DANE
   HISTORIA
   LUDZIE
   JĘZYK
   KUCHNIA
   TURYSTYKA
   KSIĄŻKI
   FAQ
   SONDA
   INNE STRONY
   WIADOMOŚCI
   ARTYKUŁY
   KAWIARENKA
INNE
   O AUTORZE
 

O fenomenie migracji

Islandia jest niepowtarzalna z wielu powodów. Znajduje się tu największy europejski lodowiec Vatnajökull i około 130 wulkanów. To tutaj powstał pierwszy na świecie parlament - Althing, a ostatnio burmistrzem stolicy został nie mający wcześniej nic wspólnego z polityką komik. Na jednego człowieka przypadają tu prawie 3 owce, a na kilometr kwadratowy średnio 3 osoby. Pory roku są tu tylko dwie: letnia i zimowa, a raczej dzienna i nocna, bo latem słońce nie przestaje świecić, a zimą nie pojawia się prawie wcale. Jest jednak coś jeszcze - Islandia to jedyny kraj na świecie, w którym Polacy stanowią największą mniejszość narodową.

Początkowo Islandczycy byli zadowoleni z polskich pracowników - jak jest teraz? O wynikach swoich badań o polskich imigrantach na Islandii opowiadała 8 grudnia 2013 w warszawskiej kawiarni Południk Zero Marta Rycak.

Marta Rycak - absolwentka Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych Uniwersytetu Jagiellońskiego, przeprowadziła serię wywiadów z mieszkającymi tam Polakami, aby zbadać fenomen migracji do miejsca, które jest odległe nie tylko w sensie geograficznym, ale także kulturowym i przyrodniczym. W czasie spotkania podzieli się wnioskami z badań oraz opowieściami o podróży w najspokojniejsze miejsce na świecie. 
 

 

Organizator: Studencki Klub Islandzki UW

Miejsce: Kawiarnia Południk Zero