DANE
   HISTORIA
   LUDZIE
   JĘZYK
   KUCHNIA
   TURYSTYKA
   KSIĄŻKI
   FAQ
   SONDA  
   INNE STRONY
   WIADOMOŚCI
   ARTYKUŁY
   KAWIARENKA
INNE
   O AUTORZE
  Archiwum 2006
27 grudnia 2006

Wystawa w Warszawie. W Galerii Przechodniej IKP trwa wystawa fotograficzna "Reykjavik - miasto moich snów". Instytut Kultury Polskiej UW (dawny Szpital św. Rocha, poziom "0"), ul. Krakowskie Przedmieście 26/28. W okresie przerwy świątecznej (22.12.2006 - 2.01.2007) wystawa czynna 27, 28 i 29 grudnia w godzinach 9.00-15.00. Już od 3 stycznia aż do końca semestru zimowego zapraszamy na wystawę od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-20.00. Na wystawie można zobaczyć zdjęcia, które wykonali członkowie Studenckiego Klubu Islandzkiego UW podczas niedawnych Dni Kultury Polskiej na Islandii. 

20 grudnia 2006

Święta po islandzku!  Nie święty Mikołaj, ale trzynastu gwiazdkowych chłopców (Jólasveinar) przynosi prezenty na Islandii. Wraz ze swoimi rodzicami (Grýla i Leppalúði) mieszkają w górach Warszawie. Pierwszy przychodzi już na 13 dni przed Wielkanocą, a przez kolejne dni islandzkie dzieci dostają drobne podarki. Zobacz jak Islandczycy obchodzą Boże Narodzenie! WIĘCEJ

9 grudnia 2006

Święto Tranu. W ramach Dni Krajów Nordyckich - Święta Tranu organizowanych przez Studenckie Koło Naukowe Kultury Skandynawskiej SGH przy współpracy z Aurinko i Klubem Islandzki UW zapraszamy na pokaz slajdów z Islandii - w środę 13 grudnia w godz. 19:00 – 20:30 w Warszawie. WIĘCEJ

29 listopada 2006

Skandynawski rynek pracy - relacja. W siedzibie PTTK przy ul. Senatorskiej 11 odbyła się 29 listopada 2007 konferencja pt. "Skandynawski rynek pracy - szanse i bariery". Na imprezę zorganizowaną przez trzy Towarzystwa skandynawskie zjawiło się około 80 osób. WIĘCEJ

6 listopada 2006

Podobnie jak w zeszłych latach zapraszamy na wycieczkę na Islandię z zaprzyjaźnionym Klubem Turystycznym "Podróżnik", które ma duże doświadczenie w organizacji wycieczek do Islandii. W  programie wszystkie najważniejsze znane i mniej znane atrakcje wyspy. Pierwszy planowany termin: 13 lipca-5 sierpnia. Biuro ma duże doświadczenie w organizowaniu wycieczek na Islandię! WIĘCEJ

2 listopada 2006

Fotoreportaż z polskiego klasztoru Sióstr Karmelitanek. Od ponad 20 lat na Islandii przebywa kilkanaście polskich sióstr zakonnych w jedynym klasztorze mnisim. Są bardzo gościnne, choć ze względu na surowa regułę zakonu porozmawiać można jedynie przez kraty. WIĘCEJ

31 listopada 2006

Islandzkie radio po polsku. W czwartek rozpoczyna się emisja audycji w języku polskim nadawanych przez rozgłośnię Hallo Hafnarfjordur na Islandii. Równocześnie rozgłośnia ta zaczyna nadawać też audycje w językach angielskim, rosyjskim oraz tagalog - jedno z głównych języków filipińskich. Audycje emitowane na falach ultrakrótkich przeznaczone są dla cudzoziemców mieszkających w Islandii. Obecnie co 10 mieszkaniec tego kraju to imigrant. Półgodzinne audycje informacyjne radia Hallo Hafnarfjordur będą początkowo nadawane cztery razy w tygodniu, a ich treść ma być też dostępna w internecie. Audycje są przygotowywane przy współpracy wydziału mediów jednej ze szkół wyższych oraz stołecznego Centrum Wielokulturowego. W przyszłości planuje się emisję audycji w aż 13 językach. (za: PAP)

26 października 2006

Relacja z Festiwalu Kultury Polskiej. Pisaliśmy już wcześniej o Pólsk Menningarhátíð, czyli Festiwalu Kultury Polskiej. Zobacz relację Anny Wojtyńskiej oraz relację zdjęciową z części imprez w Reykjaviku.

