DANE
   HISTORIA
   LUDZIE
   JĘZYK
   KUCHNIA
   TURYSTYKA
   KSIĄŻKI
   FAQ
   SONDA
   INNE STRONY
   WIADOMOŚCI
   ARTYKUŁY
   KAWIARENKA
INNE
   O AUTORZE
 

Oficjalna wizyta prezydenta Islandii w Polsce!

W dniach 3-5 marca 2020 roku (wtorek-czwartek) wizytę oficjalną w Polsce złożył Prezydent Republiki Islandii Guðni Th. Jóhannesson z Małżonką.

Program obejmował m.in.:

- ceremonię oficjalnego powitania przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę z Małżonką
- rozmowę w „cztery oczy”

- rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem Prezydentów
- podpisanie dokumentu
- konferencja prasowa
- Udział Prezydentów w Konferencji Inaugurującej Program Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu w ramach III edycji Funduszy Norweskich i EOG w Polsce
- Spotkanie Prezydenta Republiki Islandii z Wicemarszałkiem Sejmu RP
- Obiad oficjalny wydawany przez Prezydenta RP i Małżonkę na cześć Prezydenta RI i Małżonki
- Wizyta w Biurze Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka (ODIHR) w Warszawie (przez lata kierowała nim Islandka!)
- Spotkanie na Uniwersytecie Warszawskim
- bogaty program w Gdańsku.


 

 

 

Para Prezydencka rozpoczęła oficjalną wizytę w Polsce na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego w Warszawie, gdzie zostali przywitani przez Prezydenta Polski Andrzeja Dudę wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Odegrane zostały hymny obu narodów, a prezydenci dokonali przeglądu kompanii reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

Po ceremonii powitania Pary Prezydenckie udały się na wspólne rozmowy. Następnie odbyło się spotkanie obu Prezydentów, a także Prezydenta i przedstawicieli ambasad. W Pałacu Prezydenckim Lilja Dögg Alfreðsdóttir oraz polski Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski podpisali deklarację o współpracy w dziedzinie oświaty. Kolejnym punktem wizyty było złożenie wieńców od narodu islandzkiego, przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Następnie Prezydent Islandii odwiedził polski parlament i wygłosił wykład na konferencji inaugurującej Program „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu” w ramach III edycji Funduszy Norweskich i EOG w Polsce. Pani Prezydentowa w towarzystwie polskiej Pierwszej Damy odwiedziła Światowe Centrum Słuchu oraz przemówiła na spotkaniu Sieci Przedsiębiorczych Kobiet - Klubu Black Swan Prestige. Dzień zakończył się uroczystym obiadem zorganizowanym w Pałacu Prezydenckim.

Drugiego dnia wizyty Prezydent wygłosił wykłady w Biurze Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka ODIHR oraz na Uniwersytecie Warszawskim, podczas gdy Pierwsza Dama spotkała się z przedstawicielami stowarzyszeń tłumaczy i pisarzy polskich. W południe Para Prezydencka udała się do leżącego nad Bałtykiem Gdańska, a program wizyty w tym mieście rozpoczął się od złożenia kwiatów pod pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970. Następnie Prezydent odbył nieformalne spotkanie z Wojewodą Pomorskim oraz panią Prezydent Miasta Gdańska. Para Prezydencka odwiedziła również historyczną Salę BHP oraz Europejskie Centrum Solidarności, miejsca, upamiętniające narodziny Solidarności. Pod koniec dnia Para Prezydencka wzięła udział w przyjęciu w sercu starego miasta, w dawnej siedzibie giełdy – Dworze Artusa.

Trzeciego dnia wizyty Prezydent odbył wycieczkę po okolicy nowym statkiem badawczym Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, odwiedził chłodnię w porcie oraz stację badawczą na statku, a także zabrał głos na sympozjum na temat możliwości współpracy Islandii i Polski w zakresie projektowania statków i technologii przetwórstwa spożywczego. Prezydent wraz Lilią Alfreðsdóttir, Minister Edukacji i Kultury, spotkał się także z rektorami Uniwersytetu Islandzkiego oraz Uniwersytetu Gdańskiego. Z kolei Pierwsza Dama spotkała się w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, m.in. z przedstawicielami Gdańskiej Rady Imigrantów oraz Gdańskiej Rady Równego Traktowania. Wizyta w Polsce zakończyła się zwiedzaniem przez Parę Prezydencką Muzeum II Wojny Światowej.

Prezydent Islandii przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie.

Tatk, tak - prezydent Islandii sam robi sobie kawę.

Z lewej strony: Szef Kancelarii Prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

Przemówienie w Biurze Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE (ODIHR).

