 (czwartek 25 maja)

Śniadanie, wodospad Hjálparfoss, skansen Þjóðveldisbærinn w Stöng. Podziwianie wulkanu Hekla. Przyjazd do Landmannalaugar (w zależności od przejezdności drogi) - geotermalnego obszaru otoczonego przez wyjątkowe wielobarwne, ryolitowe góry i rozległe pola lawy. Kąpiel w gorących Źródłach. Spacer wśród malowniczych pagórków. Piknik we własnym zakresie. Jeśli czas pozwoli: malownicza wioska nadmorska Eyrarbakki. Przejazd na nocleg.

Dzień 8 (piątek 26 maja)

Śniadanie. Wodospad Seljalandsfoss i Skógafoss. Kanion Fjaðrárgljúfur i kamienna podłoga koło Kirkjubæjarklaustur. Laguna lodowcowa Jökulsárlón (dla chętnych rejs amfibią). Spacer po Parku Narodowym Skaftáfell, podejście pod wodospad Svartifoss i lodowiec Skaftafellsjökull. Vík i czarna plaża, Reynisdrangar. Przejazd koło słynnego lodowca Eyjafjallajökull. Dla chętnych kąpiel w Seljavallalaug. Przejazd na nocleg.

Dzień 9 (sobota 27 maja)

Śniadanie. Wyjazd do parku narodowego Þórsmörk - spacer po dolinie w jednym z najbardziej popularnych miejsc wypoczynku Islandczyków. Następnie przejazd do Hveragerði – miasta-ogrodu pełnego szklarni. W zależności od pogody kąpiel w gorącej rzece (podejście 3 km). Powrót na nocleg. 

Dzień 10 (niedziela 28 maja)

Po śniadaniu przejazd do portowego miasteczka skąd popłyniemy na Heimaey - główną wyspę archipelagu Vestmannaeyjar (dosł. z isl. Ludzie Zachodu). Zwiedzimy muzeum Eldheimar dokumentujący skutki katastrofalnego wybuchu wulkanu w 1973 roku. Spacer po wyspie, okazja do podziwiania panoramy archipelagu. Powrót promem na Islandię, powrót na nocleg.

 

Dzień 11 (poniedziałek 29 maja)

Śniadanie. Obszar geotermalny Krysuvík, most na zbiegu płyt tektonicznych między Ameryką a Europą. Objazd półwyspu Reykjanes, jezioro Kleifarvatn. Elektrownia geotermalna Reykjanesvirkjun. Dla chętnych relaksująca kąpiel w Błękitnej Lagunie na pożegnanie z Islandią. Przejazd na lotnisko w Keflavíku.  O 16:40 wylot części grupy do Gdańska (przylot do Gdańska o 22:15). Grupa z Katowic:  spacer do latarni morskiej w Garður, malowniczy kościółek w Hafnir i zachodnia część półwyspu Reykjanes lub dłuższy pobyt w Błękitnej Lagunie). Wylot do KAtowic o 22:15 (przylot we wtorek rano o 2:30).

 

 

Cena:  7800 PLN


Cena zawiera:

- przelot na trasie Gdańsk-Keflavík-Gdańsk lub Katowice-Keflavík-Katowice wraz z bagażem rejestrowanym (23 kg)
- zakwaterowanie w apartamentach/pensjonatach/hostelach/domach wakacyjnych
- śniadania (zakup produktów do samodzielnego przygotowania)
- przejazdy samochodem po Islandii
- koszt zakupu paliwa
- opieka pilota/przewodnika
- ubezpieczenie KL/NNW

- obowiązkową opłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

 

 

Cena nie zawiera:

- pozostałych posiłków na Islandii
- biletów wstępów i kosztów atrakcji dodatkowych (m.in. Błękitna Laguna, rejs w poszukiwaniu wielorybów, rejs po Jökulsárlón, wstęp do jaskini Vatnshellir) - w sumie około 200 Euro.

 

Kolejność realizacji programu może ulec zmianie. Realizacja niektórych punktów uzależniona jest od przejezdności dróg.

 

 

Więcej informacji: wyjazdy@islandia.org.pl

Marcin Serwacki, tel. 607 84 00 82 

Powrót do strony o wyjazdach na Islandię