25 października 2006

Reportaż o Polakach na Islandii w TVP POLONIA. "Tu wszystko jest możliwe. Polacy na Islandii" to tytuł reportażu Sławomira Cioka, który przygotował z operatorem Marcinem Klawińskim. Premiera w sobotę 4 listopada o 17:25 w TVP Polonia (kolejne emisje 5 listopada o 4:30 i 6 listopada o 13:00). Już dziś można zobaczyć zdjęcia Michała Sikorskiego z wybranych miejsc, gdzie powstawał reportaż. WIĘCEJ

20 października 2006

Specjalnie dla Islandia.org.pl wywiad z prezydentem Islandii! Z Islandii właśnie wyjechali ostatni amerykańscy żołnierze.  Prezydent Olafur Ragnar Grimsson odpowiada na pytania o islandzkiej polityce zagranicznej oraz o mieszkających na wyspie Polaków. WIĘCEJ

18 października 2006

Szukasz pracy na Islandii? 18. i 19. października odbyły się Międzynarodowe Targi Pracy - Warszawa 2006 w salach wystawienniczych Pałacu Kultury i Nauki. Można tam było spotkać przedstawiciela islandzkiej firmy pośrednictwa pracy.

11 października 2006

Tańsza żywność na Islandii? Islandzki rząd zdecydował o obniżeniu stawek VAT na produkty spożywcze, co spowoduje, że niezwykle droga islandzka żywność stanie się choć trochę tańsza. Jak czytamy w dzienniku Fréttabladid, zdaniem premiera Geira Haarde ceny będą podobne do tych w innych krajach nordyckich (choć nadal bardzo wysokie). Zmiany wejdą w życie 1 marca 2007 i zakałdają zmniejszenie cła importowego oraz redukcję VATu z 14 do 7 procent. W praktyce oznacza to nawet 120.000 koron islandzkich rocznie (5200 PLN) oszczędności dla przeciętnej islandzkiej rodziny. Zdaniem ministra przemysłu i handlu, Jóna Sigurdssona, nie ucierpi na tym rodzime rolnictwo, a więcej wolnego rynku przyniesie wszystkim korzyści. Jednak Haraldur Benediktsson, szef lewicującej Islandzkiej Federacji Farmerów argumentuje, że ucierpią na tym rolnicy. Większość produktów, w tym książki, artykuły przemysłowe czy ogrzewanie mają 7 procentowy VAT.

10 października 2006

Rodaczka w islandzkim parlamencie? Pochodząca z Polski mieszkanka Islandii Grażyna Maria Okuniewska, która 15 lat temu przeprowadziła się na wyspę z Gdańska, ogłosiła start w wyborach do Althingu, głównymi punktami swojej kampanii czyniąc starania o poprawę praw imigrantów, a jako członkini islandzkiej Partii Niepodległości także edukację i zdrowie, czyli priorytety tego ugrupowania. Okuniewska chce na przykład zapewnienia wszystkim imigrantom dobrych kursów języka islandzkiego opłacanych przez pracodawców, by łatwiej mogli adaptować się w nowej dla siebie społeczności i dobrze w niej funkcjonować.  Grażyna Maria Okuniewska po przyjeździe na wyspę pracowała 14 miesięcy w przetwórstwie rybnym, następnie podjęła pracę jako pielęgniarka. Dwa lata temu rozpoczęła studia magisterskie na Uniwersytecie Islandzkim na wydziale pielęgniarstwa. To, czy zostanie kandydatem w wyborach w maju 2007 okaże się 28 października, gdy zakończą się wewnątrzpartyjne wybory w Partii Niepodległości (wybory parlamentarne odbędą się 12 maja 2007). Trzymamy kciuki! WIĘCEJ

6 października 2006

Festiwal Kultury Polskiej na Islandii zakończony. Po dwóch latach przygotowań Islandczycy mieli wreszcie szansę zapoznać się z polską kulturą podczas Pólsk menningarhátíð, czyli Festiwal Kultury Polskiej. Cykl imprez, które miały miejsce na Islandii w dniach 28 września - 1 października 2006 miały na celu pokazanie, że nasz kraj to nie tylko źródło siły roboczej, ale także wysoka kultura. To ona jest bowiem najlepszym środkiem do budowania wzajemnego szacunku i zrozumienia. Program festiwalu został pomyślany tak, żeby trafić do jak najszerszego grona odbiorców. Podczas czterech dni zaplanowano szereg imprez reprezentujących różne dziedziny sztuki – w programie znalazły się między innymi: koncert Islandzkiej Orkiestry Symfonicznej pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego, wieczorek literacki z Olgą Tokarczuk, przegląd współczesnego kina polskiego, wystawa fotograficzna Chrisa Niedenthala, Teatr Jednego Mima, seminarium poświęcone Polsce oraz wystawa polskiej wycinanki ludowej. Szczegóły na stronie Festiwalu.