Powitanie w Pałacu Kazimierzowskim Uniwersytetu Warszawskiego.

Wykład akademicki na Uniwersytecie Warszawskim.

Od lewej: Michał Sikorski (Islandia.org.pl), Prezydent Islandii Guðni Th. Jóhannesson, Emiliana Konopka (Studencki Klub Islandzki), Henryk Binkowski (wykładowca akademicki, wieloletni prezes Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Islandzkiej).

Peron 2 Dworca Centralnego w Warszawie, na chwilę przed wyjazdem do Trójmiasta.

Zdjęcia: Wojciech Grzędziński

 

Wystąpienie Prezydenta podczas uroczystego obiadu wydanego na cześć Pary Prezydenckiej Islandii

Szanowny Panie Prezydencie,

Wielce Szanowna Pierwsza Damo Republiki Islandii,

bardzo się cieszę, że mogę gościć Pana Prezydenta oraz Pierwszą Damę Islandii w Warszawie. Wizyta oficjalna Pana Prezydenta stanowi okazję, aby uświadomić sobie, jak bardzo rozwinęły się nasze relacje w ciągu ostatnich lat.

Ostatnia wizyta prezydenta Islandii w Polsce w marcu 1999 roku odbyła się w szczególnym dla nas momencie. Złożyło się bowiem tak, że niemal nazajutrz po tej wizycie Polska oficjalnie przystąpiła do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Te dwie dekady, które minęły od tej daty, bardzo zmieniły samą Polskę, jak i stosunki polsko-islandzkie. Dzisiaj jesteśmy sojusznikami w NATO. Polska jest także członkiem Unii Europejskiej, co oznacza, że nasze państwa blisko ze sobą współpracują w ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EGO). Z dumą mogę powiedzieć, że w dużej mierze dzięki integracji do struktur transatlantyckich, jesteśmy teraz jedną z najlepiej rozwijających się gospodarek w Europie.

Dzięki możliwościom, które tworzy Europejska Strefa Gospodarcza, nasze relacje zacieśniają się jeszcze na innej płaszczyźnie – międzyludzkiej. Możliwość swobodnego poruszania się sprawia, że coraz więcej Islandczyków odwiedza Polskę, a jeszcze więcej Polaków Islandię, aby podziwiać jej wspaniałą naturę. Przyciągała ona już od dawna polskich podróżników, w tym Edmunda Chojeckiego, który w 1856 r. opisał Islandię w swoich dziennikach, jako „krainę wolności” lub też Ksawerego Sporzyńskiego, który w 1894 r. pełen zachwytu nad islandzką naturą, nazwał wyspę „lądem tajemniczym, ogniem stworzonym” i „granicą państw Wulkana i Posejdona”.

Znaczna część moich Rodaków wybiera też Islandię, jako miejsce zamieszkania. Tak liczna grupa Polaków w Pana kraju, Panie Prezydencie, jest dowodem na to, jaka jest islandzka gościnność i dobre warunki życia, jakie w Islandii panują. Dzięki intensywnym kontaktom międzyludzkim pogłębia się wzajemne zainteresowanie. Słyszałem, że na Islandii powstaje wiele polskich sklepów, stowarzyszeń kulturalnych, a przede wszystkim na wyspie jest coraz więcej możliwości nauczania języka polskiego. Także w Polsce rośnie zainteresowanie językiem i kulturą islandzką.

Pomimo sporej geograficznej odległości łączą nas wspólne wartości, co przekłada się na politykę międzynarodową. Współpracujemy w ramach Rady Arktycznej, której Polska jest stałym obserwatorem. Świadoma, strategicznego znaczenia tego obszaru, Polska wspiera zaangażowanie Islandii na rzecz ochrony środowiska i zapewnienia pokoju w regionie Arktyki.

Dostojny Panie Prezydencie,

gdy poprzednim razem Prezydent Islandii i Prezydent RP spotkali się w Warszawie, byliśmy zaledwie dwoma zaprzyjaźnionymi państwami w odległych od siebie częściach Europy. Dzisiaj jesteśmy bliskimi sojusznikami i partnerami, którzy stale pogłębiają swoją współpracę na wielu płaszczyznach.

Wznoszę toast:

– za zdrowie i pomyślność islandzkiej Pary Prezydenckiej,

– za zdrowie i pomyślność naszych Narodów,

– za rozwój współpracy polsko-islandzkiej!

Zdjęcie: Igor Smirnow/KPRP

Wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy podczas uroczystego obiadu.

 

Oświadczenie Prezydenta RP po spotkaniu z Prezydentem Islandii

Szanowni Państwo!

