DANE
   HISTORIA
   LUDZIE
   JĘZYK
   KUCHNIA
   TURYSTYKA
   KSIˇŻKI
   FAQ
   SONDA
   INNE STRONY
   WIADOMOŚCI
   ARTYKUŁY
   KAWIARENKA
INNE
   O AUTORZE
 

Czym żyje Islandia?

Przegląd prasy islandzkiej - marzec 2021

 

28 lutego 2021

🔴 W południowo-zachodniej części wyspy wciąż drży ziemia. Minutę po 19 trzęsienie ziemi miało siłę 4,7 i było odczuwalne w stolicy, a nawet w Borgarnes. Podobnych trzęsień ziemi było dziś kilka, co piszący te słowa odczuł osobiście przebywając w Keflaviku. Łącznie od środy zanotowano ponad 10 tysięcy wstrząsów!

🔴 Otwarta 13 lutego po czteromiesięcznej przerwie Błękitna Laguna została zamknięta na sobotę i niedzielę z powodu aktywności sejsmicznej na półwyspie Reykjanes.

🔴 Niedawno pisaliśmy o zorganizowanych grupach przestępczych na Islandii. Według Karla Steinara Valssona, naczelnika w Wydziale Międzynarodowym Policji, działalność islandzkich grup przestępczych za granicą jest znacznie większa, niż można by się spodziewać.

🔴 Jak mówi, powszechnie wiadomo, że islandzkie grupy przestępcze prowadzą operacje między innymi w Hiszpanii, Holandii, Niemczech, Włoszech, Danii i Ameryce Południowej. Koncentrują się najczęściej na narkotykach i praniu brudnych pieniędzy.

🔴 Wczoraj wieczorem policja z Akureyri na północy Islandii zamknęła dwie restauracje. Jednej podobno wygasła licencja, a drugą zamknięto z powodu naruszenia ustawy o zapobieganiu epidemii. O godzinie 23:15 lokal serwował posiłki, a na miejscu było około 50 gości, choć zgodnie z przepisami restauracja powinna zostać zamknięta najpóźniej do 23:00. Najwyraźniej po tej godzinie wirus się uaktywnia, zostawiamy to bez komentarza.

🔴 Islandczycy cały czas się szczepią, choć już nie chcą byle którą szczepionką. Ta od AstraZeneca okazała się być podobno mniej skuteczna, a ilość powikłań wyższa. Główny epidemiolog Þórólfur Guðnason przyznał, że "nie widzi powodu, dla którego ludzie mieliby odmawiać jednej szczepionki zamiast drugiej". Jednak problem istnieje, bo ilość osób odmawiających zaszczepienia specyfikiem tego producenta rośnie. Jego zdaniem "nie można pozwolić ludziom zdecydować, którą szczepionkę chcą, a której nie. Wdrożenie tego byłoby bardzo trudne. Odmawiając przyjęcia tej konkretnej szczepionki, ludzie mogą stracić pierwszeństwo w szczepieniu".

🔴 Pasażerowie, którzy wylądują dziś wieczorem na lotnisku w Keflaviku na lot z Warszawy, mają możliwość wykupienia przejazdu autobusem lotniskowym do Reykjaviku. Od 16 stycznia przejazdy były wstrzymane. Operator, Kynnisferðir wyjaśnia, że dzięki luzowaniu obostrzeń autobusy mogą byc wypełnione w większym stopniu. Choć i tak jeździły puste. Przypominamy, że formalnie nie można odbierać osób, które udają się na kwarantannę. Są kontrole i mandaty! Z dziwnego powodu taksówkarze mogą to robić...

🔴 Cena aluminium na światowych rynkach rośnie, osiągnęła już ocenę 2223 dolarów za tonę, czyli o 12% od początku roku. To dobra informacja dla islandzkich hut aluminium, z których co najmniej jedna planowała zawieszenie działalności i zwolnienie pracowników.

🔴 Według nowych danych Statistics Iceland, PKB Islandii spadł o 6,6 procent rok do roku. Spadek jest mniejszy niż zakłada najnowsza prognoza Banku Centralnego, ale nadal to spadek – i to duży.

🔴 Uczestnicy gali wręczenia Złotych Globów będą w tym roku pili butelkowaną wodę Icelandic Glacial. Islandzki producent będzie przy okazji wspierał akcję humanitarną Feeding America, dostarczając wodę potrzebującym Amerykanom (!).

🔴 O tym jeszcze chyba nie słyszano - stołeczna policja otrzymała zgłoszenie kradzieży na basenie w Árbær (dzielnica Reykjaviku). Gość basenu zgubił klucz do swojej szafki, a ze środka zginęły jej ubrania, telefon i pieniądze. Choć miał w czym wrócić do domu bo odzież znalazła się w innej szafce, to już niestety bez cennych rzeczy.

🔴 Około 23 aresztowano kobietę, któa próbowała zaatakować portiera. Kobieta została zabrana do aresztu.
Tuż przed pierwszą w nocy w Hafnarfjörður zgłoszono wypadek drogowy. Kierowca uderzył w latarnię i próbował opuścić miejsce zdarzenia, choć słup zablokował ulicę. Osoba ta została zatrzymana pod zarzutem prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu.

🔴 W barze Veður przy Klapparstígur w Reykjavíku kobieta spadła ze schodów. Na miejsce wysłano dwie (!) karetki pogotowia i radiowóz, kobieta została przetransportowana do szpitala z niegroźnym urazem głowy.

🔴 Z ploteczek... Minister finansów Bjarni Benediktsson (był też przez kilka miesięcy premierem) udzielił wywiadu Visirovi. Przyznał, że choć sam jest aktywny w mediach społecznościowych, to jego synowa Sunneva Einarsdóttir ma 10 razy więcej obserwujących. Wywiad i zdjęcia polityka oraz jego syna z Sunneva znajdziecie tutaj: https://www.visir.is/.../-thad-er-greinilegt-ad-eg-gaeti...

1 marca 2021

🔴 Aktywność sejsmiczna na Reykjanes nie słabnie. Najsilniejsze wstrząsy odczuliśmy po 1 w nocy (4,9), kolejny duży wstrząs 16:35 (magnituda 5,1). Od północy zarejestrowano ponad trzydzieści trzęsień ziemi o sile większej niż trzy.

🔴 Prezes HS Veitur, przedsiębiorstwa dostarczającego gorącą wodę w Reykjanesbaer uspokaja, że znacznie gorzej byłoby, gdyby do trzęsienia ziemi były bliżej Grindaviku jak w zeszłym roku.
Z infrastruktury HS Veitur najbardziej narażona jest elektrownia w Svartsengi. Rury, które biegną do Vogar na Vatnsleysuströnd raczej nie sa zagrożone, podobnie jak ujęcie wody w mieście.
Najbliżej przewidywanego ewentualnego strumienia lawy jest miasteczko Vogar. Eksperci są zgodni co do tego, że nadal nic nie wskazuje na to, że erupcja jest nieuchronna, ale w tej chwili nie można jej wykluczyć.

🔴 Wulkanolog Ármann Höskuldsson twierdzi, że erupcja na półwyspie Reykjanes byłaby prawdopodobnie erupcją z lawą, ale raczej bez dużych ilości pyłów zagrażających lotom.
Wulkanolog Orvaldur Þórðarson przyznaje, że jeśli erupcja na półwyspie Reykjanes nastąpi, może trwać kilka tygodni lub, co najgorsze, miesięcy.
Jak donosi Fréttablaðið, nowe zdjęcia satelitarne inSAR mogą wskazywać na kumulację magmy w pobliżu Fagradalsfjall i Keilir. Geofizyk Ásta Rut Hjartardóttir mówi jednak, że niekoniecznie oznacza to zbliżającą się erupcję.
W wieczornym programie Kastljós, Þorvaldur i Magnús Tumi podkreślili, że lawa z możliwej erupcji będzie gęsta, przez co powolna. Mimo to zagrożona może być Reykjanesbraut, droga łącząca Keflavik ze stolicą.

🔴 Geofizyk Ruth Hjartardóttir powiedziała, że zestawiając dane do serii trzęsień ziemi w okolicy wulkanu Krafla w latach 1974-1986, erupcje wulkanów miały miejsce dziewięć razy na dwadzieścia przypadków. Czyli szansa prawie jeden do dwóch.

🔴 Dr. Benedikt Halldórsson, ekspert w dziedzinie sejsmologii powiedział rano w audycji radiowej Bítin á Bylgjan, że niskie domy z lekkimi dachami, które są bardzo powszechne na Islandii, są odporne na trzęsienia ziemi tego typu. Znaczenie ma także grunt na jakim stoi dom - te na twardej sale są odporniejsze na wstrząsy niż te zbudowane na miękkim podłożu. Jego zdaniem jest bardzo mało prawdopodobne, aby islandzkie domy zawaliły się z powodu trzęsień ziemi.
Budowa geologiczna wyspy sprawia, że drgania są tłumione dość szybko, a straty mniejsze, niż w innych miejscach przy trzęsieniach o podobnej sile - powiedział Benedikt.

🔴 MSI 2021 odbędzie się w Reykjaviku, na stadionie Laugardalshöll. Impreza game’ingowa (setki graczy grają w gry komputerowe, ich wyczyny śledzą tysiące widzów w hali, a miliony oglądają transmisje na żywo) potrwa od 6 do 22 maja 2021. Ostatnie mistrzostwa odbyły się w Wietnamie w 2019 roku, kolejne odwołano ze względu na pandemię. Stadion Laugardalshöll może pomieścić 5,5 tys widzów, ale zapewne ze względu na ograniczenia widzów będzie znacznie mniej.
Więcej w temacie (po polsku)

🔴 Litwin, który od ponad dwóch tygodni przebywał w areszcie policyjnym w związku z zabójstwem przy ulicy Rauðagerði 13 lutego, został dziś zwolniony za aresztu. Mężczyzna nie jest rezydentem na Islandii, na co dzień mieszka w Hiszpanii. Według dziennika Fréttablaðið przebywał on na Islandii, aby zapewnić ochronę Islandczykowi, którego dane zostały podane do publicznej wiadomości, mimo że współpracował z policją pomagając w rozbiciu środowiska narkotykowego.
Pięć innych osób pozostaje w areszcie w związku ze sprawą.

🔴 Po niemal każdym trzęsieniu ziemi strona Instytutu Meteorologicznego https://vedur.is/ blokuje się ze względu na zbyt dużą liczbę wejść. Ciekawe gdyby zestawić wykres trzęsień ziemi z obciążeniem serwerów... Wtedy polecamy wejść tutaj (opóźnienie większe ale statystyki ciekawe).

🔴 Islandczyk został skazany na cztery miesiące w zawieszeniu za opublikowanie w sieci nagiego zdjęcia nastolatki wraz z imieniem i nazwiskiem. Dziewczyna wcześniej sama mu wysłała to zdjęcie za pośrednictwem Snapchat'a.
Mężczyzna nie przyznał się do winy, ale był gotów zapłacić dziewczynie za wycofanie pozwu, obawiając się że zostanie mu odebrane dziecko. Wyrok jest prawomocny, musi też zapłacić kobiecie 350 tysięcy ISK zadośćuczynienia.

🔴 Dziś minął rok od pojawienia się pierwszego przypadku koronawirusa na Islandii. Temat zdaje się nużyć, i my omijamy go, o ile nie powoduje nowych ograniczeń lub ich zniesienia.

🔴 Islandzcy eksperci pomagają Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w opracowaniu międzynarodowego świadectwa szczepień. Guðjón Vilhjálmsson z firmy technologicznej Origo wyraził nadzieję, że rozwiązanie będzie dostępne w ciągu najbliższych dwóch do trzech miesięcy. Wszystko zależy jednak od współpracy między państwami, które na razie nie doszły do porozumienia. Islandia jest jednym z pierwszych krajów, które wydają specjalne zaświadczenia dla osób, które przeszły szczepienie Covid-19 i umożliwiają im dostęp do niego online. Rozważa się wykorzystanie kodów QR i technologii blockchain, aby zapobiec oszustwom. Sama wizja ogromnej bazy danych z tak poufnymi danymi budzi niepokój.

🔴 Valgeir M. Baldursson został powołany na prezesa zarządu firmy Terra, zajmującej się zbieraniem i segregacją śmieci. Wcześniej był dyrektorem finansowym i dyrektor zarządzający w VÍS. Dotychczasowy prezes, Gunnar Bragason, będzie w najbliższych miesiącach kontynuował współpracę z firmą jako konsultant. Piszę o tym z uwagi na fakt, że w firmie pracuje wielu naszych rodaków.

🔴 Zeszłoroczna recesja w gospodarce o 6,6% oznacza, że mamy do czynienia z drugim co do wielkości kryzysem na Islandii od zakończenia wojny. Byłoby znacznie gorzej, gdyby nie zaskakująco wysoka konsumpcja i budownictwo mieszkaniowe. Inwestycje w mieszkania spadły zaledwie 1%, ale na początku spadki są już dwucyfrowe.
Podczas kryzysu finansowego w 2009 r. spadek PKB wyniósł 7,7 proc.

🔴 Dzieci w Fossvogsskóli wciąż są narażone na pleśń, mimo starań dyrekcji szkoły o rozwiązanie problemu - potwierdza to fungolog z Islandzkiego Instytutu Historii Naturalnej. Rodzice są zdeprymowani, że szkołą i miasto nie umieją sobie poradzić z problemem. Podobno przy próbie jej usunięcia została rozprzestrzeniona w budynku jeszcze bardziej.

🔴 Minister spraw zagranicznych Guðlaugur Þór Þórðarson ogłosił dziś, że w tym roku Islandia przeznaczy 285 mln ISK na pomoc humanitarną w Jemenie. Środki zostaną wykorzystane w najbliższych trzech latach

🔴 Na stronie lokalnej gazety Víkurfréttir można obserwować na żywo miejsce potencjalnej erupcji: www.vf.is/.../keilir-i-beinni-utsendingu-vikurfretta

🔴 Od dziś można na Islandii składać zeznania podatkowe za rok 2020. Termin składania zeznań jest dłuższy niż rok temu. Obowiązku tego można dokonać do 12 marca, ale nie będzie możliwości ubiegania się o dłuższy termin. Pomoc w rozliczeniu podatku nie będzie dostępna w urzędach Urzędu Skarbowego, ale można... zamówić rozmowę przez telefon. Przypominamy, że na Islandii zeznania PITy muszą złożyć także osoby, które w tym roku ukończyli 16 lat.

