DANE
   HISTORIA
   LUDZIE
   JĘZYK
   KUCHNIA
   TURYSTYKA
   KSIĄŻKI
   FAQ
   SONDA
   INNE STRONY
   WIADOMOŚCI
   ARTYKUŁY
   KAWIARENKA
INNE
   O AUTORZE
 

Kino islandzkie w poznańskim kinie MUZA

 

DKF KAMERA
Cykl: Wyspa lodu i ognia – kino islandzkie

 
MARZEC 2015 | KAŻDY WTOREK | 21:00
Prelekcja – Projekcja – Dyskusja
Bilety 12 zł

Kino Muza, Poznań
www.kinomuza.pl

Islandia to państwo nietuzinkowe, pełne absurdów i fenomenów. Islandczycy słyną jednak z ogromnej kreatywności, swoistej rządzy tworzenia i słabości do polskiego Prince Polo. W marcu postanowiliśmy przybliżyć Państwu dzieła filmowe pochodzące z wyspy lodu i ognia. W przygotowanym cyklu staraliśmy się pokazać Islandię przede wszystkim przez pryzmat jej mieszkańców. Nie zabraknie jednak spotkania z surową wyspiarską naturą. W poznaniu mentalności i przyrody Islandii pomogą nam zaproszeni goście. Velkomnir!

3 marca 2015 | 21:00

101 REYKJAVIK + „Nasz człowiek w Reykjaviku” spotkanie z Michałem Sikorskim byłym konsulem RP w Reykjaviku, pasjonatem kultury Islandii.
reż. Baltasar Kormákur
Dania, Francja, Islandia, Niemcy, Norwegia 2000 | 88 min.

Tajemniczo brzmiący tytuł to nic innego jak kod pocztowy Rejkjaviku, miasta słynącego z barów, kafejek i spelunek, w których toczy się nocne życie. Tam właśnie Hlynur spędza swoje dni i podrywa dziewczyny, jeśli akurat nie awanturuje się w mieszkaniu swojej matki i nie czeka na darmowe posiłki. Jego życie zmienia się wraz z przyjazdem Loli, hiszpańskiej nauczycielki flamenco.

Michał Sikorski
Islandią pasjonuje się od szkoły podstawowej, i nawet zajmowanie się nią naukowo i zawodowo tej pasji nie zabiło. Mimowolnie stał się popularyzatorem Islandii, a islandzkie kino jest czymś co lubi najbardziej (obok historii, polityki, ekonomii, kultury etc.). Od lat młodzieńczych związany z Towarzystwem Przyjaźni Polsko-Islandzkiej, założył pierwszą stronę o Islandii w Polskim Internecie - Islandia.org.pl. Ukończył stosunki międzynarodowe w warszawskiej Collegium Civitas, formalnie wciąż pisze doktorat z teorii małych państw. Przez dużą część zawodowego życia był redaktorem naczelnym miesięcznika Stosunki Międzynarodowe, następnie zakładał Konsulat Generalny RP w Reykjaviku. Dyplomatyczną karierę zawiesił po powrocie z Placówki w Waszyngtonie, z dystansem oddając się pasjom i bankowości.

10 marca 2015 | 21:00

O KONIACH I LUDZIACH + video spotkanie Q&A z Ásą Baldursdóttir dyrektorką programową arthouseowego kina Bíó Paradís w Reykjaviku.
reż. Benedikt Erlingsson
Islandia, Niemcy, Norwegia 2013 | 85 min.

Kolbeinn kocha Solveig, A Solveig kocha Kolbeinn. Ale Kolbeinn kocha kogoś jeszcze. A mianowicie swoją ukochaną, zdobywającą medale klacz Granę. Ale Grana jest obsesyjnie zakochana w ogierze Solveig, Brunn. Nadchodzi wiosna, śniegi topnieją, uczucia rozkwitają…

Ása Baldursdóttir
Jest dyrektorką programową w arthouseowym kinie Bíó Paradís w Reykjaviku. Studiowała fotografie artystyczną, historię, historię sztuki, dziennikarstwo i kulturoznawstwo. Pracowała jako dziennikarka, organizowała pokazy na Uniwersytecie Islandzkim. Tworzyła program do Islandzkiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego (RIFF). Posiada szeroką wiedzę o kinematografii islandzkiej i światowej. Obecnie oprócz pracy w kinie jest dyrektorem programowym w reaktywowanym festiwalu filmów europejskich Stockfish w Reykjaviku.


