DANE
   HISTORIA
   LUDZIE
   JĘZYK
   KUCHNIA
   TURYSTYKA
   KSIĄŻKI
   FAQ
   SONDA
   INNE STRONY
   WIADOMOŚCI
   ARTYKUŁY
   KAWIARENKA
INNE
   O AUTORZE
 

Witamy w Polsce nowego ambasadora Islandii

Kilka miesięcy temu (6 października 2016) podczas ceremonii w Pałacu Prezydenckim ambasador Islandii w Polsce pan Martin Eyjólfsson złożył listy uwierzytelniające Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej panu Andrzejowi Dudzie. Przybliżamy sylwetkę islandzkiego dyplomaty.

 

Pan Martin Eyjólfsson urodził się 18 maja 1971 roku w Heimaey na wyspach Vestmannaeyjar w południowo-zachodniej Islandii. Wykształcenie zdobył na Uniwersytecie Islandzkim w Reykjavíku na kierunku prawo. Karierę rozpoczynał w 1996 roku jako ekspert prawny ds. Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego w Ministerstwie Spraw Zagranicznych (Utanríkisráðuneytið). W 1998 roku został powołany na pierwszego sekretarza Ambasady Islandii w Brukseli. Następnie objął stanowisko szefa Departamentu Międzynarodowych Umów Handlowych w MSZ, a później Departamentu Zamorskiego Rynku Usług. W 2007 roku był zastępcą dyrektora Departamentu Handlu Zagranicznego, dyrektorem ds. stosunków europejskich, a następnie dyrektorem generalnym ds. handlu zagranicznego i stosunków ekonomicznych (do 2012 roku). W latach 2012-2016 pełnił funkcję stałego przedstawiciela przy organizacjach międzynarodowych w Genewie. W grudniu 2012 roku został także akredytowany jako ambasador Islandii w Liechtensteinie, a rok później w Stolicy Apostolskiej. W październiku 2016 roku objął urząd ambasadora pełnomocnego i nadzwyczajnego w Niemczech, akredytowany również jako ambasador Islandii w Polsce. Ambasador urzęduje w Berlinie, jest akredytowany w Niemczech, Chorwacji, Czarnogórze, Serbii i w Polsce.

Posługuje się pięcioma językami: angielskim, niemieckim, francuskim, duńskim oraz islandzkim. Przez pięć lat grał w islandzkiej pierwszej lidze, reprezentując klub piłkarski IBV (Íþróttabandalag Vestmannaeyja) z rodzinnej wyspy. Żonaty z Evą Thengilsdóttir (wykładowcą uniwersyteckim). Ma troje dzieci noszących imiona: Thengill (1991), Sylvía (1999) i Tinna (2001).

oprac. KD


Ambasada Islandii w Berlinie

Profil Ambasadora na Facebooku

 

Podczas ceremonii 6 października 2016 w Pałacu Prezydenckim, Ambasador Islandii w Polsce Pan Martin Eyjólfsson złożył listy uwierzytelniające Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Panu Andrzejowi Dudzie.

Po spotkaniu odbyło się oficjalne złożenie kwiatów na Grobie Nieznanego Żołnierza.

 

 Zdjęcia: Kancelaria Prezydenta RP [fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP]