DANE
   HISTORIA
   LUDZIE
   JĘZYK
   KUCHNIA
   TURYSTYKA
   KSIĄŻKI
   FAQ
   SONDA  
   INNE STRONY
   WIADOMOŚCI
   ARTYKUŁY
   KAWIARENKA
INNE
   O AUTORZE
  Archiwum 2004
17 grudnia 2004

Pierwsi osadnicy zdewastowali Islandię. Ludzie wycięli lasy na opał, zwierzęta zadeptały pastwiska . Pierwsi osadnicy na Islandii, jacy żyli tam w IX - XI wieku, zdewastowali środowisko naturalne tej wyspy: wycięli tamtejsze lasy, zamieniając je w łąki, następnie zniszczyli te łąki zbyt intensywnym wypasem owiec. Przedruk z dziennika Rzeczpospolita z 17 grudnia 2004. WIĘCEJ

2 listopada 2004

W poniedziałek do wybuchu wulkanu pod największym lodowcem Vatnajökull we wschodniej części wyspy. Po erupcji, nad lodową masą uniosła się w niebo ogromna chmura dymu. Z powodu złej widoczności trzeba było skierować na inne trasy niektóre loty transatlantyckie. "Słup popiołu i dymu wzbił się na wysokość do 13 tysięcy metrów" - poinformował serwis meteorologiczny norweskiej agencji prasowej NTB. Według islandzkiej administracji lotnictwa cywilnego, chmura dymu przesunie się na odległość do 800 km nad północny Atlantyk, może też dotrzeć w pobliże wybrzeży Norwegii. Wybuch wulkanu, który nastąpił w niemal niezamieszkanej części Islandii, nie miał konsekwencji dla ludzi. Geolodzy spodziewają się, że rozpoczęta w poniedziałek erupcja potrwa kilka dni. (PAP)

18 października 2004

Operator TVN zginął w wypadku samochodowym w Islandii. W wyniku wypadku samochodowego ekipy TVN w Islandii zginął w nocy z niedzieli na poniedziałek operator tej stacji Rafał Łukaszewicz - poinformował w poniedziałek w komunikacie przesłanym PAP rzecznik prasowy stacji Andrzej Sołtysik.

Sołtysik poinformował, że do wypadku doszło 90 km na północ od Reykjaviku, gdzie czteroosobowa ekipa TVN realizowała program. "W niedzielę późnym wieczorem czasu miejscowego ekipa TVN wracała ze zdjęć, realizowanych na lodowcu w pobliżu miasta Akueryri. 
Panowały bardzo trudne warunki drogowe, pogarszające się z minuty na minutę. Na oblodzonej nawierzchni doszło do poślizgu. Samochód terenowy uderzył w betonowy słup przydrożny" - napisał Sołtysik. 

Drugi operator, Witold Szczepan, w wyniku wypadku doznał wielu ogólnych obrażeń i złamań, jednak jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Natomiast stan zdrowia kierowcy samochodu Tomasza Holbanda oraz dziennikarki Martyny Wojciechowskiej jest dobry. Cała trójka przebywa w szpitalu w Akueryri na obserwacji. 

Rafał Łukaszewicz współpracował z telewizją TVN od ponad roku. Był autorem zdjęć do wielu reportaży i programów prezentowanych w tej stacji. (PAP)

21 września 2004

Islandzkie filmy w Warszawie. Podczas tegorocznego Warszawskiego Festiwalu Filmowego będzie można było zobaczyć dwa islandzkie filmy na pięciu seansach. Niceland (Niceland), reż. Fridrik Thór Fridriksson, Iceland 2004. oraz Zimne światło (Cold Light), reż. Hilmar Oddsson, Iceland 2004. Obydwaj reżyserzy gościli w Warszawie a po wybranych seansach odbyła się dyskusja.

21 września 2004

Islandia na Targach Turystycznych w Warszawie. Warto wybrać się na XII Międzynarodowe Targi Turystyczne TT Warsaw Tour & Travel 2004 które odbędą się w dniach 23-25 września w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Będzie tam obecna jedna z islandzkich firm turystycznych oraz linie lotnicze Icelandair, które proponują połączenia z Warszawy przez Frankfurt oraz z Berlina. Zachęcamy do zapoznania się z nowa ofertą! Bilet w obie strony z Berlina już za 220 EURO! WIĘCEJ