MS
Foto: VÍSIR / Vilhelm

 

2 marca 2021

🔴 Ruch magmy wciąż jest kontrolowany, szanse na wielką erupcję nie są zbyt duże, ale przyglądamy się sytuacji i niczego nie wykluczamy - mówił Víðir Reynisson, komendant główny policji po spotkaniu Rady Naukowej ds. Ochrony Ludności. Ew. erupcja nie powinna zagrozić miastom na półwyspie, choć strumienie lawy mogą zagrozić choćby drogom.
Wypływająca lawa prawdopodobnie byłaby gęsta, przez co wolniejsza. Pojedyncze strumienie lawy na półwyspie Reykjanes w czasach historycznych sięgały 17 kilometrów.
Víðir twierdzi, że ilość gazów przy tego typu erupcji może powodować dyskomfort, ale nie powinna być zagrożeniem.

🔴 Þorvaldur Þórðarson, profesor wulkanologii z Uniwersytetu Islandzkiego nie wykluczył, że przepływ lawy pod powierzchnią może przenieść się do innego obszaru, takiego jak Krýsuvík, lub jeszcze bardziej na wschód, i to tam może dojść do erupcji. Przypomina, ze cały półwysep Reykjanes powstał w wyniki licznych wylewów lawy. Np geologicznie nie tak dawna erupcja i wpłyniecie lawy do oceanu spowodowała powstanie Hvassahraun (jadąc z Keflaviku do stolicy przed Hafnarfjörður - miejsce jest jedną z lokalizacji ew. przeniesienia lotniska krajowego z Reykjaviku). Na półwyspie nie znajdujemy śladów dużych erupcji, raczej wypływy lawy z kraterów szczelinowonych. Ostatnia taka erupcja miała tu miejsce w XIII wieku.

🔴 Trzęsienia ziemi wciąż trwają. Sejsmolog Ragnar Stefánsson twierdzi, że ich intensywność zapowiada nowy okres erupcji na półwyspie. Ragnar przyznaje, że w 55-letniej karierze sejsmologa nigdy nie doświadczył tak intensywnych wstrząsów.
Przypomina, że trzęsienie ziemi w 1929 roku miało wartość 6,3 stopnia, a w obecnych scenariuszach zakłada się, że tym razem może mieć siłę 6,5. Jego zdaniem nie sposób określić jednak, kiedy to nastąpi. Lawa znajduje się obecnie około 7 kilometrów pod powierzchnią, a erupcja byłaby bardziej prawdopodobna, gdyby zbliżyła się na odległość 4 kilometrów.
Ostatnie zdjęcia satelitarne inSAR wskazują na podwyższanie się poziomu magmy w pobliżu Fagradalsfjall - potwierdza geofizyk Ásta Rut Hjartardóttir w rozmowie z Fréttablaðið. Po badaniach terenowych z geofizykiem Pállem Einarssonem przyznali, że perspektywę podchodzenia lawy w kierunku powierzchni ziemi należy traktować poważnie, a erupcje magmy mogą nastąpić w nieoczekiwanym miejscu.

🔴 Ew. wybuch wulkanu miałaby ogromne konsekwencje dla lotniska międzynarodowego w Keflaviku, bo przepisy nakazują wówczas zamknięcie ruchu lotniczego na obszarze ok. 220 km (120 mil morskich) od miejsca erupcji. Port leży niecałe 40 kilometrów od góry Keilir, której okolica typowana jest na miejsce ew. erupcji. Głównym czynnikiem ew. przywrócenia go do użytku byłby poziom stężenia popiołów. Wybudowane przez Amerykanów lotnisko raczej nie jest zagrożone zalaniem lawą, ze względu na położenie wysoko względem obszaru wokół. Odcięty może być jednak dojazd do niego. Lotnisko jest dobrze przygotowane na wypadek konieczności zasilania awaryjnego, a główne linie zasilające są zdublowane.

🔴 Zespół ratunkowy Þorbjörn (jak nazwa góry między miastem a Błękitną Laguną) przeprowadził wczoraj spore ćwiczenia na wypadek klęski żywiołowej. Rozstawiono m.in. duże namioty ratunkowe i ćwiczono koordynację służb. Bogi, szef zespołu twierdzi, że ćwiczenia właśnie teraz to zbieg okoliczności, przeprowadza się je co najmniej dwa razy do roku.

🔴 W przypadku przerw w dostawie prądu do obszaru stołecznego spowodowanych trzęsieniami ziemi lub erupcjami wulkanów, największa w kraju placówka medyczna Landspítali dysponuje rezerwowymi agregatami na ropę, które zapewnią jej funkcjonowanie - zapewnia dyrekcja.

🔴 Pracownik stacji benzynowej w Grindaviku przyznał, że po większych trzęsieniach ziemi tworzyła się mini-kolejka, w której zaniepokojeni mieszkańcy napełniali zbiornik, by móc wyjechać z miasta, gdyby ogłoszona została ewakuacja. Warto na wszelki wypadek mieć w aucie tyle paliwa, by móc opuścić zagrożony teren.

🔴 Siedmiu podróżnych którzy nie posiadali zaświadczenia o teście PCR zostało odesłanych do kraju, a jutro do domu wrócą dwaj kolejni. Kary finansowe nałożono jedynie na te osoby, które przyleciały w ogóle bez testu, a nie miały niewłaściwy test. Wczorajszy przylot Wizzaira z Warszawy był zaledwie jednym z trzech tego dnia, zwykle przylatuje dziennie jeden lub dwa samoloty, a są dni że tablica przylotów jest pusta.
Choć przepisy zapowiadały nie wpuszczanie nikogo bez ważnego wyniku testu, to islandzka konstytucja nie zezwala na deportację obywateli islandzkich. Przybyło np. obywateli Islandii, którzy mieli nieodpowiedni, tzw. szybki test - uznawany chociażby w Danii.

🔴 Recesja w 2020 roku na poziomie 6,6% to i tak znacznie lepiej, niż prognozowali ekonomiści, którzy spodziewali się aż 18% spadek PKB! Największe straty zanotowano w turystyce. Branża straciła w zeszłym roku 350 miliardów ISK, czyli o prawie miliard dziennie!

🔴 W lutym do Dyrekcji Urzędu Pracy dotarły dwa zgłoszenia o zwolnieniach grupowych, w wyniku których pracę straciło 287 osób (259 w rejonie stołecznym i 28 na północnym wschodzie). Urzędnicy nie podają nazw firm, ale po liczbach można się domyślać, że pierwszą jest sieć sklepów Geysir, która pod koniec ubiegłego miesiąca zamknęła większość swoich sklepów.
W styczniu nie było zwolnień grupowych, ale w 2020 roku ogłoszono ich aż 141, w wyniku czego zwolniono 8789 osób.

🔴 Prezes Bank Centralnego Ásgeir Jónsson ostrzega przed kupowaniem walut elektronicznych, takich jak Bitcoin, i porównuje sytuację do piramidy finansowej. Według raportu Electronic Currency Council, tylko w styczniu Islandczycy dokonywali transakcji bitcoinami za około 600 milionów ISK. „Kiedy słyszę, że ludzie kupują te waluty, aby spróbować na nich zarobić, zaczynam się martwić. […] Przestrzegam przed wszelkimi spekulacjami. Czym innym jest kupowanie udziałów w spółce lub obligacji wyemitowanej przez podmiot, który prowadzi rzeczywistą działalność i ma dochody, od kryptowaluty. Wygląda to trochę jak piramida”, mówi Ásgeir i dodaje, że Bitcoin był dotychczas używany głównie do nielegalnych interesów.

🔴 Właściciel huty aluminium, spółka Norðurál i producent prądu Landvirkjun odtajniły umowy dotyczących zakupu prądu, co budziło ogromne emocje w ostatnich miesiącach. Zgodnie z nimi ceny energii obliczane są w ten sposób, że 16 proc. ceny aluminium na Londyńskiej Giełdzie Metali (LME) dzieli się przez liczbę 14,2, aby otrzymać cenę za megawatogodzinę dolarach. Do wyprodukowania jednej tony aluminium potrzeba 14,2 megawatogodzin. Do rozwiązania sporu i ew. renegocjacji umowy jeszcze daleka droga.

🔴 Icelandair planuje jeszcze w marcu przywrócić do eksploatacji dwa Boeingi 737 MAX, pierwszy z nich nazwie Mývatn ma polecieć w rejsowym locie do Kopenhagi w poniedziałek 8 marca. Samoloty czekały rok w Hiszpanii na cofnięcie zakazu ich użytkowania po serii katastrof z ich udziałem.

🔴 W wieku 57 lat po walce z rakiem zmarła Katla Þorsteinsdóttir. Była prawnikiem, przez lata zaangażowana w działalność Alþjóðahús (domu międzynarodowego, instytucji pomagającej imigrantom, dzięki jej życzliwości mogłem tam organizować pierwsze dyżury konsularne - przyp. MS). Była też dyrektorem Islandzkiego Czerwonego Krzyża w Reykjaviku. Dzięki jej zaangażowaniu powstał Konukot, schronisko dla bezdomnych kobiet w Reykjaviku (również niezwykle ważne w pomocy Polkom w sytuacjach kryzysowych - przyp. MS). Katla zostawia 5 dzieci i 16 wnuków.

🔴 Na zawsze odeszła także Erla Wigelund, 92-letnia bizneswoman. W młodości Erla pracowała w kancelarii prawnej i sklepie kosmetycznym w Reykjaviku i uczyła się aktorstwa w znanej (i jedynej) szkole teatralnej Ævara R. Kvarana. Tam poznała muzyka Kristjána Kristjánssona, który został jej życiowym partnerem. Stworzyli razem popularny sklep wysyłkowy. W 1965 roku Erla i Kristján otworzyli w stolicy przy Laugalækur sklep Verðlistann, w którym pracowała aż do roku 2014 roku. Mąż zmarł w 2008 roku, razem mieli troje dzieci: Þorbjörg, Pétur i Sigrún Júlíę.

🔴 Nie żyje także Gunnar Karl Haraldsson, nauczyciel z liceum i działacz na rzecz osób z niepełnosprawnościami. W wieku 26 lat przegrał walkę z rakiem, od najmłodszych lat zmagał się też z chorobą neurologiczną (nerwiakowłókniakowatość).

🔴 Tak jak zapowiadano, od 1 marca tymczasowo skrócono czas kursowania autobusów miejskich Strætó w obszarze stołecznym. Ma to związek rzecz jasna z koronawirusem i wcześniejszym zamykanie restauracji i lokali rozrywkowych.

🔴 Według rankingu Eurostatu, Islandczycy są w czołówce jeśli chodzi o używanie smartwatchów, bransoletek i inteligentnych okularów podłączonych do internetu. Używa ich aż 72% Islandczyków w wieku od 16 do 74 lat! Kolejne kraje są daleko w tyle, używa ich 35% Czechów i 34% Norwegów. W Polsce - 13%.

🔴 Popularna sieć sklepów z elektroniką ELko wprowadziła możliwość porównywania cen za dany produkt w przeszłości. Dane prezentowane są w przejrzysty sposób na stronie większości produktów. Ceny jednej rzeczy potrafią zmieniać się gwałtownie w krótkim czasie, głównie przy okazji promocji.

🔴 Popularny talent show Skrekk zbliża się do finału, awansowały do niego zespoły taneczno-muzyczne z Ingunnarskóli i Seljaskóli. Kolejne półfinały odbędą się dziś i jutrzejszego wieczoru. W tym roku w konkursie bierze udział około 400 nastolatków z osiemnastu szkół podstawowych. Zmagania półfinałowe można oglądać w transmisji internetowej na UngRÚV, a wielki finał 15 marca będzie transmitowany na żywo w telewizji publicznej RÚV.

🔴 Popularna wśród turystów restauracja Reykjavik w charakterystycznym starym, żółtym domu przy Vesturgata 2 przestaje istnieć. Można tam było w rozsądnej cenie w pięknym wnętrzu skorzystać z bufetu pełnego m.in. owoców morza i tradycyjnych islandzkich potraw. Na miejscu powstanie Mathöll, sieciowa restauracja w stylu hali gastronomicznej z kuchnią międzynarodową.

🔴 Już pojutrze, w czwartek 4 marca w TVN Turbo premiera dokumentu podróżniczego „Z buta przez świat”, której bohaterem jest znany z programu „Ciężarówką przez Stany” Dawid Andres. Tym razem trafi na Islandię. Zapewniam, że będzie sporo niespodzianek, nasz portal miał w tej produkcji swój mały udział: https://www.tvnturbo.pl/.../dawid-andres-z-buta,15993.html


 

3 marca 2021

🔴 Aktywność sejsmiczna wskazuje, że erupcja wulkanu może nastąpić w ciągu najbliższych godzin - powiedział późnym popołudniem Víðir Reynisson, oficer policji odpowiedzialny za obronę cywilną. Na razie nie ma potwierdzenia rozpoczęcia erupcji, ale wszystko wskazuje, że sytuacja idzie w tym kierunku.
O 14:20 na południe od Keilir sejsmometry zaczęły rejestrować drgania, które zwykle miejsce przed zbliżającą się erupcją. Ze względu na pulsacyjny charakter można porównać do przyśpieszonego bicia serca (isl. óróapúls). Magma wyraźnie się porusza, jednak nie można jeszcze mieć pewności, że dojdzie do jej wylewu na powierzchnię, czy też zatrzyma się po drodze.

