DANE
   HISTORIA
   LUDZIE
   JĘZYK
   KUCHNIA
   TURYSTYKA
   KSIĄŻKI
   FAQ
   SONDA
   INNE STRONY
   WIADOMOŚCI
   ARTYKUŁY
   KAWIARENKA
INNE
   O AUTORZE
 

Osobliwość na meczecie w Reykjaviku

Na minarecie meczetu w Reykjavíku zainstalowano właśnie zegar, termometr, oraz... flagę Islandii, którą stanowi symbol chrześcijaństwa, zwany krzyżem św. Filipa Apostoła.

W lipcu 2013 roku rada miejska Reykjavíku pod przewodnictwem kontrowersyjnego burmistrza Jóna Gnarra (wcześniej znanego jako komik) wydała zgodę na budowę meczetu. Decyzja spotkała się z protestami mieszkańców miasta, szczególnie z powodu przekazania przez miasto działki nieodpłatnie.

Na Islandii zarejestrowane są trzy muzułmańskie związki wyznaniowe, liczące łącznie około 1300 wyznawców (0,4%), ale ich liczba szybko rośnie ze względu na większy przyrost naturalny.

Pierwsza wizyta wyznawców Allaha na Islandii nie jest zbyt dobrze wspominana. W 1627 r. berberyjscy piraci napadli południowo-zachodnie wybrzeże, wyspy Vestmannaeyjar i fiordy wschodnie, mordując ludność i porywając kilkuset Islandczyków.

Swoją droga ciekawe, jak w kraju położonym pod kołem podbiegunowym udaje się przestrzegać wymagań Ramadanu. Czy latem, gdy słońce niemal nie zachodzi, przestrzegany jest post do zachodu słońca?