7 sierpnia 2004

Reprezentacja Polski koszykarzy pokonała w Reykjaviku Islandię 83:78 w pierwszym z serii trzech towarzyskich meczów. Spotkanie było bardzo zacięte, a dwóch Polaków Andrzej Pluta i Cezary Trybański zostało usuniętych z boiska. Mecze w Islandii występującej w europejskiej Dywizji B są pierwszym sprawdzianem dla przygotowującej do wrześniowych meczów kwalifikacji do finałów ME 2005 kadry trenera Andrzeja Kowalczyka. W 16. minucie faulowany ostro pod koszem Cezary Trybański najpierw uderzył łokciem rywala, który go sfaulował, a następnie innego zawodnika Islandii piłką. Polski środkowy został usunięty z boiska, a chwilę później parkiet musiał opuścić Andrzej Pluta, który wbiegł z ławki na boisko kwestionując decyzje sędziowskie.  (PAP)

22 lipca 2004

Islandzki premier bez nerki. Premier Islandii David Oddsson został poddany operacji usunięcia nerki i woreczka żółciowego - poinformowało w czwartek biuro szefa rządu. Szefa rządu przewieziono w środę do szpitala uniwersyteckiego w Reykjaviku z powodu nasilającego się bólu. W czwartek przeprowadzono operację - usunięto woreczek żółciowy, prawdopodobną przyczynę bólu, oraz nerkę, na której wykryto niezłośliwy nowotwór. Operacja zakończyła się sukcesem, stan Oddssona jest dobry, ale nie wiadomo jeszcze, jak długa będzie trwał jego powrót do zdrowia. Rzeczniczka islandzkiego parlamentu poinformowała, że obowiązki premiera będzie pełnił tymczasowo minister spraw zagranicznych, Halldor Asgrimsson. We wrześniu Oddsson ma ustąpić na rzecz Asgrimssona. Minister jest przewodniczącym drugiej rządzącej partii Islandii. (PAP)

27 czerwca 2004

Wybory prezydenckie na Islandii. Olafur Ragnar Grimsson wygrał z dużą przewagą sobotnie powszechne wybory prezydenckie w Islandii, co zapewnia mu trzecią już czteroletnią kadencję na stanowisku głowy państwa. Jak podał w niedzielę na swej stronie internetowej dziennik "Morgunbladid", z niezakończonego jeszcze liczenia głosów wynika, że 61-letni Grimsson otrzymał około 85 procent z nich. Frekwencja wyniosła około 45% co jest niezwykle niskim wynikiem jak na Islandię. Grimsson został prezydentem po raz pierwszy w 1996 roku jako kandydat opozycyjnej obecnie lewicy i cztery lata później bez trudu uzyskał reelekcję. W systemie politycznym niespełna 300-tysięcznej Islandii rola prezydenta jest jednak nieomal reprezentacyjna. Więcej o prezydencie Grimssonie.

5 maja 2004

Samolotem na Islandię! Sezon turystyczny rozpoczęty - warto polecieć na Wyspę samolotem. Połączenia z Warszawy przez Frankfurt oraz z Berlina proponują islandzkie linie lotnicze Icelandair. Zachęcamy do zapoznania się z nowa ofertą! Bilet w obie strony z Berlina już za 220 EURO! WIĘCEJ

3 maja 2004

Fani Björk we Wrocławiu. W niedzielę 2 maja 2004 odbył się II Ogólnopolski Zlot Fanów Björk. Przybyło ok. 250 osób. Mamy nadzieję, że impreza Wam się podobała. Przybyli na imprezę goście mieli okazje zobaczyć m.in. koncert projektu Fair & Square i DJ Adamusa, wziąć udział w konkursach z nagrodami (slam poetycki i konkurs piosenki :). WIĘCEJ

24 marca 2004

Święto Tranu - Dni Krajów Nordyckich w Szkole Głównej Handlowej. Studenckie Koła Naukowe Kultury Skandynawskiej i Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych przy Szkole Głównej Handlowej w Warszawie serdecznie zapraszają na " Dni Krajów Nordyckich - Święto Tranu", które odbędą się w dniach 1 i 2 kwietnia 2004 r. w Gmachu Głównym Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Wydarzenie to ma na celu przybliżenie piękna i niezwykłości krajów Północy, w tym dalekiej Islandii. WIĘCEJ

4 marca 2004

Rządy Nauru, maleńkiego państwa-wyspy na Pacyfiku i Islandii nawiązały wzajemne stosunki dyplomatyczne. Jak oświadczył prezydent Nauru Rene Harris, oba kraje wiele łączy: są państwami wyspiarskimi, mocno związanymi z oceanem, oba są też republikami. Nauru chce nauczyć się od Islandii nowoczesnego zarządzania rybołówstwem i uczynić z niego główny motor swojej gospodarki. Zobacz www.oceania.stosunki.pl.