🔴 Policja prosi, aby unikać udawania się w tę część półwyspu Reykjanes - ze względów bezpieczeństwa oraz z uwagi na fakt, że pracuje tam wiele osób z Biura Meteorologicznego i naukowców z innych instytucji.

🔴 Jak powiedział Víðir, w przypadku wybuchu lotnisko w Keflaviku zgodnie z procedurami najprawdopodobniej zostanie zamknięte, ale jego zdaniem na podstawie pomiarów nie zapowiada się, by ew. erupcja trwała długo. Ponadto zagrożeniem dla samolotów są pyły wulkaniczne, a tych się nie spodziewamy przy tego typu erupcji.

🔴 Geolodzy opublikowali nową mapę możliwego przepływu lawy. Skłaniają się ku temu, że może jednak popłynąć na południe. Scenariusz ten zależy jednak od wielu czynników, w tym lokalizacji szczeliny. Szacuje się, że może jej wypłynąć ok. 0,3 km sześciennego. To niewiele w porównaniu do innych erupcji, ale wyobraźmy sobie sześcian o podstawie i wysokości równej 300 metrów wypełniony płynną lawą!

🔴 Freysteinn Sigmundsson, geofizyk z Uniwersytetu Islandzkiego tłumaczy, że aktualnie trwające trzęsienia ziemi są dość wyjątkowe. Nietypowość polega na tym, że na półwyspie obserwujemy jeszcze silniejszy związek między trzęsieniami ziemi spowodowanymi ruchem płyt tektonicznych, a tych będących skutkiem ruchu magmy. Ryft międzykontynentalny na Reykjanes różni się znacznie od tego głównego, który dzieli Islandię na dwie części. Przyznał, że skutkiem tego wydarzenia moga być bardziej nieprzewidywalne.

🔴 Aktywność sejsmiczna nie ustaje, choć po apogeum rozpoczętym o 14:20 aktywność nieco opadła wczesnym wieczorem. Od północy wykryto około 1700 trzęsień ziemi, największe miało siłę 4,1 (o 02:12).

🔴 Burmistrz Grindavík Fannar Jónasson mówi, że jest mało prawdopodobne, aby gazy mogły spowodować zagrożenie dla mieszkańców tego miasta. Przy dużym wietrze mogą wystąpić jednak pewne niedogodności. Chce skupić się na niedopuszczeniu ludzi do zblżania się do miejsca ew. erupcji, aby uniknąć wdychania gazów. Miasto posiada jasno określone plany ewakuacji.

🔴 Dziś rano dziennikarze zostali zmuszeni do opuszczenia drogi prowadzącej do Keilir. Reporter i fotoreporter dziennika Morgunblaðið zostali poinformowani, że musza niezwłocznie opuścić zagrożony rejon, który został uznany za obszar zamknięty.

🔴 Śmigłowiec Straży Przybrzeżnej zamiast penetrować miejsce trzęsień ziemi został dziś wezwany by poszukiwać dwóch pracowników Biura Meteorologicznego, którzy prowadzili badania w pobliżu Keilir i po prostu się zgubili.

🔴 Szef policji w Suðurnes zarządził zakaz lotów dronami w dużej części obszaru na półwyspie Reykjanes.

🔴 W Althingu, islandzkim parlamencie, w dyskusjach dominuje temat wulkanu. Mówi się o konieczności współpracy ponad podziałami politycznymi w zagrożeniu klęską żywiołową. Ari Trausti Guðmundsson, poseł Partii Zielonych, który jest geologiem zaapelował, by "zachować spokój i ufać nauce". „Erupcje nigdy nie są mile widziane” - powiedział Ari.
Dodał, że erupcja raczej będzie krótka, ale tez może potrwać wiele miesięcy, a nawet... dwie lub trzy dekady, jak miało to miejsce w przeszłości. Przkładowo erupcja Krafli na północy Islandii trwała od 1975 do 1984 roku.

🔴 Islandzka poczta ponownie ostrzega przed oszustami, którzy wysyłają maile podszywając się pod nią, aby uzyskać dane karty płatniczej. Oszustwo było powszechne w zeszłym roku i niestety trwa nadal. Nie należy klikać w tego typu linki i nie podawać numerów karty! Aby mieć pewność że mamy do czynienia z prawdziwą pocztą, należy wejść na stronę poczty, (postur.is), kliknać "znajdź przesyłkę" (isl. Leita að sendingu) i wpisz numer listu. Można też zalogować się na www.minn.postur.is i sprawdzić, na jakie listy czekamy.

🔴 Szacuje się, że islandzka poczta (Íslandspóstur, w skrócie ÍSP) dostarczy w tym roku około 10 milionów listów o wadze d 50 gramów. To aż połowę mniej niż w 2017 roku. Instytucja zostanie dofinansowana przez państwo kwotą 509 mln ISK.

🔴 W urzędzie skarbowym Można już składać wnioski o dotacje dla samozatrudnionych i małych firm, które zanotowały co najmniej 60-procentowy spadek dochodów w okresie od 1 listopada 2020 r. do 31 maja 2021 r. Mogą wynieść nawet 2,5 mln ISK miesięcznie.
Dotychczas wydano kilkadziesiąt miliardów ISK na różnego rodzaju wsparcie w związku z epidemią. Z pomocy skorzystały cztery tysiące podmiotów i dziesiątki tysięcy osób. Ponadto prawie sześć miliardów zwrócono z podatku VAT.

🔴 Wartość funduszy emerytalnych, czyli pieniędzy ze składek odkładanych na emeryturę wzrosły w zeszłym roku aż o 773 mld ISK. Wynoszą już dwa razy tyle, co roczne PKB Islandii. 35 procent całego portfela to aktywa inwestowane za granicą. Czy jeśli inwestycja może przynieść niespodziewany wzrost, może też spowodować nieprzewidziana stratę?

🔴 Rodzina, przyjaciele i zwykli Islandczycy zebrali się wczoraj wieczorem w kościele przy jeziorku Vifilsstadavatn w stołecznym Garðabær, gdzie modlili się i wspominali islandzkiego alpinistę Jóna Snorriego Sigurjónssona oraz jego towarzyszy: Muhammada Ali Sadpara z Pakistanu i Juana Pablo Mohra z Chile, którzy niedawno zaginęli na K2 podczas próby zdobycia szczytu zimą. Ostani kontakt z zaginionymi był 5 lutego. 18 lutego władze Pakistanu uznały ich za zmarłych, a ciał dotąd nie odnaleziono.
Po modlitwie uczestnicy utworzyli krąg światła wokół jeziora. Lína Móey Bjarnadóttir, wdowa po Jónie, podziękowała wszystkim, którzy pomagali w poszukiwaniach.

🔴 Nowe przypadki Covid-19 można liczyć na palcach jednej ręki, np. dziś nie zdiagnozowano żadnego przypadku. Tymczasem islandzcy epidemiolodzy zastanawiają się, jak to możliwe, że mimo obowiązku okazania negatywnego testu, wynik pierwszego testu po przylocie jest pozytywny. Wczoraj było 5 takich przypadków, ale aktywne zakażenie stwierdzono u czterech z tych osób. Obecne zasady mają obowiązywać do 1 maja, a ich ew. zniesienie jest zależne od rozwoju sytuacji z granicą.

🔴 Około pięćdziesięciu osób po dziewięćdziesiątce (!), które miały dziś zostać zaszczepione w Laugardalshöll w stolicy, musiało odejść z kwitkiem, gdyż zabrakło dawek. Szczepionka Pfizer jest wrażliwa i pracownicy służby zdrowia mają tylko pięć godzin na jej podanie po zmieszaniu składników.
🔴 Sąd Okręgowy okręgu Suðurland (Selfoss) skazał kobietę na grzywnę w wysokości 2,5 mln ISK za notoryczne wykroczenia drogowe pod wpływem narkotyków. Kobiecie odebrano również prawo jazdy na pięć lat i nakazano pokrycie kosztów sądowych. Wcześniej była już karana za podobne przestępstwa.
Kobieta prosiła o nieodbieranie jej prawa jazdy, powołując się na przepisy ustawy o ruchu drogowym, które pozwalają na uniknięcie sankcji, jeżeli osoba miała przypisane przez lekarza leki, które moga wywoływać podobne reakcje. Dokument został jednak wydany przez psychiatrę już po popełnieniu wykroczeń.
Jeżeli skazana nie wpłaci zasądzonej kwoty w ciągu czterech tygodni, zostanie pozbawiona wolności na 68 dni.

🔴 Większą część użytkowników sieci NOVA dotknęła dziś awaria, przez 5 do 7 minut nie działał internet. Na firmę spadła fala krytyki w mediach społecznościowych.

🔴 Ogłoszono upadłość Útgáfufélag Viljans ehf., firmy wydawniczej, którą założył i kierował Björn Ingi Hrafnsson. Pozew zostanie rozpatrzony w Sądzie Rejonowym Vesturland w Borgarnes 11 marca, ale właściciel twierdzi, że do upadłości nie dojdzie (podobny wniosek został odrzucony jesienią ubiegłego roku). Do wydawnictwa należy m.in, portal www.viljinn.is.

🔴 W ośrodku leczniczym w Krysuvik (duży budynek nieopodal źródeł siarkowych Seltún) przebywa około 20 pacjentów. Miejsce znajduje się około dziesięciu kilometrów od przewidywanego miejsca erupcji. Noc ze środy na czwartek spędzi tam pracownik Obrony Cywilnej, który będzie dyżurował na wypadek ew. potrzeby ewakuacji, choć raczej jest to dmuchanie na zimne. Służby udostępniły samochody oraz skrzynie z kocami, suchą żywnością i latarkami.

🔴 Po zarzutach, że Biuro Meteorologiczne tweetuje tylko po angielsku, dziś zaczęły się pojawiać newsy wpisy po islandzku: https://twitter.com/Vedurstofan

🔴 Mimo przeprowadzonego remontu od jutra jedno skrzydło Álfhólsskóli w Kópavogur zostanie zamknięte z powodu pleśni (o problemie pisaliśmy obszerniej tym dwa dni temu).

🔴 Kruki jak wiadomo są czarne. Bardzo rzadko można jednak spotkać przedstawiciela tego gatunku koloru srebrnego. Zdjęcie w grupie Islandia dla zaawansowanych: https://www.facebook.com/groups/445638096448994.

🔴 Dla pań mieszkających na Islandii przekazujemy zaproszenie księdza Mikołaja z parafii JPII w Keflaviku na wycieczkę/pielgrzymkę do miejsca objawień Maryjnych na wyspie. Oczywiście w programie znacznie więcej ciekawych miejsc na półwyspie Snæfellsnes i po drodze. Panie zainteresowane udziałem w wyjeździe w sobotę 6 marca (koszt: zrzutka na paliwo) proszone są o kontakt z księdzem Mikołajem.

🔴 Już jutro, w czwartek 4 marca w TVN Turbo premiera dokumentu podróżniczego „Z buta przez świat”, którego bohaterem jest znany z programu „Ciężarówką przez Stany” Dawid Andres. Tym razem trafi na Islandię. Zapewniam, że będzie sporo niespodzianek, nasz portal miał w tej produkcji swój mały udział.


4 marca 2021

🔴 Wulkan nieco się uspokoił. Czy to cisza przed burzą? Najnowsze dane nie wskazują, żeby erupcja wulkanu na półwyspie Reykjanes była nieuchronna. Wciąż jednak magma kumuluje się na obszarze między Fagradalsfjall i Keilir.
Pomiary z ostatnich 24 godzin zostały przeanalizowane przez Radę Naukową ds. Ochrony Ludności. Wynika z nich, że aktywność na tym obszarze jest nadal wysoka, chociaż nieco osłabła.
Przypuszcza się, że pulsacje lawy, związane z krótkimi, częstymi trzęsieniami ziemi, będą wracać co jakiś czas. Podobne przerwy w aktywności obserwowano przed erupcją wulkanu Krafla w latach 1975–1984, wówczas podobnie magma poruszała się pulsacyjnie z podobnym rodzajem wstrząsów.

🔴 Ilu specjalistów, tyle różnych głosów dotyczących ew. rozwoju wypadków. Wulkanolog Haraldur Sigurðsson już sześć lat temu ostrzegał, że system wulkaniczny Krýsuvík może doprowadzić do erupcji na obrzeżach Reykjavíku. Wezwał do lepszego zbadania takiego ryzyka. Jego zdaniem specyfika Islandii polega na tym, że wulkany lubią wybuchnąć w innym miejscu niż się wszyscy tego spodziewają. Jako przykłady podał niedawne erupcje: na Heimaey, Fimmvörðuháls, czy Holuhraun, która miała miejsce 40 kilometrów od Bárðarbunga, gdzie miało miejsce epicentrum wcześniejszych trzęsień ziemi. Jego zdaniem jedna ze szczelin tego systemu wulkanicznego lezy na obrzeżach Reykjaviku - w Heiðmörk.

🔴 Informacje o trzęsieniach ziemi w czasie rzeczywistym można śledzić tutaj: vedur.is/skjalftar-og-eldgos/jardskjalftar

🔴 Prawdopodobieństwo, aby erupcja spowodowała zakłócenia w przesyle energii elektrycznej jest niewielka - wynika z raportu Landsnet, miejscowego operatora sieci przesyłowych. Jeśli lawa zagrozi liniom wysokiego napięcia, wdrożony zostanie plan schładzania lawy przy pomocy pomp z wodą. Jest też plan B w przypadku uszkodzenia głównej linii Suðurnes między Keflavikiem a stolicą. Wówczas nastąpiłoby przełączenie na dostawy z dwóch istniejących na półwyspie elektrowni: Reykjanesvirkjun (koło Reykjanesviti) oraz Svartsengi (woda odpadowa z niej zasila Błękitną Lagunę).

🔴 Od mieszkającego w stolicy Łukasza dostaliśmy dziś informację i zdjęcie helikoptera, który z jakiegoś powodu od 16.45 do 17:00 wisiał nad Elliðaárdalur (taka zaciszna dolinka przy obwodnicy Reykjaviku). To ta sama maszyna służb ratowniczych Landsbjörg, która dziś patrolowała obszar koło Krýsuvík.