Z radością powitałem Prezydenta Republiki Islandii, pana Guðni Jóhannessona, wraz z Małżonką w Warszawie. Panie Prezydencie, bardzo się cieszymy z tej wizyty. Jednocześnie bardzo serdecznie podziękowałem Panu Prezydentowi za obecność w Warszawie we wrześniu na uroczystościach upamiętniających 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Wśród delegacji wielu państw, które przyjechały, a przede wszystkim wśród głów państw, które przyjechały na te uroczystości do Polski, był także Pan Prezydent, za co jesteśmy ogromnie wdzięczni.

Ale dzisiaj spotykamy się nie po to, by obchodzić rocznicę, lecz by rozmawiać o współpracy pomiędzy Polską a Islandią, by rozmawiać o sytuacji naszych krajów – rozmawiać o obszarach, gdzie już dzisiaj istnieje współdziałanie między naszymi krajami, a także o obszarach, gdzie to współdziałanie może zostać zawiązane albo rozwinięte. I to są dla nas dzisiaj najważniejsze kwestie. W trakcie naszych rozmów – i w cztery oczy, i w czasie rozmowy bilateralnej delegacji – poruszyliśmy już cały szereg takich tematów, w których współdziałamy ze sobą.

Cieszę się ogromnie z deklaracji, której podpisanie widzieli Państwo przed momentem. Ona jest bardzo ważna, bo dotyczy sytuacji Polaków mieszkających i pracujących na Islandii. I to jest rzecz fundamentalna – a mianowicie: kwestia uczenia się języka polskiego przez polskie dzieci i polską młodzież żyjące na Islandii. Pod tym względem dziękowałem Panu Prezydentowi, bo sytuacja w relacjach pomiędzy naszymi krajami rzeczywiście jest bardzo dobra. Zwłaszcza bardzo wiele władz lokalnych w Islandii zapewnia polskim dzieciom i młodzieży możliwość uczenia się języka polskiego. Chcemy, by to było rozwijane.

Polacy są w Islandii traktowani życzliwie, ale też stanowią największą żyjącą tam mniejszość. Oficjalnie jest tam 20 tys. Polaków na ogólnie ok. 350 tys. mieszkańców, więc to rzeczywiście ponad 6 proc. I bardzo nam zależy na tym, by Polacy mieli w Islandii dobrą sytuację i żeby byli dobrze traktowani. Dlatego też jesteśmy ogromnie wdzięczni Panu Prezydentowi i wszystkim władzom islandzkim, że tak właśnie jest i że jest wola ze strony władz islandzkich, by te relacje – w zakresie właśnie nauki i szkolnictwa, a także kultury – rozwijać, pogłębiać.

Tak więc jestem bardzo wdzięczny Panu Prezydentowi, a także Pani Minister i Panu Ministrowi Piontkowskiemu, za to, że ta deklaracja została przygotowana i podpisana. Mam nadzieję, że przyczyni się do tego, iż możliwość trwania w polskiej tradycji, polskiej kulturze Polaków mieszkających w Islandii będzie lepsza i będzie to dla nich także ułatwienie właśnie dzięki temu porozumieniu.

Ale rozmawialiśmy z Panem Prezydentem również o bardzo ważnych kwestiach gospodarczych. Współpraca gospodarcza pomiędzy Polską a Islandią jest. Kupujemy z Islandii aluminium, kupujemy także produkty islandzkiego rybołówstwa, czyli krótko mówiąc: ryby i owoce morza. Ale też budujemy dla Islandii. Cieszę się ogromnie, że w ciągu ostatnich czterech lat osiem statków połowowych zostało zamówionych przez Islandię w polskich stoczniach, i do tego prom. A więc ta współpraca jest. Chciałbym, żeby się rozwijała i pogłębiała.

Mamy bardzo interesujące pole współpracy, które – mam nadzieję – będzie się rozwijało, chodzi o geotermię. W Polsce geotermia jest obecna – myślę tu przede wszystkim o Geotermii Podhalańskiej. Mówiłem Panu Prezydentowi, że interesuję się tą kwestią. Zresztą odwiedziłem Geotermię Podhalańską, miałem możliwość zapoznania się, jak ona funkcjonuje i w jakim zakresie zasila Podhale w energię cieplną.

Natomiast mamy ogromne pokłady energii geotermalnej w Polsce, jest to właściwie większość obszaru naszego kraju. Pas, w którym jest możliwe korzystanie z energii geotermalnej, ciągnie się od południa aż praktycznie po północ Polski. W związku z tym mamy ogromną perspektywę w tym zakresie, a Islandia pod tym względem jest absolutnym liderem. Wykorzystanie energii geotermalnej w Islandii jest ogromne. Rozmawiamy z Panem Prezydentem również o współpracy w tym zakresie, o korzystaniu także z doświadczeń i wzorców islandzkich. Jest tu rzeczywiście duża perspektywa do współdziałania.