1 marca 2004

Islandia, Norwegia i Liechtenstein też ograniczą dostęp do pracy. Te trzy kraje, związane z Unią Europejską układem o Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG), utrzymają restrykcje w dostępie do swoich rynków pracy dla nowych członków UE, w tym dla Polaków - poinformowała w Komisja Europejska. WIĘCEJ

20 stycznia 2004

Wstrzymano kursowanie promu na Islandię. Prom Norröna, który w zeszłym roku został uszkodzony przy wejściu do portu w Torschavn na Wyspach Owczych nie będzie przez jakiś czas służyć turystom. Zastąpi go jego poprzedniczka, ale na skróconej trasie bez zawijania na Islandię. Pozostał samolot lub droższe Samskip i Eimskip które są promami typu cargo, posiadające na swoich pokładach również pewną ilość kabin turystycznych. Samochód może zostać umieszczony w kontenerze. 

Właśnie na jednym ze statków islandzkiej firmy Eimskip stojącym w porcie w Argentia w Nowej Funlandii (Kanada) odkryto podczas załadunku, że na jego pokładzie znajduje się trzech pasażerów na gapę - Irańczyk, Irakijczyk i Erytrejczyk. Statek płynął z Islandii, gdzie domówiono im azylu. Podróż odbywali w maszynowni zlizując wodę ze ścian. 

Iceland Telecom na sprzedaż. Co najmniej dziesięć firm, zarówno islandzkich jak i zagranicznych, wyraziło zainteresowanie zakupem islandzkiego odpowiednika TPSA - firmy Síminn. Zarząd firmy ma zamiar sprzedać firmę jeszcze w tym roku, w Londynie trwają w tej sprawie rozmowy.

Ziemia drży. 25 Km na południowy-zachód od Półwyspu Reykjanes miała miejsce seria wstrząsów ziemi (epicentrum na Reykjaneshryggur - Grzbiet Reykjanes). Największy wstrząs miał siłę 3,7 stopni Richtera, następnie Islandczycy odzuli serię wstrząsów od 2,3 - 2,8 stopni.

W poniedziałek niedaleko farmy Melar, na plaży Trékyllisvík w Zachodnich Fiordach znaleziono wyrzuconego na brzeg kaszalota. Na ssaka natknął się Björn Torfason, farmer z pobliskiej farmy Melar. Wieloryb miał 13 m długości i dawał jeszcze oznaki życia w chwili gdy go znaleziono. Farmer zaznaczył, że takie zdarzenie spotkało go pierwszy raz w życiu.

7 stycznia 2004

Awaryjne lądowanie w Keflavíku. Ekipy ratunkowe zostały wezwane na lotnisko międzynarodowe w Keflavíku ostatniej nocy po tym jak Boeing 777-200 linii United Airlines był zmuszony do awaryjnego lądowania. Maszyna lecąca z Frankfurtu do Waszyngtonu, nikt z 249 pasażerów nie ucierpiał. 350 mil od Islandii w jednym z silników pojawił się ogień, samolot wylądował o 20:20. Pasażerowie i załoga noc spędziła w hotelu skąd rankiem wyruszyła do USA.

Oszczędniej w KB Bank. KB Bank, dawniej Kaupthing-Búnadarbanki, obniżył opłaty za transakcje przy użyciu karty debetowej o połowę, z 12 do 6 koron. Bank zwróci także klientom nadpłatę za tę usługę za cały poprzedni rok! Jest to nowa akcja promocyjna pod nową nazwą, jednak inne banki zapowiedziały utrzymanie opłaty w wysokości 13 koron.

Nowy film o Batmanie zostanie sfilmowany na Islandii. Film reżyserowany przez Christophera Nolana, powstaje przy współpracy z islandzką firmą Saga Film. Aktorzy Christian Bale i Michael Caine przybędą na Wyspę aby nakręcić kilka ujęć, a Viggo Mortensen zagra oczywiście czarny charakter.

Islandzki film "Kaldaljós" otworzył tegoroczny festiwal filmowy w Geteborku. ‘Kaldaljós’, nowy film w reżyserii Hilmara Oddssona, występuje w kategorii "Film Nordycki". Jest ekranizacją noweli Vigdís Grímsdóttir i opowiada o tragedii w małej islandzkiej wiosce. Muzykę skomponował islandzki zespół "Singapore Sling". Rok temu szwedzki festiwal otwierał także islandzki film "Nói Albinói" w reżyserii Dagura Kári, kóry był pierwszym obrazem z Wyspy nagrodzony na tym festiwalu.