17 marca 2015 | 21:00

WESELE W BIAŁĄ NOC + Mini recital pieśni islandzkich i spotkanie z Anną Patrycją Czepiel
reż. Baltasar Kormákur | Islandia 2008 | 96 min.

Jon nauczyciel w średnim wieku przygotowuje się do drugiego w swoim życiu ślubu. Wybranką serca jest sporo od niego młodsza była uczennica, Thora Dzień przed ślubem, a właściwie w noc polarną przed ślubem, Jon wraz z kumplami rozmyśla nad przyszłością, przeszłością, oraz nad poprzednim małżeństwem z Anną i oczywiście dużo pije. Czy zdąży na własny ślub?

"Wesele w białą noc" jest luźno inspirowane Czechowowskim "Iwanowem", zresztą reżyser i obsada pracowali jednocześnie nad filmem i spektaklem wystawionym potem w Teatrze Narodowym w Reykjaviku. Film odniósł wielki sukces i otrzymał aż siedem nagród filmowych Edda.

24 marca 2015 | 21:00

ISLANDIA JEST KOBIETĄ + spotkanie z reżyserem i podróżnikiem Piotrem Mitko
Reż. Piotr Mitko
Polska 2010 | 50 min.

"Nie było łatwo zrealizować ten film, i to nie tylko dlatego, że Islandia uchodzi za kraj, w którym warunki do jazdy rowerem są najtrudniejsze w Europie. Piotr Mitko w sześć tygodni przemierzył 4 tys. km wzdłuż wybrzeży wyspy, przez cały ten czas wytrwale ładując swoją kamerę za pomocą chałupniczo zmajstrowanej przez kolegę prądnicy. Dzięki temu udało mu się uchwycić i uwiecznić mnóstwo różnorodnych aspektów samotnej podróży. Film zarówno oddaje atmosferę odwiedzanych miejsc, jak i dokumentuje stan uczuć oraz refleksje towarzyszące rowerowej tułaczce w cieniu wulkanów. Wyrazisty bohater, wyrazista podróż i wyspa, która potrafi dać się we znaki, nawet najbardziej w niej zakochanym."

Piotr Mitko
Rowerzysta z Katowic, który przez 1/3 życia przejechał 40 tysięcy km przez 15 krajów. Zdobył północny i zachodni kraniec Europy, okrążył Bałtyk, dojechał za koło podbiegunowe. Zakochany w dalekiej północy i w swojej żonie, co próbuje łączyć. Owocem jego wcześniejszego romansu z Islandią jest film "Islandia jest jak Kobieta".

Film zdobył uznanie publiczności Kolosów 2010 i wielu innych imprez (ponad 4 tysiące widzów). W 2012 roku został także wyświetlony w Reykjaviku.

31 marca 2015 | 21:00

BAGNO
reż. Baltasar Kormákur
Dania, Islandia, Niemcy 2006 | 91 min.

Starszy mężczyzna zostaje znaleziony zamordowany w mieszkaniu w suterenie. Inspektor Erlendur wraz z jego wydziałem prowadzą śledztwo bez większych sukcesów. Na trop naprowadza ich zdjęcie grobu młodej dziewczyny. Okazuje się, że ofiara była wiele lat temu oskarżona o popełnienie strasznych zbrodni, za które nie została skazana. Czy to przeszłość staruszka powróciła by go unicestwić? Kiedy Erlendur ponownie otwiera sprawę, podążając szlakiem ekspertyz sądowych, odkrywa tajemnice gorsze niż zabicie pojedynczego człowieka, które mają związek z genetycznym rodowodem całego kraju. dziewczynki. Wkrótce okazuje się, że dziewczynka ta zmarła na zagadkową chorobę 30 lat temu.

Więcej: www.kinomuza.pl