🔴 Dziś wieczorem zniesiono zakaz lotu dronami na Reykjanes. Na miejsce mogą też wrócić dziennikarze, ale w towarzystwie ekip ratowniczych. Poza tym okolica stref potencjalnej erupcji jest zamknięta.

🔴 Rzeczniczka prasowa miasta Grindavík wspomniała w rozmowę z telewizją publiczną, że grupa polskich mieszkańców jednego z dużych bloków w tym mieście obawia się mieszkania w tym miejscu. Po zorganizowanym spotkaniu ze specjalistami w obecności tłumacza mieszkańcy zostali zapewnieni, że każdy budynek mieszkalny w Grindavíku ma atest bezpieczeństwa na wypadek trzęsień ziemi.

🔴 Premier przedstawiła w Althingu nowy raport Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Główna teza: istnieje potrzeba zaostrzenia przepisów dotyczących broni palnej, szczególnie automatycznej i półautomatycznej oraz zwiększenie jej dostępności w policji. Drugi ważny temat to zwiększenie zdolności policji do działania w sprawach związanych z terroryzmem. Choć raport tego nie stwierdza, nie jest tajemnicą że jeden z Islandczyków, Haukur Hilmarsson zginął podczas nalotów tureckich w Syrii, gdzie walczył z Kurdami przeciwko ISIS. Raport stwierdza, że zagrożenie terroryzmem w Islandii jest mniejsze niż w innych krajach nordyckich.
Więcej na ten temat: https://www.frettabladid.is/.../kannast-ekki-vid-ad.../

🔴 Po kryzysie finansowym w 2008 roku kilka osób zostało skazanych na więzienie, a światowa opinia publiczna chwaliła Islandię, że tak potrafiła rozliczyć odpowiedzialnych za spowodowanie krachu. Tymczasem skazani odwołali się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, a ten przyznał że pięciu skazanych nie mogło (zdaniem tej instytucji) liczyć na uczciwy proces. Zarzuty wydają się wątpliwe - przykładowo obrońcy argumentowali, że jeden z sędziów wydających wyrok posiadał Landsbankinn, które w wyniku kryzysu znacznie straciły na wartości.
Państwo zgodziło się zapłacić wszystkie pięć odszkodowań w wysokości po 1,8 mln ISK. Wyrok nie jest prawomocny i zapowiada się dalsza batalia prawna.

🔴 Sąd Najwyższy nakazał Mjólkursamsälan (MS), największej firmie mleczarskiej w kraju, zapłacenie łącznie 480 mln ISK grzywien na rzecz Skarbu Państwa za poważne naruszenia prawa konkurencji. Mówiąc w skrócie firma sprzedawało mleko konkurencji drożej, niż powiązanym kapitałowo firmom. Czy nie na tym polega wolny rynek?
Sprawa ciągnie sie od 2012 roku, firmie nakazano zapłatę grzywny w wysokości 480 mln ISK, ale MS odwołała się od tej decyzji, a ta obniżyła ją 40 mln ISK.
Zainteresowanych tematem odsyłamy do artykułu na ten temat: https://www.visir.is/.../haesti-rettur-stad-festir-480...

🔴 23-letni Islandczyk Stefán Franz Jónsson, zainspirowany amerykańskimi sklepami typu "wszystko za 5 złotych" założył sklep 100kr.is, gdzie wszystkie produkty są sprzedawane w tej cenie. Na razie jest to tylko sklep internetowy, z magazynem w Fossháls. Sprzedawane będą m.in. produkty o większej wartości, którym kończy się termin przydatności do spożycia.

🔴 U jednej osoby zdiagnozowano nowy wariant koronawirusa, tzw. wariant południowafrykański. Kwestia zdaje się coraz mniej Islandczyków interesować.

🔴 Dziś miała miejsce premiera pierwszego odcinka programu Dawid Andres z buta przez świat – Islandia". Powtórka w środę w TVN Turbo. Podzielie się swoimi komentarzami tutaj: https://www.facebook.com/polskastronaoIslandii/posts/2960186067600625
 

5 marca 2021

🔴 Zeszłej nocy epicentrum trzęsień ziemi przesunęło się bardziej w kierunku Grindavíku i Błękitnej Laguny. Aktywność sejsmiczna na półwyspie Reykjanes jest obecnie najsilniejsza w okolicy góry Fagradalsfjall. Od północy na półwyspie odnotowano łącznie 700 trzęsień ziemi. Prawdopodobieństwo erupcji jest obecnie uważane za nieco mniejsze niż poprzedniego dnia.
„Rozpatrujemy wszystkie scenariusze, a tych jest bardzo wiele. Sytuacja zaskakuje nas każdego dnia” - powiedział geofizyk Páll Einarsson w rozmowie z Morgunblaðið.
Najnowsza prognoza przepływu lawy zakłada cztery możliwe obszary erupcji, w tym jedna w Sýlingafell, na północ od Grindavíku. Od ostatniej prognozy aktywność sejsmiczna rozprzestrzeniła się, w wyniku czego więcej obszarów uważa się za potencjalne miejsce erupcji.

🔴 Wspomniany wczoraj raport Rady Bezpieczeństwa Narodowego porusza też kwestię bezpieczeństwa energetycznego.
O ile Islandia jest samowystarczalna w energię elektryczną gorącą wodę do ogrzewania, to nie ma własnych paliw kopalnych.
Kwestia zaopatrzenia w ropę jest bardzo różna w różnych latach, a zdarzało się że zapasy spadały do zaledwie kilku dni zapotrzebowania. Raport zaleca, by wzorem innych państw określić minimalne zapasy i ocenić ryzyko ewentualnego niedoboru paliwa.
Ponadto Helguvík jest jedynym portem, który przyjmuje i przechowuje paliwo do samolotów - w przypadku gdyby z jakiegoś powodu został on unieruchomiony, maszynom na międzynarodowym lotnisku w Keflavíku wystarczy zapasów na maksymalnie trzy tygodnie.

🔴 Czterech mężczyzn zostało oskarżonych o przestępstwa seksualne wobec 36-letniej Islandki w turystycznej miejscowości Puerto Rico na wyspie Gran Canaria - informuje hiszpańska gazeta La Provincia.
Atak miał miejsce w piątek wieczorem w okolicy Agua la Perra. Kobieta złożyła skargę dopiero w niedzielę, a dzień później mężczyźni zostali aresztowani. Mężczyźni stanęli dziś przed sądem, który nakazał ich aresztowanie bez możliwości zwolnienia za kaucją. Gazeta informuje, że Islandka mieszka na Wyspach Kanaryjskich ze swoją rodziną od wielu lat.

🔴 Wczoraj pisaliśmy, że we wspomnianym raporcie nie wspomniano o udziale jednego Islandczyka w walce przeciwko Państwu Islamskiemu. Dziś Kancelaria Prezesa Rady Ministrów przeprosiła za ten fakt w oświadczeniu. „Znany jest co najmniej jeden Islandczyk, Haukur Hilmarsson, który walczył z siłami kurdyjskimi przeciwko ISIS" - napisano. W związku z tym raport zostanie poprawiony i wydrukowany ponownie. Haukur zginął podczas nalotu armii tureckiej na Syrię 24 lutego 2018 r.

🔴 Przychody z podatku VAT spadły o 8% w okresie listopad-grudzień 2020 w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Największy spadek odnotowano w branżach okołoturystycznych, ale to wskazuje, pokazuje, że wpływy podatkowe generowane bezpośrednio przez turystów nie są tak znaczące. Jak podaje Urząd Statystyczny, wzrosła za to sprzedaż w większości kategorii handlu detalicznego, a obroty są podobne jak dwa lata temu. Przykładowo, obroty w supermarketach były aż o 15% wyższe. Większość braż, które zanotowały wzrosty są związane z eksportem, ale należy pamiętać, że wartość korony spadła w ciągu roku o 13%.

🔴 Rząd zaakceptował propozycję ministra sprawiedliwości dotyczącą zakupu nowego statku patrolowego. Okazało się, że koszt naprawy zepsutego silnika w patrolowcu Týs przekracza wartość jednostki, czyli 100 mln ISK. Nowy statek zastąpi jednostkę Týs, która przejdzie na emeryturę po 46 latach służby. Pani minister zaproponował dla nowego statku nazwę Freyja (nordycka bogini miłości i płodności).

🔴 Sąd Rejonowy w Reykjaviku odrzucił skargę złożoną przez minister edukacji, Lilję Alfreðsdóttir w sprawie rzekome naruszenie ustawy o równości płci przy powołaniu wysokiego urzędnika odpowiadającego za kontakty zagraniczne. Komisja ds. Równości wniosła, że minister naruszyła prawo, mianując Pála Magnússona na to stanowisko w 2019 roku. Jak informuje Vísir, państwo z pieniędzy podatnika musi zapłacić koszty prawnicze w wysokości 4,5 miliona ISK.

🔴 Trwa budowa 40-pokojowego hotelu w Bláskógabyggð (za Reykholt przy drodze 37, którą z Reykjaviku jedziemy oglądać gejzery). Fundamenty sa gotowe, ale sam budynek powstaje w Norwegii, skąd zostanie przywieziony w częściach. Konstrukcja ma przybyć na miejsce w połowie kwietnia, a otwarcie Blue Hotel Fagralund zaplanowano na 15 czerwca.
Dyrektor zarządzający spółki, która zainwestowała w hotel, Jóhann Guðni przyznaje, że tego lata liczy na Islandczyków. Zaplanowano dużo jacuzzi, które Islandczycy lubią. Potem liczy głównie na zaszczepionych Brytyjczyków i Amerykanów.

🔴 Islandii nie grozi, że przestanie być modna, gdy masowa turystyka znów będzie możliwa - ocenia Steinur Logi Björnsson, dyrektor zarządzający ds. Sprzedaży i marketingu w Icelandair w rozmowie programu Dagmál. Jego zdaniem to, co Islandia ma najlepszego: piękna przyroda, mało ludzi, cisza i spokój będą dodatkowym atutem, który skłoni turystów do przyjazdu.
Przypominamy, że choć są pewne ograniczenia, to turystyka na Islandii zupełnie nie zamarła (piszący te słowa niedawno pożegnał cudowną grupę z Polski).

🔴 Norweski Sąd Apelacyjny w Norwegii złagodził z 13 do 5 lat więzienia karę dla Gunnara Jóhanna Gunnarssona, który został skazany za zabicie z broni palnej swojego przyrodniego brata, Gísli Þór Þórarinssona. Skazany od początku twierdził, że do strzału doszło przypadkiem. Złagodzenie wyroku nastąpiło stosunkiem głosów sędziów 3:4.

🔴 W Neskaupstaður na wschodzie Islandii powstanie zakład produkcji mączki rybnej o mocy przerobowej 1400 d0 2380 ton dziennie.

🔴 Wiele osób zastanawia się, jak trzęsienia ziemi są odczuwalne na morzu. Jeżeli zdać się na relację Guðjóna Guðjónssona, kapitana trawlera-zamrażalni Arnar HU 1, odpowiedź brzmi: tak. W rozmowie z serwisem Fisk Seafood twierdzi, że gdy przez ostatnie dwa dni jednostka stała w pobliżu Helguvík, załoga dobrze zniosła ostatnie trzęsienia ziemi, co znaczy że je odczuła.
Ciekawostka: do portu w Sauðárkrókur statek wrócił z 787 tonami połowów (279 ton dorsza, 255 ton karmazyna). Wartość połowów szacuje się na 245 mln ISK. Kapitan uważa, że połów nie był zbyt udany.

🔴 W serwisie muzycznym Spotify powstała playlista o nazwie Reykjanes á tjá og tundri, która zawiera ponad 100 utworów, z których wiele ma związek z trzęsieniami ziemi, a pozostałe mają podtrzymać na duchu w tym niekomfortowym czasie.

🔴 Ze stołecznej kroniki policyjnej: po północy w Reykjaviku aresztowano dwie osoby za napaść. Kobieta, która spadła ze schodów, została wczoraj wieczorem przetransportowana karetką pogotowia na oddział ratunkowy Landspítali z poważnymi obrażeniami... czoła. Po 23 do szpitala trafił mężczyzna, który upadł podczas jazdy rowerem. Policja przyjęła jedno zgłoszenie o zniszczeniu mienia, sprawcy jeszcze nie odnaleziono. Jedna osoba została przyłapana na kradzieży sklepowej, a sprawę załatwiono na miejscu. W samej stolicy sześć osób zostało zatrzymanych za jazdę pod wpływem alkoholu lub narkotyków, przy okazji dwie osoby aresztowano za posiadanie zakazanych substancji. Zabrano tablice rejestracyjne z 13 pojazdów ze względu na brak ubezpieczenia lub ważnego przeglądu.

🔴 Teraz kilka wybranych interwencji policji w Suðurnes, czyli na półwyspie Reykjanes*.
Interweniowano w sprawie mężczyzny, który przebywał przed sklepem w Njarðvík, mimo że powinien przebywać w kwarantannie. Tłumaczył się, że przyleciał z Paryża, a na kwarantannę udaje się do Reykjaviku. Zostanie ukarany grzywną.
Spośród kilku kierowców ukaranych mandatami za przekroczenie prędkości, dwóch jechało powyżej 130 km/h na Reykjanesbraut, gdzie ograniczenie wynosi 90 km/h. Pamiętajmy, że na tej samej drodze na wysokości Keflaviku limit jest jeszcze niższy i wynosi 80 km/h.
Inny kierowca, który prowadził samochód pod wpływem środków odurzających, przewoził dziecko, więc zgodnie z procedurami o zdarzeniu został powiadomiony także komitet ochrony dzieci.

🔴 Pogoda na weekend zapowiada się bardzo dobrze jak na tę porę roku. Będzie od 1 do 7 stopni, ale bez dużego wiatru, i nie powinno padać.