Cieszę się, że za chwilę z Panem Prezydentem zainaugurujemy program „Środowisko, klimat, energia odnawialna”, w zakresie którego korzystamy z funduszy EOG. To dla nas bardzo ważna perspektywa, zwłaszcza wobec uczestnictwa w europejskiej polityce ochrony klimatu – to korzystanie z odnawialnych źródeł energii, to budowanie naszego miksu energetycznego właśnie w oparciu także o energię ze źródeł geotermalnych jest dla nas kwestią bardzo ważną.

Ale przede wszystkim konieczne są nam do tego właśnie fundusze, byśmy mogli zmieniać gospodarkę, przestawiać się na energię odnawialną – są nam potrzebne do tego fundusze. W Polsce konieczne są ogromne inwestycje. Cieszę się, że możemy korzystać z funduszy, w których powstawaniu już od lat uczestniczy Islandia w ramach współpracy z Europejskim Obszarem Gospodarczym. To bardzo ważna kwestia, o której będziemy mówili dzisiaj z Panem Prezydentem.

Rozmawialiśmy też o kwestiach bezpieczeństwa – o sytuacji tu, na wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego, na wschodniej flance NATO. Rozmawialiśmy, jaka jest sytuacja na Ukrainie. Przedstawiałem Panu Prezydentowi, jak to postrzegam i – niestety – jak postrzegam również politykę rosyjską w tym zakresie.

W kontekście podziękowania Panu Prezydentowi za obecność na 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej mówiłem również o problemach, jakie mamy dziś z polityką historyczną realizowaną w tej chwili przez Rosję. Niestety, jest to polityka tworzenia nowej historii i nienazywania rzeczy po imieniu, z czym – oczywiście – nie zgadzamy się i jest to dzisiaj w naszych relacjach problem.

Ale jednak podstawowym problemem jest to, że Rosja okupuje dziś terytoria Ukrainy – Krym, okręg doniecki, ługański. W związku z tym mówiliśmy o aktywnej obecności wojsk NATO tutaj, na wschodniej flance. Jesteśmy teraz na etapie wielkich ćwiczeń Defender-Europe, więc ta sprawa jest aktualna. I cieszę się, że działania, które przygotowują nas do praktycznej obrony terytorium właśnie tej części Europy, są przez Sojusz Północnoatlantycki realizowane.

Mówiliśmy także o ogólnej współpracy w basenie Morza Bałtyckiego, także w zakresie Rady Arktycznej, na której czele stoi w tej chwili Islandia. Polska jest tam uważnym obserwatorem i stara się wspierać prezydencję islandzką. Więc tych obszarów współpracy, a przede wszystkim perspektyw rozwoju współpracy – i międzyludzkiej, i politycznej, i gospodarczej – mamy dużo. Cieszę się, że po 21 latach Prezydent Islandii po raz kolejny z wizytą o charakterze dwustronnym odwiedza Polskę.

Mam nadzieję, że ta wizyta przyczyni się właśnie do zacieśnienia i intensyfikacji tych relacji, także politycznych. Że to również będzie dodatkowy impuls do tego, by coraz lepsza była sytuacja naszych rodaków – Polaków mieszkających w Islandii. A także – że Islandia stanie się w coraz większym stopniu celem wypraw turystycznych Polaków. Jest to piękny kraj i z całą pewnością warto go odwiedzić i zobaczyć tę niezwykłą przyrodę, jaką ma Islandia.

Tak że jeszcze raz bardzo serdecznie Pana Prezydenta wraz z Małżonką witam w Polsce i mam nadzieję, że będzie to dla Państwa wizyta nie tylko owocna w sensie politycznym, lecz także ciekawa jako możliwość zobaczenia naszego kraju i tego, jak Polacy tu żyją.

Dziękuję.

Prezydent Andrzej Duda oraz Prezydent Guðni Th. Jóhannesson na spotkaniu z dziennikarzami.

 

Sylwetka prezydenta na stronie oficjalnej (po polsku!): www.forseti.is/pl

Relacja foto na stronie prezydenta Islandii

Relacja z wizyty na stronie Prezydent.pl

Wizyta Pierwszych Dam Polski i Islandii w Światowym Centrum Słuchu

Oświadczenie po podpisaniu umowy w sprawie oświaty między Polską a Islandią

Relacja z wizyty w Gdańsku i materiał o stosunkach polsko-islandzkich w Panoramie TVP3 Gdańsk