DANE
   HISTORIA
   LUDZIE
   JĘZYK
   KUCHNIA
   TURYSTYKA
   KSIĄŻKI
   FAQ
   SONDA
   INNE STRONY
   WIADOMOŚCI
   ARTYKUŁY
   KAWIARENKA
INNE
   O AUTORZE
 

Koniec patu – Islandczycy poznali skład nowego rządu

Wśród wybranych przez nowego premiera Islandii ministrów nie brak zaskoczeń i ciekawych postaci, dlatego warto się przyjrzeć kto jest kim w nowym islandzkim rządzie.

Wiele tygodni po wyborach, 11 stycznia nowym premierem Islandii został Bjarni Benediktsson – lider Partii Niepodległości, z wykształcenia prawnik. Bjarni dał się poznać nie tylko jako parlamentarzysta, lecz jeszcze wcześniej jako obiecujący piłkarz. Jednak już w 2003 roku, kiedy zasiadł w Althingu, było jasne, że zostanie w polityce na dłużej. Nawet pomimo tego, że jego nazwisko powiązane jest z aferą Panama Papers, która doprowadziła przecież w Islandii do głośnych protestów i rozpisania przedterminowych wyborów.

Ministrem spraw zagranicznych został Guðlaugur Þór Þórðarson – doświadczony polityk, który wcześniej obejmował takie stanowiska jak członek Rady Miasta Reykiavíku, a także minister zdrowia.

Pieczę nad Ministerstwem Turystyki, Przemysłu i Innowacji przejęła Þórdís Kolbrún R. Gylfadóttir. Wcześniej pracowała jako asystent ministra spraw wewnętrznych. Jest najmłodszym członkiem gabinetu – ma zaledwie 29 lat. Od najmłodszych lat związana z Partią Niepodległości, gdzie służyła jako dyrektor zarządzający grupami partii.

Minister transportu, rozwoju regionalnego i spraw komunalnych Jón Gunnarsson od prawie dekady jest posłem z Partii Niepodległości. Podczas minionej kadencji pełnił w parlamencie funkcję zastępcy przewodniczącego Komisji Spraw Przemysłowych, co wiązało się z nadzorowaniem kontrowersyjnych spraw takich jak przemysł ciężki i elektrociepłownie.

Stanowisko ministra edukacji objął Kristján Þór Júlíusson, który za poprzedniego rządu zasiadał w fotelu jako minister zdrowia. W 2007 roku po raz pierwszy wybrany posłem. Był także burmistrzem Dalvíku, Ísafjörður i Akureyri. Ministerem sprawiedliwości została Sigríður Á. Andersen, związana z Althingiem od 2008 roku jako poseł-zastępca.

Najbardziej barwną postacią nowego rządu jest niewątpliwie minister zdrowia Óttarr Proppe. Przez wiele lat był księgarzem, jednak znany jest głównie jako członek rockowych zespołów – Ham, Dr. Spock i Rass. Trudno uwierzyć, że ten rockman zajmuje jedno z najważniejszych stanowisk w państwie. (posłuchajcie). Występował dwukrotnie na scenie Eurowizji. Karierę polityczną rozpoczął w Radzie Miasta Reykjavík z ramienia Najlepszej Partii. Służył w radzie do czasu aż został wybrany posłem Partii Świetlana Przyszłość w 2013 roku.

Ministerem ochrony środowiska i zasobów naturalnych została Björt Ólafsdóttir, posłanka Partii Świetlana Przyszłość. Przyciąga uwagę opinii publicznej śmiałymi akcjami społecznymi – w ramach inicjatywy „free the nipple” opublikowała na Twitterze zdjęcie swoich piersi. W mediach można także znaleźć jej zdjęcia podczas karmienia uroczych bliźniaków.

Stanowisko ministra finansów objął Benedikt Jóhannesson – założyciel Partii Odrodzenie. Benedikt od wielu lat jest inwestorem i pełnił funkcje przewodniczącego zarządów różnych firm. W 1984 roku założył firmę konsultingową Talnakönnun i był do niedawna prezesem wydawnictwa Heimur, które między innymi publikuje znane czasopismo Iceland Review.

Minister Rolnictwa i Rybołówstwa Þorgerður Katrín Gunnarsdóttir była posłanką z Partii Niepodległości przez 14 lat. W tym czasie pełniła m.in. funkcję ministra edukacji, a także wiceprzewodniczącej Partii Niepodległości. W 2016 roku wstąpiła do Partii Odrodzenie.

Minister Spraw Społecznych i Równych Praw Þorsteinn Víglundsson jest członkiem Partii Odrodzenie i wcześniej przez trzy lata był dyrektorem SA – Konfederacji Islandzkich Pracodawców. Od 2010 do 2013 był dyrektorem Stowarzyszenia Producentów Aluminium, a wcześniej był prezesem BM Valla. Pełnił funkcję członka zarządu SI – Federacji Islandzkiego Przemysłu i był przewodniczącym funduszu emerytalnego – Gildi.

Oprac. KD na podst. Iceland Review