* Jeżeli czytają nas osoby mieszkające na Islandii - prosimy zrozumieć wyjaśnienia, które Państwu mogą wydać się oczywiste. Od początków istnienia jesteśmy jednak serwisem przybliżającym Islandię osobom mieszkającym w Polsce, dlatego piszemy także o rzeczach oczywistych dla mieszkańców wyspy. Choć jest nam miło, jeśli czytają nas też osoby tu na miejscu.

Foto: Zakupy w Bónusie (mbl.is/E. Jóhannesson)
 


6-7 marca 2021

🔴 Choć wciąż nie doszło do erupcji, aktywność sejsmiczna na półwyspie Reykjanes nadal jest wysoka, a przez weekend porządnie trzęsło ziemią. Geofizyk Páll Einarsson przyznaje, że naukowcy są zaskoczeni, że mimo oznak pulsowania magmy, wciąż nie doszło do erupcji.

🔴 Częstotliwość i siła trzęsień ziemi znacznie wzrosła od nocy z soboty na niedzielę.
Największe wstrząsy miały miejsce o godzinie 2:02, a ich magnituda osiągnęła 5 stopni. Przez noc i całą niedzielę zanotowano liczne kolejne wstrząsy o sile 3-4.

🔴 Nowy model stworzony przez naukowców z Uniwersytetu Islandzkiego zakłada cztery potencjalne lokalizacje erupcji na półwyspie. Ich zdaniem nie ma jednak szansy, by wszystkie cztery wybuchły jednocześnie.
Wszystko przeniosło się sporo na zachód, czyli bliżej Grindavíku. Pierwszy obszar to góra Sýlingafell leżąca na północ od miasta druga to szczelina Hauksvörðugjá, położona na zachód od Grindavíku. Kolejne dwie to dolina Móhálsadalur położona na zachód od jeziora Kleifarvatn oraz aktywna dotychczas góra Fagradalsfjall i jej okolice.

🔴 Zmienił się też przewidywany kierunek ew. wylewu lawy, która teraz miałaby rozlewać się bardziej na południe i południowy-zachód.

🔴 Zdaniem obrony cywilnej powstają kolejne napięcia i należy spodziewać się kolejnych wstrząsów. Mogą one wracać fazami w ciągu najbliższych dni i tygodni.

🔴 Trzęsienie ziemi o sile 4,2 miało miejsce w czasie zadawania pytania przez dziennikarza Morgunblaðið podczas konferencji prasowej w siedzibie Ministerstwa Zdrowia w niedzielę. Komendant główny policji Víðir Reynisson i główny epidemilog Þórólfur Guðnason nie odczuli wstrząsów i skomentowali to w zabawny sposób.
Ich zdaniem na wyspie należy spodziewać się kolejnej fali epidemii w związku z wykryciem kolejnych przypadków.

🔴 Dziecko zostało zabrane na oddział ratunkowy po tym, jak samochód autonomiczny (bez kierowcy) wjechał na plac zabaw w w Áslandshverfi, dzielnicy Hafnarfjörður w okręgu stołecznym. Służby nie udzielają na razie dalszych informacji o stanie poszkodowanego dziecka i okolicznościach wypadku.

🔴 W zeszłym tygodniu młoda kobieta zadzwoniła na numer alarmowy, będąc świadkiem zdarzenia w Kópavogur, które jej zdaniem było przemocą w rodzinie. Po opisie zdarzenia została zaskoczona pytaniem, że osoby których dotyczy zdarzenie to obcokrajowcy. Odpowiedziała pytaniem czy ma to jakieś znaczenie, a pytanie podobno zbiło operatora z tropu. Jej zdaniem budzi to wątpliwości, czy policja może nadawać sprawom priorytet, świadomie lub nieświadomie, w zależności od pochodzenia osób. Centrum ratownicze tłumaczyło się koniecznością przekazania opisu sytuacji wezwanemu patrolowi. Policja przyznała, że pytanie było niezręczne.
Jak podaje dziennik Morgunblaðið, nie jest to pierwszy przypadek tego typu. Latem ubiegłego roku operator zapytał, czy zgłaszana osoba zdaje się być islandzkim podatnikiem.

🔴 Nadchodzące wydarzenia w centrum muzycznym Harpa nie zostaną odwołane, mimo że doszło tam do zarażenia covid-19 - poinformowała dyrekcja obiektu. Jednak wszystkie osoby, które wzięły udział w koncercie w ostatni piątek zostały skierowane na badania przesiewowe.

🔴 Liczba etatów w Poczcie Islandzkiej (Íslandspóstur) spadła w ciągu roku o 120 (do 601). Zysk przedsiębiorstwa wyniósł 104 mln ISK - w zeszłym roku zanotowano stratę 511 mln ISK. Listy wciąż nie przychodzą na czas, a często zostają zagubione.

🔴 W Grindavíku przez ponad siedem godzin nie było prądu. To już druga taka awaria, tym razem, energii zabrakło w piątek o 22:20, a odciętych zostało także wielu mieszkańców Selfoss, Stokkseyri i obszarów wiejskich Árnessýsla na południu.
Przyczyną prawdopodobnie było uderzenie pioruna, awaria nie ma związku z trwającymi trzęsieniami ziemi.

🔴 Islandzki rząd zatwierdził budżet w wysokości 3 milionów ISK (90 tys. PLN) na pomnik upamiętniający pierwszego czarnoskórego człowieka, który osiedlił się na Islandii. Pomnik stanie w Djúpivogur na południowym wschodzie Islandii, gdzie mieszkał Hans Jónatan. Autorem pracy pod tytułem Frelsi (wolność), rzeźbiarz jest Sigurður Guðmundsson.
Więcej o tej postaci.

🔴 Agencja Dziedzictwa Kulturowego Islandii (Minjastofnun Íslands) stworzyła mapę obiektów chronionych, które mogłyby zostać zalane lawą, gdyby doszło do erupcji wulkanu na półwyspie Reykjanes. Wśród nich są domy i kościoły, ale także np. tablice informacyjne.
Mapę znajdziecie w poście na grupie Islandia dla Zaawansowanych

🔴 W Muzeum Fotografii w Reykjaviku od soboty można oglądać ciekawą wystawę. Autorem prac jest Sigurhans Vignir, fotograf pracujący od 1917 do 1965 roku. Większość życia spędził w Reykjaviku, pozostawiając cenną kolekcję negatywów, przechowywanych w Muzeum Fotografii w Reykjaviku. Wystawa czynna codziennie do 19 września.
Więcej informacji w grupie Historia Islandii.

🔴 W sobotnie popołudnie przechodnie przy ulicy Laugavegur w Reykjavikur zobaczyli na chodniku ciężko rannego psa we krwi. Zwierzę wypadło z balkonu na piątym piętrze, powiedział komendant stołecznej policji Ásgeir Þór Ásgeirsson dla dziennika Fréttablaðið.
Funkcjonariusze zawieźli psa do kliniki weterynaryjnej na Skólavörðustígur, gdzie mimo udzielonej pomocy pies zdechł następnego dnia. Był to duży pies husky, a jego właściciel dowiedział się o wypadku słysząc krzyki ludzi na ulicy. Zdarzenie zostało uznane za wypadek, nikt nie jest oskarżony o znęcanie się nad zwierzęciem.

🔴 W sklepach juz pojawiły się popularne na Islandii wielkanocne jaja z czekolady, znaczy do Wielkanocy coraz bliżej.
Najwięksi producenci i mniejsze firmy cukiernicze konkurują nowymi wzorami jajek, wiele z nich ma w środku słodycze. Jest nawet wersja z lodami w środku.

🔴 W sobotę grupa pań z parafii p.w. św Jana Pawła II w Ásbrú (Keflavik) odbyła pielgrzymkę na półwysep Snæfellsnes. Miałem przyjemność wesprzeć ją organizacyjnie (stąd brak przeglądu w sobotę), relacja tutaj.

Zdjęcie: Mbl/Íris Jóhannsdóttir


8 marca 2021

🔴 Aktywność sejsmiczna na półwyspie Reykjanes wciąż trwa. Zdaniem naukowców prawdopodobieństwo erupcji nie spadło. Magma przemieszcza się i obecnie znajduje się już na głębokości około jednego kilometra (kilka dni temu były to cztery kilometry).
Choć prędkość ekspansji lawy magmy zmniejszyła się, to jej objętość sciąż wzrasta. Na pytanie kiedy może dojść do erupcji, Kristín Jónsdóttir z Islandzkiego Urzędu Meteorologicznego odpowiedziała podczas dzisiejszej konferencji prasowej, że "trudno powiedzieć, ale po prostu musimy być gotowi”.

🔴 Liczba zgonów uznanych jako skutki niepożądane po przyjęciu szczepionki przeciv Covid-19 wzrosła do 12. Według Rúny Hauksdóttir Hvannberg, dyrektora Islandzkiej Agencji Leków, wszystkie zgony nastąpiły w wyniku zaszczepienia szczepionką Pfizer'a (pierwszej zatwierdzonej do użytku).
W samym marcu odnotowano trzy przypadki poważnych niepożądanych objawów poszczepiennych (NOP), w tym dwa zgony. W sumie w tym miesiącu do Lyfjastofnun zgłoszono 24 poważne działania niepożądane.
Nadal jest badane, czy zgony z tego miesiąca miały bezpośredni związek ze szczepieniami. W pierwszym przypadku była to osoba starsza i przewlekle chora, w drugim osoba z chorbami współistniejącymi.
Dotychczas zaszczepiono 12710 osób, a 16607 osób otrzymało pierwszą dawkę szczepionki.
Do dnia dzisiejszego Islandzka Agencja Leków otrzymała 433 zgłoszenia NOP, w tym 24 poważne.

🔴 Dyrektor Grundarheimilar, dużego domu starców w Reykjaviku powiedział w rozmowie z ze stacją Stöð 2, że w niedalekiej przyszłości państwo islandzkie nie będzie w stanie samodzielnie finansować funkcjonowania tego typu placówek. Proponuje rozwiązania z państw skandynawskich, gdzie udział pacjentów w finansowaniu pobytu jest wyższy.
Jego zdaniem jedynym rozwiązaniem jest opcja "po prostu płacisz za swój pobyt w całości, póki jesteś w stanie” - powiedział Gísli.
Obecnie na Islandii osoba przebywająca w domu opieki płaci maksymalnie czterysta tysięcy ISK. Dla porównania w Niemczech dopłata wynosi nawet 1,2 miliona ISK na miesiąc, aż do wyczerpania oszczędności.
„Nie znaczy to, że jeśli ktoś nie ma pieniędzy, nie dostanie opieki. Twierdzę tylko że ci, których na to stać, powinni zapłacić. Jesli ktoś ma dom o wartości 100 milionów ISK i przebywa w ośrodku przez dwa lata, powinien zapłacić chociaż
25, 30 czy 40 milionów. Oczywiście dzieciom by się to nie spodobało, dlatego żaden polityk na Islandii nie odważy się o tym wspomnieć. Mówiłem o tym wszystkim ministrom zdrowia przez ostatnie kilkanaście lat, ale nikt nie ma odwagi zabrać sie za ten temat" - dodaje.
Nagranie rozmowy dla ciekawych: https://www.visir.is/.../7a1dfbfe-1d5e-477f-8e1c...

🔴 Wiadomo już, jak doszło do wczorajszego wypadku na placu zabaw z udziałem samochodu autonomicznego. Jego właściciel wyskoczył z niego na ulicy na wzniesieniu, aby zamknąć drzwi innego auta. Nie zaciągnął hamulca i samochód stoczył się na plac zabaw. Takie przebieg zdarzenia potwierdził Sævar Guðmundsson, szef policji w Hafnarfjörður w rozmowie z Morgunblaðið. Bawiła się tam dwójka dzieci, z których jedno zostało potrącone przez samochód. Świadkami była duża grupa dzieci i rodziców którzy brali udział w przyjęciu urodzinowym. Trwa dochodzenie i jeszcze nie wiadomo jakie zarzuty usłyszy mężczyzna.

🔴 Savo Grnovic jest Serbem z islandzkim paszportem. Został aresztowany we Frankfurcie na podstawie nakazu aresztowania wydanego przez Interpol w Zagrzebiu. Jest oskarżony o zabicie czteroosobowej rodziny w 1991 roku. Jego żona jest Chorwatką. Przybyli do Islandii w 1998 r. w ramach współpracy Islandii z Europejską Agencją ds. Uchodźców, po ucieczce z Chorwacji do Serbii w 1995 r. Mieszkają na Islandii, ale często odwiedzają krewnych i przyjaciół w Serbii.
Wg. niemieckich mediów mężczyzna należał do formacji policyjnej Krajiny - prowincji, która ogłosiła niepodległość około 1990 roku, a obecnie jest częścią Chorwacji.
Jego córka Nikolina twierdzi, że zarzuty wobec jej ojca mają podłoże polityczne. Rodzina walczy, by nie został wydany władzom Chorwacji, bo ich zdaniem nie może tam liczyć na sprawiedliwy proces.

🔴 Znamy już przyczynę przerw w dostawie prądu, o której pisaliśmy wczoraj. Jednak nie było to wyładowanie atmosferyczne, jak sugerowano pierwotnie, ale oderwanie dużego głazu z góry Ingólfsfjall koło Selfoss, który uszkodził linię.

🔴 Ilość pasażerów przewieziona przez islandzkie linie lotnicze Icelandair spadła aż o 98% porównując do poprzedniego roku. Wielkość oferowania, czyli ilość foteli w rozkładzie lotu zmniejszyła się o 95% porównując rok 2020 do 2019.
Liczba pasażerów Air Iceland Connect, czyli operatora lotów krajowych, wyniosła w lutym około 14.000 osób, co oznacza spadek o 20%.

🔴 Islandczycy mają do wyboru trzy aplikacje umożliwiające płatność w strefie płatnego parkowania bez konieczności drukowania kwitka. Ich właściciele zaciekle konkurują, są to: EasyPark, Parka oraz Pay (obsługiwana przez sieć komórkową Siminn). Rynek jest niewielki, ale według Bílastæðasjóður, już 59,64% klientów płaci za parking za pomocą aplikacji telefonicznej. Wpływy z tego tytułu to około jednego miliarda koron. Co ciekawe, miasto nie płaci właścicielom aplikacji prowizji. Jak więc zarabiają? EasyPark pobiera opłatę za każdy postój w wysokości 95 ISK, a miesięczny dostęp do aplikacji kosztuje 529 ISK. Na razie korzystanie z Parka i Pay jest bezpłatne, ale to się zmieni.