Zobacz także skrót relacji w programie "Polska Racja" z 25 października 2006.

25 sierpnia 2006

Islandia dla eksporterów. Na pierwszy rzut oka Islandia może się wydawać atrakcyjnym krajem dla polskiego eksportera: wysoki poziom życia, duża konsumpcja czy wreszcie wysoki koszt wytworzenia wielu dóbr na wyspie. Ponadto Islandia dzielnie opiera się wejściu do Unii Europejskiej, co paradoksalnie ułatwia życie eksporterowi, który może swobodnie wysyłać swoje produkty (Islandia należy do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, podobnie jak Szwajcaria, Norwegia i Liechtenstein). Trzeba jednak pamiętać, że liczba mieszkańców wyspy dopiero co przekroczyła 300 tysięcy mieszkańców, a konsumenci są wyjątkowo wymagający. Ponadto jednostkowy koszt transportu towarów jest niezwykle wysoki. Nie zniechęca to jednak polskich eksporterów, choć ostatni ponad-dwukrotny wzrost wymiany handlowej jest spowodowany zwiększonym zapotrzebowaniem na stal na budowę huty aluminium w Karahnjukar. 

Artykuł Bohdana Jelińskiego "Islandia pachnie rybami" i Michała Sikorskiego "Wyspa dla odważnych" z tygodnika "Rynki Zagraniczne" nr 27/2006.

2 sierpnia 2006

Islandzka grupa teatralna w Polsce. Podczas X Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku możemy obejrzeć grupę Vesturport z Islandii. Islandzka "Romeo i Juliet - love is in the air" to baśniowa adaptacja klasycznej sztuki Wiliama Szekspira. Aktorzy grają jak w transie i podobno w trans wprawiają także widzów. Przedstawienie weźmie udział w konkursie na najlepszą interpretację.

26 lipca 2006

Legia Warszawa wygrała 1:0 z islandzkim Hafnarfjordur. W pierwszym spotkaniu drugiej rundy eliminacji do Ligi Mistrzów Legia Warszawa pokonała na wyjeździe FH Hafnarfjordur 1:0. Bramkę, która stawia mistrzów Polski w korzystnej sytuacji przed rewanżem zdobył w 83. minucie Brazylijczyk Elton. Na trybunach kibicowało około 2000 osób, w tym kilkuset Polaków. 

11 lipca 2006

Islandzki zespół w Sopocie! Podczas Festiwalu Jedynki w sopockiej Operze Leśnej W konkursie Przeboje Lata Jedynki zobaczymy m.in. zespół Ampop z Islandii. Występ w drugim dniu festiwalu, czyli 5 sierpnia od 20:15.

10 lipca 2006

Pamiętajmy o paszporcie jadąc na Islandię! W związku z częstymi przypadkami odmowy przez funkcjonariuszy Służby Granicznej RP na lotnisku Okęcie oraz na innych polskich lotniskach zgody na przekroczenie granicy RP przez pasażerów udających się rejsami bezpośrednimi do Zurychu, Genewy, Oslo oraz do Reykjaviku (z tranzytem przez port poza UE, np. w Oslo), Polska Izba Turystyki informuje, że chociaż obywatele RP mogą przekraczać granice Konfederacji Szwajcarskiej, Królestwa Norwegii oraz Republiki Islandii na podstawie starego i nowego polskiego dowodu osobistego, to jednak przekroczenie granicy polskiej przez osoby udające się poza Unię Europejską możliwe jest tylko na podstawie paszportu. Wynika to z przepisów ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (Dz.U. z 2001 r. Nr 87, poz. 960 z późn. zmianami), w której art.1 ust.3 pkt.3 stanowi, iż dowód osobisty jest dokumentem "uprawniającym obywateli polskich do przekraczania granic między państwami członkowskimi Unii Europejskiej". Tak więc, jeśli cel podróży leży poza terytorium państw UE, to polscy podróżni przy kontroli wyjazdowej na polskich lotniskach muszą legitymować się paszportem, a nie dowodem osobistym (dodatkowe informacje dostępne są na stronie www.strazgraniczna.pl).