O dużym szczęściu może mówić rybak, którego 6-tonowa łódź rybacka (Húni KE) znajdująca się 21 mil morskich od brzegu zaczęła tonąć. Zdarzenie miało miejsce w zatoce Faxaflói, na północ półwyspu Reykjanes. Zadział uutomatyczny system alarmowy, który usłyszała załoga statku Sólborg RE znajdującego się w okolicach miejscowości Húni. W momencie podjęcia rozbitka łódź była już prawie całkowicie pod wodą.

2 stycznia 2004

Zespół Sigur Rós w Polsce. Uwaga fani muzyki z Islandii - 10 maja 2004 roku do Polski zawita zespół Sigur Rós! O szczegółach postaramy się poinformować wkrótce. Wiadomość pochodzi z polskiej strony Bjork. Wg nieoficjalnych informacji od autora strony koncert odbędzie się w studiu Programu 3 PR w Warszawie.

1 stycznia 2004

Hokejowe Mistrzostwa Świata. Polska - Islandia 26:1. Polscy hokeiści uczestniczący w MŚ U-20 II. Dywizji grupy A zakończyli stary rok wysokim zwycięstwem nad Islandią 26:1 i zajmują po trzech meczach pierwsze miejsce w tabeli. Reprezentacja Islandii to najsłabszy zespół sosnowieckiego turnieju, toteż zwycięstwa Polaków wszyscy się spodziewali. Biało-czerwoni już w pierwszej tercji strzelili 13 goli. Bramki padały tak często, że spiker nie nadążał z ich ogłaszaniem - jeszcze nie zakończył podawania strzelca i asystentów gola a już wynik ulegał zmianie. Polacy strzelili tyle goli, że zabrakło rubryk w protokole i składał się on z konieczności z dwóch części. Sylwestrowe zwycięstwo było najwyższym w historii oficjalnych spotkań reprezentacji. WIĘCEJ

22 kwietnia 2003

Nowy luksusowy prom Norrona przybył na Islandię 22 kwietnia o godzinie 10 rano. Wyjątkowo w tym roku Norrona rozpoczął kurs wcześniej i będzie pływał dłużej niż w poprzednich sezonach. Pierwszy kurs zaplanowano na 15 maja, ostatni odbędzie się 14 sierpnia. Wczesne rozpoczęcie sezonu organizatorzy tłumaczą chęcią usprawnienia turystyki na wschodnich terenach kraju a przy okazji zapewniają możliwość poznania walorów tych terenów w drodze do Reykjaviku. Prom kursuje między Hantsholm w Danii, Bergen w Norwegii, Tórshavn na Wyspach Owczych i Seydisfjordur we Wschodniej Islandii. Więcej

20 stycznia 2003

Zdecydowane "Nie" Islandczyków dla Unii Europejskiej. Ostatnie badania opublikowane w popularnym dzienniku islandzkim ‘Fréttabladid’ wskazują, że ogromna większość Islandczyków jest przeciwna ew. wstąpieniu do Unii Europejskiej. Według gazety tylko 26% mieszkańców Islandii jest za ubieganiem się o członkostwo w UE, podczas gdy 46% sprzeciwia się temu. Te ostatnie doniesienia przeczą nastrojom Islandczyków z lipca zeszłego roku, kiedy to Instytut Gallupa zasugerował, jakoby opinie mieszkańców w tej kwestii były podzielone po równo 37%. Z kolei jeszcze w lutym 2002 roku ponad 52% Islandczyków wyraziło chęć członkostwa w Unii Europejskiej, a tylko 25% było przeciwnych. Także premier Islandii, David Oddson, ma negatywny stosunek do członkostwa swojego kraju w UE. 

  CIEKAWOSTKI

Stale aktualizowany wykaz artykułów nt Islandii z prasy polskiej. Sukcesywnie dodawane są kolejne pozycje które można przeczytać! WIĘCEJ

Hymn narodowy Islandii w formacie MP3 (1,2Mb). Dla osób z wolniejszym łączem polecamy skromniejszą wersję w formacie MIDI(7 Kb).  

 

ARCHIWUM | 2002 | 2003| 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012

Wykonanie i prowadzenie: Michał Sikorski

 

Subskrybuj

| Kontakt 

Współpraca   |