🔴 ÁTVR, operator sklepów monopolowych z alkoholem Vínbúðin ostro krytykuje projekt Ministra Sprawiedliwości, który miałby zezwalać małym browarom na bezpośrednią sprzedaż piwa. Przedsiębiorstwo boi się, że przełamie to ich monopol.
Gdyby ustawa została przyjęta, mniejsze browary, które produkują mniej niż 500tys, litrów alkoholu rocznie, mogłyby bezpośrednio w miejscu produkcji sprzedawać piwo o stężeniu alkoholu do 12%.
Zdaniem ÁTVR gdyby np. dwadzieścia browarów w ciągu roku sprzedało cały dopuszczalny limit produkcji, odpowiadałoby to prawie połowie całej sprzedaży piwa w sklepach monopolowych. Temat szerzej opisuje dzisiejszy Morgunblaðið w wydaniu drukowanym.

🔴 Nowa reklama piwa Thule budzi kontrowersje. Producent nie owija w bawełnę: „Thule warzy piwo bezalkoholowe tylko po to, by móc się reklamować. Thule. Przynajmniej uczciwe piwo". Przeszliśmy to w Polsce lata temu, gdy producenci reklamowali piwo bezalkoholowe tylko po to, by promować markę.

🔴 W Althingu, islandzkim parlamencie, przetoczyła się dyskusja na temat.. ubioru posłów, a prezydium pracuje nad uregulowaniem dress codu. Zdaniem posła z Partii Centrum niedopuszczalne jest, aby w sklepie Costco stawiane były większe wymagania dotyczące schludności ubioru niż w islandzkim parlamencie. Więcej na ten temat: https://www.facebook.com/polskastronaoIslandii/posts/2962397417379490

Na zdjęciu: pęknięcie na drodze do Svartsengi (VÍSIR / VILHELM)


9 marca 2021

🔴 Aktywność sejsmiczna w okolicy Fagradalsfjall wzrosła dziś wczesnym rankiem ponownie, co zdaniem naukowców oznacza powiększanie się tunelu magmowego (podchodząca coraz wyżej magma tworzy go szukając ujścia na powierzchni). Około kwadransa przed siódmą wieczorem ponownie zaobserwowano bardzo intensywne drgania - małe, ale bardzo częste trzęsienia ziemi.
Zdaniem Halldóra Geirssona, geofizyka z Instytutu Nauk o Ziemi Uniwersytetu Islandzkiego, wzrastające ciśnienie nie oznacza, że magma wypłynie w miejscu ostatnich wstrząsów. Równie prawdopodobne jest, że będzie szukała ujścia tunelami bocznymi i erupcja nastąpi gdzie indziej.

🔴 Przypomnijmy, jaka jest różnica między magmą a lawą, bo często te dwa pojęcia używane są zamiennie. A tak jak w czasie mistrzostw w piłce nożnej wszyscy są specjalistami od futbolu, tak teraz co druga osoba zdaje się być wulkanologiem. Otóż magma jest gorącą, płynną skałą, która poddana ogromnemu ciśnieniu zalega w głębi Ziemi. Lawa to płynny stop powstały z magmy, gdy wydostaje się ona na powierzchnię Ziemi podczas erupcji wulkanicznej.

🔴 Warto pobawić się chwilę trójwymiarowym modelem ziemi pod półwyspem Reykjanes: http://brunnur.vedur.is/.../reykjanes.../reykjanesskagi.html

🔴 Znana z obsługi połączeń krajowych marka Air Iceland Connect znika z rynku. Od 16 marca wszystkie połączenia będą wykonywane pod logiem Icelandair. W komunikacie firma stwierdza, że celem integracji firm jest m.in wzmocnienie marki i uproszczenie całej działalności firmy.
Licencje na prowadzenie działalności nadal rozdzielane, ale loty krajowe i regionalne (na Grenlandię) będą odbywać się na numerach lotów Icelandair (FI). Wyszukiwanie lotów będzie się odbywać na stronie Icelandair.is.
Zatem Icelandair będzie oprócz poączeń międzynarodowych obsługiwać trasy do: Akureyri, Egilsstaðir, Ísafjörður i Wyspy Vestmanneayer. We współpracy z linią Norlandair polecimy także do Bíldudalur i Gjögur w Fiordach Zachodnich z Reykjavíku, a także do Vopnafjörður, Þórshavn i na wyspę Grímsey z Akureyri. Bilety do tych miejscowości będzi emożna jednak kupić tylko na stronie Norlandair.
Air Iceland Connect, który obecnie należy do historii, powstał w 2017 roku po zmianie nazwy na Flugfélag Íslands.

🔴 Policja poinformowała, że jest w posiadaniu nagrania z kamer monitoringu na stołecznym basenie, na którym 21 stycznia doszło do śmiertelnego wypadku. Zapis z kamer potwierdza, że mężczyzna leżał na dnie dłużej niż sześć minut.
31-letni Guðni Pétur Guðnason pracował jako opiekun osoby z niepełnosprawnością psychiczną i tego dnia był na basenie ze swoim podopiecznym. Jak mówi policjant Gðmundur Páll Jónsson w rozmowie z Vísirem, wciąż nie ma wyniku skekcji zwłok.
Wciąż badane są okoliczności tego zdrzenia, w tym informacja, jakoby młoda ratowniczka korzystała w tym czasie ze smartfona.

🔴 Islandczycy ekscytują się Eurowizją, a wciąż nie wiadomo, kto w tym roku będzie reprezentował Islandię w maju w Rotterdamie. Widzowie Stöð 2 mogli zobaczyć muzyczną rozgrzewkę, gdy czwórka kandydatów do występu w finale zaśpiewali wspólnie jeden utwór. Pétur Örn, María Ólafs, Alma Rut i Kristján Gísla wykonali utwór o skromnym tytule "Til hamingju Ísland með glæsibrag" (gratulacje dla Islandii za jej wspaniałość). W 2006 roku w finale Eurowizji wykonała ją Sylvía Nótt wykonała.
Zobaczcie i posłuchajcie: https://www.visir.is/.../d10e8c80-621d-4b5b-b74f...

🔴 Prawdopodobne zarażenie wirusem covid-19 (pozytywny wynik testu nie jest jednoznaczny z zachorowaniem!) zdiagnozowano u kierowcy oddziału popularnej pizzerii Pizzan w dzielnicy Núpalind w Kópavogur. W związku z tym wszystkich dziesięciu pracowników zostało poddanych kwarantannie. Mężczyzna pracował w sobotę jako dostawca pizzy, trwa ustalanie, z kim mógł jeszcze mieć kontakt.

🔴 W sklepie sieci Hagkaup w Garðabær, na kwarantannę wysłano aż 30 pracowników, w związku z podejrzeniem infekcji u jednego pracownika, który po odkryciu objawów przeziębienia w poniedziałek rano sam zgłosił się na test.

🔴 Zdaniem dyrektor sprzedaży Icelandair, widać zainteresowanie Islandczyków planowaniem wyjazdów zagranicznych na nadchodzące lato. Ze względu na ograniczenia, oprócz tradycyjnego południa Europy widać duże zainteresowanie Skandynawią. Wśród popularnych kierunków prym wiedzie Teneryfa. Jej zdaniem optymizmowi pomaga świadomość, że wiele osób będzie już zaszczepionych, a terminy wycieczek są elastyczne w zależności od rozwoju sytuacji. Birna Ósk w rozmowie z Fréttablaðið zakłada też, że Islandczycy znów będą masowo podróżować po własnym kraju.

🔴 Minister zdrowia Svandís Svavarsdóttir i burmistrz Hafnarfjörður Rósa Guðbjartsdóttir podpisały dziś umowę, zgodnie z którą w domu starców Sólvang (duży, biały budynek koło jeziorka) powstanie ośrodek zdrowia i rehabilitacji dla osób starszych. W specjalistycznej placówce będzie możliwość hospitalizacji krótkoterminowej oraz leczenia przewlekłego dla 39 osób. W budynku powstanie również oddział pielęgnacyjny z zapleczem na 11 osób. Ministerstwo Zdrowia przekaże miastu 120 mln ISK na realizację projektu.

🔴 Spółka deweloperska Reitir i miasto Reykjavík zawarły umowę, w wyniku której powstanie około 440 mieszkań na działce o powierzchni 26.000 metrów kwadratowych zwanej Orkureit. Ziemia leży w Reykjaviku, rozciąga się wzdłuż Grensásvegur między Suðurlandsbraut i Ármúli. Inwestycja będzie mieć własny przystanek autobusowy. Zgodnie z umową 15% mieszkań na terenie inwestycji będzie lokalami socjalnymi lub w preferencyjnych cenach, m.in. na wynajem dla studentów i osób starszych. Rozpoczęcie budowy bloku planowane jest na pierwszą połowę 2022 roku.
Znajdujący się obok pusty budynek Reitir użyczyła państwu jako miejsce do odbywania kwarantanny.
🔴 Najczęściej czytaną informacją w serwisie mbl.is były dziś jednak nie opisane wyżejwydarzenia, ale komentarze po wywiadzie księcia Harry'ego i jego żony Meghan. Islandczycy pasjonują się sprawami brytyjskiego dworu.

🔴 Prognoza pogody na dzisiejszą noc i jutrzejszy dzień jest nieciekawa, zapowiadane są silne wiatry z północy, a dla rejonów północno-zachodnich wydano żółty alert. Można się tam także spodziewać burz.

Na zdjęciu samolot Air Iceland Connect podchodzi do lądowania w Ísafjörður, lotnisko uważane za jedno z natrudniejszych w Europie.
Foto: Isavia
 

10 marca 2021

🔴 Mijają dwa tygodnie od początku serii trzęsień ziemi na półwyspie Reykjanes. Od 24 lutego ziemia zatrzęsła się już ponad 34 tysiące razy.
Dziś nad ranem ziemia zatrzęsła się z siłą 5,1, a epicentrum znajdowało się 2,4 km na południowy zachód od góry Fagradalsfjall. O 8:49 ten sam obszar nawiedziło trzęsienie o sile 3,1, a minutę później 4,6. Od północy zarejestrowano około 700 wstrząsów, z czego 19 o sile powyżej 3.

🔴 Według Biura Meteorologicznego ciśnienie magmy w komorze rośnie. „Myślę, że z każdym dniem prawdopodobieństwo erupcji rośnie” - powiedziała podczas dzisiejszej konferencji prasowej Kristín Jónsdóttir z Biura Meteorologicznego.

🔴 Wiele osób szukało pomocy lekarskiej z powodu dolegliwości somatycznych związanych z trwającymi od dwóch tygodni trzęsieniami ziemi. Zdaniem szefa służby zdrowia to normalne w przypadku klęsk żywiołowych, napięcia mięśni i zaburzenia snu mogą powodować zaburzenia równowagi w organizmie. Niektórzy zgłaszają nawet uczucie swędzenia oraz nudności. Zdaniem
Przyczyna tkwi w głowie, a zdaniem Óskara najlepszym sposobem radzenia sobie z lękiem jest uzyskanie informacji od władz, jak radzić sobie w przypadku zagrożenia. Poczucie bezpieczeństwa powinno przezwyciężyć niepokój.
Wypowiedź w materiale Visira: https://www.visir.is/.../9504769c-5a3f-4303-96e2...

🔴 Nagły powrót zimy spowodował znaczące ograniczenia i nieprzejezdność dróg. Biuro Meteorologiczne podtrzymuje żółte ostrzeżenia pogodowe w zachodniej i północno-zachodniej części wyspy. Prowadząca ze stolicy na północ droga wokół Kjalarnes pozostanie zamknięta co najmniej do rana z powodu opadów śniegu i słabej widoczności. Objazd jest możliwy wokół Mosfellsheiði i Kjósarskarð, warunki i tam są bardzo złe.
Doszło do wielu wypadków, m.in. na Reykjanesbraut łączącej Reykjavik z Keflavikiem. O 8:44 na wysokości Vogaru samochód wypadł z drogi, a straż pożarna zabezpieczyła wyciek oleju, a o 11:07 w tym samym miejscu dachowało auto (poszkodowani wydostali się samodzielnie).
Prawdopodobnie więcej dróg będzie zamykanych, bo warunki pogodowe wciąż są złe.
Drużyna piłki ręcznej KA Þórs musiała zawrócić do Akureyri, ponieważ odcinek Holtavörðuheiði jest nieprzejezdny. Mecz z drużyną HK w Kópavogur został przełożony na jutro.

🔴 Minisrerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian dotyczącym finansowania Kościoła Narodowego na Islandii. Organizacja ateistyczna Vantrú domaga się większego oddzielenia kościoła od państwa i zniesienie uprzywilejowanej pozycji tego wyznania.

🔴 Według wstępnych danych Biura Statystycznego, liczba noclegów w hotelach w lutym wyniosła około 46.800, z czego zaledwie 4700 stanowili obcokrajowcy. Oznacza to spadek liczby noclegów o 86% w porównaniu do lutego zeszłego roku, zaraz przed ogłoszeniem epidemii. Liczba obcokrajowców w hotelach spadła aż o 98%, ale liczba noclegów Islandczyków wzrosła o 13%.
W lutym zajętych było zaledwie 11,7% łóżek, mimo że wiele obiektów już jest zamkniętych.

🔴 Dwie grupy inwestorów zagranicznych rozważają budowę farm wiatrowych w Finnafjörður na północnym wschodzie Islandii, aby wyprodukowaną energię elektryczną wykorzystywać do produkcji wodoru. Dokładniej chodzi o mieszankę amoniaku z wodorem, która może stać się przyszłością napędów samochodów. Wkrótce więcej w oddzielnym artykule na ten temat.

