DANE
   HISTORIA
   LUDZIE
   JĘZYK
   KUCHNIA
   TURYSTYKA
   KSIĄŻKI
   FAQ
   SONDA
   INNE STRONY
   WIADOMOŚCI
   ARTYKUŁY
   KAWIARENKA
INNE
   O AUTORZE
 

Islandia najdroższym krajem świata?

W ostatnim czasie obserwujemy ciągłe umacnianie się korony islandzkiej, a ceny usług i towarów rosną jak na drożdżach. Równolegle z kursem waluty rośnie zainteresowanie turystów wyspą.

Według analiz Arion Banku Islandia może się stać najdroższym państwem na świecie. Islandzka korona znacząco umocniła się w ostatnich miesiącach, jak zaznacza główny ekonomista banku Konráð S. Gíslason: „Jesteśmy coraz bliżej osiągnięcia wszystkich możliwych granic. Na rynku pracy obserwujemy luki w zatrudnieniu, w kraju narasta problem niedoboru mieszkań. Przy obecnym tempie wzrostu ceny waluty to tylko kwestia czasu, kiedy Islandia zostanie wyprzedana”.

Nowy raport Íslandsbanku najlepiej obrazuje jak drogim państwem stała się Islandia. I tak na przykład hotele w Reykjavíku są 10-32 proc. droższe niż w innych stolicach krajów nordyckich. W 2015 roku ceny w restauracjach i za zakwaterowanie były aż o 44 proc. wyższe niż średnia w Unii Europejskiej. Transport kosztował 52 proc. więcej, a za alkohol trzeba było zapłacić aż 126 proc. (sic!) drożej. Za usługi kulturalno-rozrywkowe w minionym roku odwiedzający Islandię zapłacili 38 proc. więcej niż średnia europejska, a za odzież 58 proc. Para jeansów kosztowała nawet więcej niż w drugim najdroższym państwie – Szwajcarii. Mimo wysokich cen przywiduje się, że w tym roku wyspę znów odwiedzi więcej turystów – nawet 2.3 mln.

Oprac. KD na podst. Iceland Review, 16 marca 2017