DANE
   HISTORIA
   LUDZIE
   JĘZYK
   KUCHNIA
   TURYSTYKA
   KSIĄŻKI
   FAQ
   SONDA
   INNE STRONY
   WIADOMOŚCI
   ARTYKUŁY
   KAWIARENKA
INNE
   O AUTORZE
 

Jak potoczyło się życie islandzkiej medalistki olimpijskiej?

 

Mija 20 lat od olimpiady w Sydney, podczas której 22-letnia Islandka Vala Flosadóttir zdobyła brązowy medal w skoku o tyczce. Co u niej słychać?

Mieszka w Lund w Szwecji ze swoim mężem Magnúsem Hallgrímssonem, córkami Emmą i Klarą. Vala większość życia spędziła w Szwecji, gdzie jako nastolatka przeprowadziła się z rodzicami i młodszą siostrą. Warto pamiętać, że wieloletnim trenerem Vali był Stanisław Szczyrba, były zawodnik lekkoatletyczny i doświadczony szkoleniowiec.

Vala urodziła się w Reykjavíku, ale jej rodzina pochodzi z Egilsstaðir. W wieku 9 lat jej rodzina przeniosła się do Bíldudalur w Fiordach Zachodnich, gdzie spędziła sześć lat życia.

W wywiadzie dla Morgunblaðið wspomina: „To była mała Islandia i mała wioska rybacka, gdzie wszyscy się znają. Mieliśmy tam tyle wolności, której nie mają dziś moje dzieci. Mogliśmy pobiec w góry i spacerować wzdłóż fiordów. Jako dziecko uprawiałem wiele sportów, w zależności od pory roku. Latem była to lekkoatletyka i piłka nożna, zimą narty i łyżwy. Miałem szczęście, radziłam sobie dobrze w każdej dziedzinie sportu.”

„Wyprowadziłem się z Islandii gdy miałem czternaście lat, ale w głębi serca na zawsze czuję się Islandczykiem. Oczywiście przystosowałam się do szwedzkiego społeczeństwa, ale mój maż jest Islandczykiem, a w domu mówi się po islandzku”.

Przyszłego męża poznała bardzo wcześnie. „Poznałam go w Szwecji dzięki sportowi, ale przeprowadził się dla mnie. Brał udział w tych samych igrzyskach olimpijskich w 2000 roku."

Aktualnie Vala pracuje w wydawnictwie książek, odpowiada za redakcję materiałów do studiów uniwersyteckich z zakresu zdrowia i dobrego samopoczucia. Z wykształcenia jest fizjoterapeutą, uzyskała też tytuł magistra z medycyny sportowej. Jest też absolwentką kierunku nauka o zdrowiu.

W weekendowym wydaniu dziennika Morgunblaðið możecie przeczytać cąły wywiad z medalistką.

Przypomnijmy, że w historii igrzysk Islandia zdobyła łącznie 4 medale (2 srebrne i 2 brązowe).

M

 

Vala i jej mąż Magnús Hallgrímsson mieszkają w Lund w Szwecji z córkami Klarą (7 lat) i Emmą (9 lat).

 

Vala Flosadóttir cieszy się brązowego medalu. Zdobyła trzeci medla dla Islandii w historii igrzysk.  Zdjęcie: mbl.is/Sverrir Vilhelmsson.

 

Vala Flosadóttir z brązowym medalem w Sydney. Zdjęcie: mbl.is/Sverrir Vilhelmsson

 

W 2000 roku w Sydney Vala usyskała najlepszy wynik w karierze skacząc na wysokość ponad 4,50 metra. Zdjęcie: mbl.is/ Sverrir Vilhelmsson