🔴 Grupa Icelandair podpisała dziś z amerykańską firmą Titan Aircraft Investments umowę zakupu w formie leasingu dwóch samolotów pasażerskich Boeing 767-300ER. Maszyny będą na razie wykorzystywane do lotów pasażerskich Icelandair oraz lotów czarterowych Loftleidir, ale wiosną 2022 r. zostaną przekształcone w samoloty transportowe do przewozów cargo.

🔴 W lutym minimalnie spadło bezrobocie. Bez pracy było 11,4% osób, o 0,2% mniej niż w styczniu.

🔴 Na półwyspie Langanes w północno-wschodniej części Islandii znajduje się ważne centrum stacji radarowych i telekomunikacyjne wykorzystywane do obserwacji przestrzeni powietrznej NATO. Ministerstwo Spraw Zagranicznych ogłosiło konsultacje dotyczące zmiany ustawy o obronności, która przewiduje m.in. rozbudowę bazy i poszerzenie strefy bezpieczeństwa wokół niej.

🔴 Wracamy do problemu przerw w dostawach prądu i ich przyczyn, które wzbudziły duże zainteresowanie czytelników Islandia.org.pl. Problemy powoduje też śnieg z domieszką soli morskiej, które w czasie burz mogą powodować problemy. Stało się tak na podstacji w Hrútartunga w Fiordach Zachodnich. Im większy wiatr, tym większe prawdopodobieństwa zetknięcia przewodów i awarii. Zdaniem Landsnet, operatora sieci energetycznych, firma trzyma rękę na pulsie, choć prognozy pogody nie są dobre.

🔴 Dziś przed południem przy Hrísateig w Laugardalur, dzielnicy Reykjaviku, policja zorganizowała jakąś dużą operację, ale wciąż nie podano informacji czego dotyczyła.

🔴 Właściciel sieci Geysir ma kilka dni na opróżnienie swoich sklepów po niedawnym ogłoszeniu upadłości. Wszystkie znajdują się w wynajmowanych lokalach, których większość została została zakończona. Torfi Ragnar Sigurðsson, wyznaczony przez sąd jako likwidator spółki powiedział w rozmowie z Fréttablaðið, że kilka firm wyraziło zainteresowanie przejęciem towaru.

🔴 Sąd Rejonowy w Reykjaviku rozpatrywał dziś wstępnie sprawę mieszkańca Reykjaviku, którego prokurator oskarżył o naruszenie nietykalności 13-latki oraz nielegalne posiadanie broni. Do zdarzenia miało dojść 12 października 2019 roku w Mosfellsbær, a mężczyzna miał dwukrotnie dotykać dziewczynę po udach i pośladkach, gdy ta spała pod kocem w domu, w którym był gościem. Prokuratura żąda kary 600.000 ISK odszkodowania. Ponadto mężczyzna złamał zasady przechowywania broni, trzymając karabin Savage Mark II i amunicję w otwartej szafce w sypialni.

🔴 W czerwcu ma się też odbyć proces mężczyzny, który został oskarżony o zgwałcenie 15-latki. Policja dla dobra sprawy nie podaje, gdzie i kiedy doszło do zdarzenia w południowej Islandii (Suðurlands). Prokurator żąda trzech milionów ISK jako zadośćuczynienia. Nie zastosowano tymczasowego aresztowania, a oskarżony zaprzecza takiemu przebiegowi zdarzenia.

🔴 Stołeczna policja przyjęła dziś cztery zgłoszenia o kradzieżach sklepowych. Wartość przedmiotów, które złodziej próbował wynieść ze sklepu w Hafnarfjörður miały wartość około 46.000 ISK (1380 PLN). Doszło też do włamania, w wyniku którego skradziono ubrania i sprzęt elektroniczny. Przed 16 zgłoszono uszkodzenie samochodu, które okazało się być spowodowane spadającym szkłem.

🔴 Uczniowie czwartej klasy Hörðuvallaskóli w Kópavogur wracając z wycieczki mieli nieprzyjemny incydent. Pijany lub będący pod wpływem narkotyków mężczyzna wyzywał dzieci i prawdopodobnie je kopał. Dyrektor gimnazjum poleciła rodzicom rozmowę o zdarzeniu w domu i zapowiedziała spotkanie rodziców i nauczycieli w tej sprawie.

🔴 Z koło 1000 testów na covid-19 pobranych w związku z ostatnimi wydarzeniami, o których pisaliśmy wczoraj, znany jest wynik już z 700. Ani jedna próbka nie dała wyniku pozytywnego.
 

11 marca 2021

🔴 Erupcja może nastąpić w najbliższym czasie - twierdzi kolejny geofizyk i emerytowany profesor Páll Einarsson w rozmowie z dziennikiem Morgunblaðið. Jego zdaniem pozostały kilometr magma może pokonać w krótkim czasie. Zauważa, że przed erupcją Holuhraun w centralnej Islandii w 2014 r. komora magmowa powiększała się właśnie przez dwa tygodnie, zanim w końcu wybuchła. Naukowiec przewiduje, że erupcja najprawdopodobniej będzie miała charakter szczelinowy, o dużej sile na początku, ale która szybko straci moc. Szacuje, że całkowita objętość magmy w szczelinie prawdopodobnie osiągnęła 10-20 milionów m3. „To nie jest wielka rzecz” - ocenia Páll. „Gdyby całość dotarła na powierzchnię, byłoby to porównywalne z jedną erupcją w Fimmvörðuháls (południowa Islandia), która była jedną z najmniejszych erupcji”.

🔴 Islandia żyje Eurowizją, a stała się rzecz straszna. Do internetu wyciekła piosenka zespołu Daði & Gagnamagnið, który za 67 dni ma wystąpić w finale konkursu w Rotterdamie. Skarphéðinn Guðmundsson, dyrektor programowy telewizji publicznej RÚV, mówi, że incydent traktuje poważnie. Nagranie nie jest już łatwo dostępne, a jego premiera odbędzie się w sobotę w telewizji.
Choć reprezentacja Islandii była wskazywana na faworyta konkursu, jedna z firm bukmacherskich obniżyła szanse na zwycięstwo do 8%. Ich zdaniem Islandia zajmie piąte miejsce, a zwycięży Szwajcaria.
My zachęcamy do posłuchania przeboju z zeszłego roku pt. "Think About Things". Konkurs został odwołany, choć z takim kawałkiem Islandia miała szansę na zwycięstwo (Islandczycy twierdzą tak co roku):
https://www.youtube.com/watch?v=VFZNvj-HfBU...

🔴 Przez silny wiatr i opady śniegu przemieszczanie w wielu częściach wyspy wciąż jest utrudnione, cały czas obowiązują żółte ostrzeżenia pogodowe w zachodniej i północno-zachodniej części kraju. Z powodu zagrożenia lawinowego zamknięto Siglufjarðarvegur i Ólafsfjarðarmúli na północy.
Ambasador Wielkiej Brytanii w Islandii Michael Nevin utknął w Siglufjörður, a jego wizyta w Akureyri została odwołana.
Przejezdność dróg sprawdzamy na stronie www.road.is, a pogodę na www.vedur.is.

🔴 Pracownicy domów opieki nad osobami starszymi w Fjarðarbyggð (wschodnia Islandia) i na wyspach Vestmananeyar obawiają się o swoje stanowiska pracy w związku z reorganizacją. Od 1 kwietnia br. prowadzenie placówek w Firdach Wschodnich zostanie przejęte przez Instytut Zdrowia Wschodniej Islandii (Heilbrigðisstofnun Austurlands, HSA), czyli publiczną służbę zdrowia. Za podobne usługi na wyspach Vestmannaeyar będzie odpowiedzialna Heilbrigðisstofnun Suðurlands (HSS).
Sprawą zajął się poseł Ólafur Þór Gunnarsson, wiceprzewodniczący Komitetu Opieki Społecznej w Althingu. Jak mówi, „żadna placówka nie zostanie zamknięta, zadania muszą być kontynuowane, a personel prawdopodobnie otrzyma propozycję pracy na podobnych stanowiskach” - powiedział w rozmowie z mbl.is. Na razie wypowiedzenie otrzymało lub wkrótce zostanie zwolnionych 140 osób, głównie obcokrajowców.

🔴 Z funduszu gwarancyjnego związku zawodowego Efling wypłacono dodatkowe wynagrodzenie czterem pracownikom firmy cateringowej Eldum rétt, które ich zdaniem im się należało. Firma odwołała się do sądu który uznał, że nie było zaległości wobec pracowników i wypłata z funduszu gwarancyjnego nie powinna mieć miejsca. Fundusz złamał więc prawo, a Urząd Pracy zamierza dokonać przeglądu procedur wypłacania pieniędzy pracownikom w przypadku, gdy pracodawca zalega z wypłatą.

🔴 Prom pasażerski Baldur, pływający po Breiðafjörður, uległ dziś awarii silnika i jest wyłączony z użytkowania. Uszkodzeniu uległ silnik, a jest to jedyny napęd tej jednostki. Na pokładzie jest 28 osób, 20 pasażerów i 18 członków załogi.
Na miejsce awarii wezwano statek patrolowy Straży Przybrzeżnej Þór oraz zespół ratowników morskich ze służby ratowniczej Landsbjörg, aby odholować prom do Stykkishólmur. Spuszczono kotwicę, aby zapobiec dryfowaniu jednostki.
Prom skraca drogę przejazdu ze Stykkishólmur do Fiordów Zachodnich.
Czy wiesz, że możesz śledzić pozycje Baldura i innych jednostek pływających a stronie https://www.marinetraffic.com/.../cen.../centery:65.3/zoom:8 ? To coś jak flightradar24.com dla statków.

🔴 Według Międzynarodowej Organizacji Telekomunikacyjnej Islandia jest jednym z wiodących na świecie krajów pod względem rozwoju infrastruktury telekomunikacyjnej. Sigurður Ingi Jóhannsson z Partii Postępowej i Jón Björn Hákonarson, burmistrz Fjarðabyggð zaproponowali projekt, który miałby dokonać kolejnego przełomu. Chcą, by internet światłowodowy i sieć 5G byy dostępne w każdej zamieszkanej części Islandii.

🔴 Miasto Seyðisfjörður we wschodniej Islandii (stąd odpływa prom do Danii) dostanie rządowe wsparcie w wysokości 215 milionów ISK (7,5 mln PLN) na odbudowę lokalnej gospodarki. Trzyletni projekt ma wspierać tworzenie miejsc pracy i pomóc małym firmom, z których wiele wciąż boryka się z problemami po zejściu lawin błotnych w grudniu zeszłego roku.
Więcej: https://www.stjornarradid.is/.../Samkomulag-undirritad-um...

🔴 Firma ubezpieczeniowa Vörður wypracowała w minionym roku zysk przekraczający 2 miliardy ISK, o 12% więcej niż w roku 2019. Z rocznego sprawozdania finansowego spółki dowiemy się też na przykład, że wypłacone odszkodowania wzrosły o 190 mln ISK.

🔴 Na początku stycznia pisaliśmy o zatonięciu barki paszowej w Reyðarfjörður podczas silnego sztormu. Właśnie zakończono operację wypompowywania około 13 tysięcy litrów czystej ropy ze zbiorników, na szczęście obyło się bez zanieczyszczenia fiordu. W planach jest podniesienie barki z dna tego lata. Na razie używana jest zastępcza barka z Norwegii. Odłów łososia planowany jest jesienią.

🔴 Dziś w Reykjavíku został ogłoszony projekt Ramps up, który zakłada zainstalowanie 100 ramp dla osób na wózkach inwalidzkich do końca 2021 roku. Powołano fundusz z udziałem firm i organizacji, który pokryje większość kosztów instalacji ramp przy lokalach użytkowych w centrum stolicy.
Promotorem i głównym sponsorem projektu jest Haraldur Þorleifsson, właściciel start-up'u Ueno, który sam ma ograniczoną sprawność ruchową, urodził się z dystrofią mięśniową.

🔴 Epidemiolog Þórólfur Guðnason ogłosił dziś rano podjęcie decyzji o tymczasowym wstrzymaniu szczepień szczepionką AstraZeneca. Decyzję podjęto po licznych zgłoszeniach poważnych skutków ubocznych szczepionki w postaci zakrzepów krwi, podobnie jak w kilku innych krajach europejskich. Około połowy wszystkich szczepień związanych z covid-19 odbyło się przy użyciu specyfiku tego producenta, a zdaniem głównego epidemiologa jest jasne, że zakłóci to kalendarz szczepień.