19 czerwca 2006

Relacja ze Święta Narodowego Islandii w Warszawie. Tradycyjnie członkowie Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Islandzkiej spotykali się aby uczcić . W tym roku, jako główny punkt programu zaprezentowano film o Islandii zrealizowany przez Wojciecha Majsika i Krzysztofa Zawadzkiego podczas wyprawy grupy uczniów ze Skierniewic i Warszawy. WIĘCEJ 

8 czerwca 2006

Premier Marcinkiewicz na Islandii. W dniach 7 i 8 czerwca 2006 odbył się szczyt szefów rządów Rady Państw Morza Bałtyckiego w Reykjaviku. Polskiej delegacji przewodniczył prezes Rady Ministrów Kazimierz Marcinkiewicz. Premier znalazł też czas na spotkanie dwustronne z premierem Asgrimssonem oraz przedstawicielami islandzkiej Polonii. Foto-relacja Michała Sikorskiego. WIĘCEJ

1 czerwca 2006

Pojawił się kolejny biuletyn "Islandia" wydawany nakładem Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Islandzkiej. Przeczytamy w nim artykuł o miasteczku Keflavík znanym głównie z  amerykańskiej bazy wojskowej. Ponadto dowiemy się o jedynym na świecie muzeum śledzi. Warto też dowiedzieć się o dwóch miastach satelickich Reykjaviku: Kópavogur i Hafnarfjörður oraz o ciekawej miejscowości Blönduós. Jest też coś dla miłośników alpinistyki.

14 kwietnia 2006

Islandia i Korea Południowa przewodzą w rankingu krajów, oferujących szerokopasmowy dostęp do internetu. Tak wynika z badań, przeprowadzonych przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Wśród mieszkańców Islandii blisko 26,7 internautów na 100 korzysta z łącz szerokopasmowych. Druga w rankingach Korea Południowa może pochwalić się wynikiem 25,4 użytkowników. Twórcy raportu przyznają jednak, że sytuacja może szybko zmienić się na korzyść państwa azjatyckiego, ze względu na szybki rozwój nowoczesnych technologii światłowodowych. Wśród wszystkich przebadanych krajów, Islandia, Finlandia, Norwegia, Holandia oraz Australia odnotowały w zeszłym roku wzrost o ponad 6 nowych użytkowników łącz szerokopasmowych na każdych 100 mieszkańców. Największe zaskoczenie wywołuje dwunasta pozycja Stanów Zjednoczonych, gdzie z szybkiego dostępu do sieci korzysta blisko 49 mln internautów, czyli najwięcej na świecie. Biorąc jednak pod uwagę olbrzymią liczbę mieszkańców, kraj ten znalazł się poza pierwszą dziesiątką, która obejmuje w kolejności: Islandię, Koreę, Holandię, Danię, Szwajcarię, Finlandię, Norwegię, Kanadę, Szwecję oraz Belgię. źródło: EE Times

20 stycznia 2006

Studencki Klub Islandzki UW oraz oraz Jadłodajnia Filozoficzna zapraszają na VI ÄLSKAR NORDEN spotkanie z muzyką Skandynawii. 26 stycznia (czwartek), godz. 20:30 Wieczór rozpocznie koncert zespołu GASOLINE (grali na scenie festiwalu Forma Nova 2005 w Danii, na której w filmie MASTERPIECE występował islandzki zespół Amina). Po koncercie wybierzemy się w mroczną podróż muzycznymi szlakami Skandynawii ISLENSK NÓTT DJ’s (kolejna impreza Studenckiego Klubu Islandzkiego UW, nowy repertuar, tym razem obok artystów z Islandii zaprezentujemy również tych z Danii, Norwegii, Szwecji i Finlandii). 26 stycznia 2006 (czwartek), godz. 20:30 Jadłodajnia Filozoficzna, ul. Dobra 33/35.

10 stycznia 2006

Studencki Klub Islandzki UW oraz księgarnia Traffic CLUB zapraszają na ISLANDZKI WIECZÓR LITERACKI. Zostaną zaprezentowane sylwetki najsłynniejszych pisarzy islandzkich oraz fragmenty ich powieści. Będzie możliwość kupienia niektórych książek. 15 stycznia, niedziela, godzina 16:00, Traffic CLUB, ul. Bracka 25, (kawiarnia na 3. piętrze).

9 stycznia 2006

Podczas posiedzenia Rady Głównej Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Islandzkiej w dniu 9 stycznia jednogłośnie podjęto decyzję o wyborze nowego prezesa Rady Głównej, którym został Pan Henryk Binkowski, wieloletni, zasłużony członek Towarzystwa. Gratulujemy i życzymy sukcesów w kierowaniu TPP-I. WIĘCEJ

ARCHIWUM | 2002 | 2003| 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012

 

 

Subskrybuj

| Kontakt 

Współpraca   |