DANE
   HISTORIA
   LUDZIE
   JĘZYK
   KUCHNIA
   TURYSTYKA
   KSIĄŻKI
   FAQ
   SONDA
   INNE STRONY
   WIADOMOŚCI
   ARTYKUŁY
   KAWIARENKA
INNE
   O AUTORZE
 

Szum: Nagrania terenowe z Islandii

Wodospad Gullfoss i gejzer Strókkur, Laguna Lodowcowa i brutalny sztorm, który na ponad dobę odciął Reykjavik od świata. Czy tak brzmi Islandia? - Początek zbierania nagrań terenowych z wyspy zbiegł się w czasie z globalnym lockdownem spowodowanym pandemią koronawirusa, dlatego większość odwiedzanych miejsc była pusta - mówi Kaśka Paluch, autorka projektu Niður / noise / szum - Ta pustka była przejmująca, ale dała naturze przestrzeń do niczym niezakłóconego mówienia.

- O tym, by zacząć zbierać nagrania terenowe z Islandii po raz pierwszy pomyślałam, kiedy na jednej z prowadzonych przeze mnie wycieczek w jaskini, miałam pod opieką osobę niedowidzącą - mówi Kaśka Paluch - Byłam zafascynowana tym, jak inny jest jej odbiór tego miejsca, którego nie może zobaczyć, ale może usłyszeć.

Niður / noise / szum to próba znalezienia odpowiedzi na pytanie „jak brzmi Islandia?”, poprzez zbieranie nagrań terenowych z wyspy i rozmowy z jej mieszkańcami. - W tle wszystkiego, co robię jest szum - opowiada autorka - Szum wiatru, szum wodospadów, szum wody. Stąd tytuł projektu: Niður / noise / szum. W języku islandzkim mamy ponad 50 słów na określenie śniegu i niewiele mniej na szum, więc znalezienie odpowiedniego słowa na nazwę projektu zajęło mi kilka godzin rozmowy z rodowitymi Islandczykami. To pokazuje, jak skomplikowana jest tu relacja z przyrodą - dodaje.

Jedną z form dokumentacji projektu jest stworzenie sukcesywnie aktualizowanej, interaktywnej mapy dźwięków Islandii, którą można zobaczyć pod adresem www.noisefromiceland.com. Dzięki tej mapie każdy mógł zwiedzać Islandię uchem. Dla osób, które nie widzą, może to być jedyną formą zwiedzania wyspy. To takie „pocztówki dźwiękowe”. Póki co, usłyszymy tam dźwięki z najpopularniejszych turystycznie miejsc Islandii: wodospad Gullfoss i gejzer Strókkur czy Lagunę Lodowcową. Usłyszymy też jeden z najbrutalniejszych sztormów w historii, bombę niżową z lutego 2020, przez którą cały Reykjavik był zamknięty pod czerwonym alarmem pogodowym, co zdarzyło się pierwszy raz w historii. Każdemu dźwiękowi towarzyszy opowieść, a mapa jest prawie codziennie aktualizowana.


Kaśka Paluch: absolwentka muzykologii na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie i absolwentka klasy skrzypiec Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Artystycznej w Zakopanem. Komponuje i produkuje muzykę elektroniczną z wykorzystaniem field recordings. Grała m.in. podczas Warsaw Electronic Festival i na ich składankach oraz audycjach radiowych. Jako skrzypaczka współpracowała z artystami z Polski i Włoch. Dziennikarka muzyczna, publikująca m.in. w Onecie, Tygodniku Powszechnym, Dzienniku Polskim, T-Mobile Music, magazynach Logo, Presto, LAIF i Miasto Kobiet. Od 2002 roku prowadzi własne serwisy / blogi poświęcone muzyce świata i podróżom (etnosystem.pl) oraz muzyce elektronicznej (80bpm.net).

Strona: www.noisefromiceland.com

Posłuchaj na Soundcloud

 

Foto: Magdalena Łukasiak