🔴 Mimo ograniczeń związanych z pandemią islandzka scena teatralna ma się dobrze. Nowa sztuka zespołu teatralnego Svipir wystawiona w stołecznym w Tjarnarbíó przypomina o losie kobiet w XVIII wieku, gdy padały ofiarą protestanckiej surowości obyczajowej.
16-letnia Sunnefa Jónsdóttir z Geitavík we wschodnim Borgarfjörður została w 1739 roku skazana na śmierć po tym, jak urodziła nieślubne dziecko, a dwa lata później kolejne, których ojcem miał być jej 14-letni brat. Rodzeństwo zostało skazane na karę śmierci, ale liczyło na ułaskawienie przez króla Danii z uwagi na młody wiek. Sprawa ciągnęła się przez lata, aż w 1743 roku przed Sunnefa oświadczyła na posiedzeniu Altingu (który tradycyjnie pełnił też rolę sądu), że ojcem drugiego dziecka jest Hans Wium, komisarz rejonowy ze Skriðuklaustur, w którym była przetrzymywana. Była to jedna z najdłużej ciągnących się spraw karnych na Islandii, przerwana w 1757 roku śmiercią Sunnefy w areszcie w Eiði.
Sztuka islandzkiego dramatopisarza Árniego Friðrikssona w reżyserii Þora Tuliniusa otrzymała bardzo dobre recenzje, w tym 4,5 na 5 gwiazdek od Silji Björk Huldudóttir, recenzentki Morgunblaðið.
Więcej o historii Sunnefy w grupie Historia Islandii

🔴 Po trzech latach komponowania Magnús Jóhann Ragnarsson wystąpi w piątek w Harpie z koncertem premierowym nowej płyty "Without Listening". To jego drugi solowy album, artysta zwykle gra w projektach z innymi wykonawcami. Na płycie grają z nim Magnús Trygvason Eliassen, perkusista zespołu Moses Hightower oraz saksofonista Tumi Árnason, grajacy wcześniej z Grísalappalísa.
Dzisiejszy przegląd prasy zilustrowaliśmy właśnie zdjęciem z okładki jego najnowszego albumu. Zrobił je jego brat Ingvar Högn Ragnarsson, przez lata zdobiło jego pokój.
Próbka jednego z utworów z płyty: https://www.youtube.com/watch?v=c8J9aUHVr4U

🔴 Osobom mieszkającym na Islandii przypominamy, że jutro o północy (piątek 12 marca) mija termin składania zeznań podatkowych za rok 2020. Do wczoraj zrobiło to około 120 tysięcy osób, czyli około 38% podatników. Jak widać, Islandczycy też zostawiają ten obowiązek na ostatnią chwilę.
Ciekawostka dla Czytelników z Polski: piszącemu te słowa złożenie deklaracji przez internet zajęło kilka minut, a wszystkie pozycje były już wstępnie wypełnione (stan konta na koniec roku, wysokość zarobków i odprowadzony od nich podatek, a nawet zakup samochodu z numerem tablic rejestracyjnych). Nie osładza to myśli, że podatki są znacznie wyższe niż w Polsce.

Zdjęcie: Ingvar Högn Ragnarsson
 


12 marca 2021

🔴 Islandzki rząd przeznaczy do pięciu miliardów ISK (150 mln PLN) na stworzenie siedmiu tysięcy nowych, tymczasowych miejsc pracy w ramach projektu "Ruszamy z pracą".
W lutym prawie 26 tys. osób było bezrobotnych lub pracowało w obniżonym wymiarze godzin, co stanowi 12,5% zdolnych do pracy. Z tego 4700 osób pozostawało bez pracy przez dłużej niż rok, i to głównie do nich ma być skierowany program.
Firmy zatrudniające do 70 pracowników będą mogły zatrudniać osoby, które pozostają bez pracy od co najmniej 12 miesięcy, z dofinansowaniem ponad 470 tys. ISK miesięcznie przez sześć miesięcy.
Na osoby, które szukają pracy od 30 dni do roku, dofinansowanie dla pracodawcy będzie w wysokości pełnego zasiłku dla bezrobotnych, przez pół roku.
Dofinansowanie różne wysokości otrzymają również gminy oraz organizacje pozarządowe, które zdecydują się na zatrudnienie bezrobotnych.

🔴 O 7:43 ziemia na półwyspie Reykjanes znów silnie się zatrzęsła. Trzęsienie miało magnitudę 5 stopni. Od północy zarejestrowano kolejne 750 trzęsień ziemi, wśród nich 15 o sile ponad 3.

🔴 W kwestii wulkanu generalnie bez zmian, choć aktywność sejsmiczna w ostatniej dobie oznacza, że w komorze wciąż następuje przepływ magmy. Obszar potencjalnej erupcji przesuwa się na południowy zachód, ale miasto Grindavik wciąż nie jest zagrożony. Dziś po raz pierwszy nie poruszamy tej kwestii na pierwszym miejscu.

🔴 W polskich mediach trwa dezinformacja na temat sytuacji na Islandii. Informacja o ew. wybuchu notorycznie opatrywana jest fotografią góry Keilir sugerujacą, że to tam nastąpi wybuch. Przypominamy, że wulkan nie zawsze przypomina stożek z dziurą w środku jak w podręcznikach do geografii. Ten na półwyspie Reykjanes jest wulkanem tarczowym, co oznacza ze erupcja może nastąpić na pewnym obszarze, choćby płaskim. Zdaniem specjalistów w tym przypadku najprawdopodobniej będzie to erupcja szczelinowa.

🔴 Dwudziestu pasażerów i ośmiu członków załogi promu Baldur w zatoce Breiðafjörður w zachodniej Islandii jest już bezpieczna. Jak pisaliśmy wczoraj, w jednostce awarii uległ silnik i kapitał zdecydował o rzuceniu kotwicy.
Załoga statku islandzkiej straży przybrzeżnej Þór czekała aż zrobi się jasno, po czym odholowała statek do Stykkishólmur (ostatni odcinek z pomocą jednostki holowniczej.
Burmistrz Vesturbyggð, Rebekka Hilmarsdóttir stwierdziła, że stan techniczny promu jest niedopuszczalny, jest to igranie z ludzkim życiem. Zaapelowała o zakup nowej jednostki.
Prom Baldur pojawia się w drugim odcinku "Z buta przez Islandię" którym David Andres przemieszcza się do Fiordów Zachodnich. Powtórka programu w środę w TVN Turbo.

🔴 Islandia stanie na czele grupy w ramach ONZ działającej na rzecz zwiększenia udziału produkcji czystej energii. We wrześniu odbędzie się Zgromadzenie Ogólne ONZ, które pierwszy raz od 40 lat będzie poświęcone kwestiom energetycznym.

🔴 Wg badania Gallupa, 85 procent Islandczyków twierdzi, że odczuło trzęsienia ziemi w ostatnich dwóch tygodniach. Przyznają się do tego głównie ludzie młodzi.
Wstrząsy odczuło 88% respondentów mieszkańców półwyspu Reykjanes, prawie 63% populacji w stolicy i 6% na północy. Żaden z pytanych nie odczuł drżenia ziemi na wschodzie Islandii.
Badanie wykazało też, że mieszkańcy Islandii wstrząsy znoszą tym lepiej, im lepiej są wykształceni i im lepiej zarabiają. Poważniejszy stres z tego powodu czuje 18% kobiet i 7% mężczyzn.

🔴 Zdaniem Theódóra Ragnara Gíslasona, eksperta o bezpieczeństwa cybernetycznego, jest bardzo prawdopodobne, że islandzkie firmy i instytucje, które używały programu Microsoft Exchange, zostały zhakowane. Do masowych włamań doszło na początku marca w wyniku luki w programie, a ślady prowadzą do hakerów związanych z chińskim rządem. Prawdopodobnie dane mogą być wciąż wykradane, o ile administratorzy nie zaktualizowali oprogramowania. A i to nie daje pewności, bo mogło dojść do zainstalowania programów szpiegujących. Na serwerach Althingu i rządu nie znaleziono śladów włamania, co nie znaczy że od niego nie doszło. W środę dane wyciekły w ten sposób z parlamentu Norwegii.

🔴 Podczas dorocznego walnego zgromadzenia spółki linii lotniczej Icelandair utrzymano dotychczasowy skład zarządu. Zdaniem prezesa "przyszłość firmy rysuje się w jasnych barwach, pomimo dużych strat w zeszłym roku". Jak stwierdził w wieczornych wiadomościach, przewoźnik odzyska pozycję i wyniki finansowe sprzed kryzysu w 2024 roku.

🔴 Główny epidemiolog zasugerował dziś, że testom na granicy na obecność Covid-19 miały być poddawane także dzieci!
W ostatnich dniach chorobę zdiagnozowano u pięciu osób, we wszystkich przypadkach był to tzw. wariant brytyjski. Wczoraj dwie osoby miały dodatni wynik, obie przyleciały z zagranicy.
Obecne obostrzenia obowiązują do czwartku i nie jest wykluczone, że w najbliższych dniach poznamy kolejne pomysły.

🔴 W związku zawodowym VR odbyły się wybory, w wyniku których funkcję przewodniczącego ponownie pełnił będzie Ragnar Þór Ingólfsson. W głosowaniu mógł wziąć udział każdy członek organizacji, zwycięzca uzyskał 65% głosów. Na Islandii pozycja związków jest bardzo duża, a osoby zatrudnione z zasady są zrzeszeni w którymś z nich. Wiąże się to z pobieraniem składek od pensji, ale też pewnymi benefitami, jak refundacja karnetu na basen, dofinansowanie kursu języka albo prawa jazdy czy tani domek letniskowy.

🔴 Árni Gils od dziewięciu miesięcy przebywa w areszcie w związku ze sprawą sprzed czterech lat. W 2017 roku podczas bójki na Breiðholcie (dzielnica Reykjaviku) dźgnął nożem innego mężczyznę. Został skazany na 4 lata więzienia, jednak po ponownym rozpatrzeniu sprawy wycofano zarzut o usiłowanie zabójstwa.

🔴 Jest zielone światło do otwarcia hodowli łososia w Ísafjarðardjúpur w Fiordach Zachodnich. Spółka Háafell lada chwila otrzyma licencję na hodowlę głębinową o wielkości 6.800 ton. Firma zamierza wypuścić pierwsze młode łososie do klatek w morzu wiosną 2022 r. Jak informuje dzisiejsza Morgunblaðið, narybek rośnie już na farmie rozrodowej w pobliskim Nauteyri.
To tam w 1683 roku spłonął na stosie za czary Sveinn Árnason, ostatnia ofiara rozpętanego przez protestantów szaleństwa.

🔴 W dużej części Eyjafjörður i na półwyspie Tröllaskagi na północy Islandii nie było dziś prądu. Energii zabrakło m.in. w Dalvíku. Przerwa w dostawie trwała mniej niż godzinę.

 

13-14 marca

🔴 Przez cały weekend mocno trzęsło. W niedzielę o 14:15 miało miejsce trzęsienie ziemi o sile aż 5,4 stopnia. Po drugim najsilniejszym od dwóch tygodni wstrząsie mogliśmy o 14:38 odczuć kolejne, o sile 4. Do chwili pisania tych słów ziemia na półwyspie Reykjanes zatrzęsła się dwa tysiące razy. W sobotę doszło do wielu tzw. trzęsień wyzwalających.
Dyrektor ds. zagrożeń naturalnych w Biurze Meteorologii w rozmowie z mbl.is przyznała, że "każde nasilenie trzęsień ziemi zwiększa szansę na erupcję". Kristín Jónsdóttir powoli wyrasta na gwiazdę pokroju Víðira Reynissona, który stał się sławny z codziennych konferencji prasowych dotyczących koronawirusa.
Wywiad z Kristín (po islandzku) znajdziecie tutaj.

🔴 Na podstawie pomiarów przesuwania się korytarzy lawowych naukowcy zaczynają brać pod uwagę możliwość erupcji pod powierzchnią morza.

🔴 Tunel magmowy pod Fagradalsfjall przesuwał się w ostatnich dniach o co najmniej 500 metrów dziennie w kierunku Grindaviku, ale wciąż za najbardziej prawdopodobne miejsce erupcji uważana jest okolica Nátthagi, położona na południe od wspomnianej góry.

🔴 Gdyby ktoś chciał posłuchać mojej dzisiejszej wypowiedzi na temat sytuacji na półwyspie w radiu TOK FM, tutaj znajdzie podcast.

🔴 Masowe zwolnienia 150 pracowników domów opieki w Fjarðabyggð i na Wyspach Vestmannaeyar, o których pisaliśmy w piątek, zostały tymczasowo wstrzymane na miesiąc. Samorządy zostały zmuszone to takiego kroku po przejęciu ośrodków przez państwo.
Obie gminy (podobnie jak Hornafjörður i Akureyri), wypowiedziały umowę Sjúkratryggingar Íslands, ponieważ dotacja państwa na ich prowadzenie okazała się niewystarczająca.

🔴 Biegnąca południem półwyspu Reykjanes droga Suðurstrandarvegur (427) wciąż jest zamknięta z uwagi na zagrożenie osuwiskami skalnymi w przypadku silnego trzęsienia ziemi. Odcinek jest jednak ważny w przypadku ewentualnej ewakuacji podczas wybuchu wulkanu w okolicy miasta Grindavík. Władze miasta przewidują, że droga pozostanie zamknięta i będzie służyć jako alternatywa dla przejazdu służb ratowniczych.

🔴 Wydatki rządowe na inwestycje wzrosły o 5,8% w 2020, porównują do roku wcześniejszego. Dane opublikowano na stronie internetowej Ministerstwa Finansów. Jeśli w poczet wydatków zaliczyć wyprodukowany w polskiej stoczni prom o napędzie elektrycznym pływający na wyspy Vestmannaeyjar, to wartość ta wzrośnie do 12%. W ubiegłym roku inwestycje rządowe wyniosły 66,1 mld ISK (zależy to od tego, czy kwota została zaksięgowana w momencie złożenia zamówienia, czy dostarczenia jednostki).
Wzrost jest związany z polityką rządu, który postanowił w ten sposób ożywić gospodarkę podczas pandemii.

🔴 Nowa turbina do silnika promu Baldur jest już w drodze na Islandię i jeśli wszystko pójdzie dobrze, dotrze do Stykkishólmur późnym wieczorem, a w środę jednostka będzie gotowa do ponownego przyjęcia na pokład pasażerów. Oby bez przymusowego nocowania na statku, jak miało to miejsce z czwartku na piątek.

🔴 Klify Látrabjarg w Fiordach Zachodnich nareszcie będą pod należytą ochroną prawną. Minister środowiska Guðmundur Ingi Guðbrandsson podpisała dwa tygodnie temu deklarację w tej sprawie. To jedna z najwyższych klifów w Europie i ważne miejsce lęgowe ptaków. To tu znajduje się największa na Islandii populacja ptaków morskich, jest to też największe na świecie miejsce lęgowe alk.
Látrabjarg to najbardziej na zachód wysunięta część Islandii i Europy (choć mieszkańcy Azorów wnieśliby tu zapewne zdanie odrębne). Klify rozciągają się na długości 14 km wzdłuż północnego brzegu Breiðafjörður, a w najwyższym punkcie wznoszą się na 444 m powyżej poziomu morza.
Geologicznie jest to jedna z najstarszych części kraju, powstała 13-16 milionów lat temu.

🔴 Sąd Krajowy przyjął odwołanie śpiewaczki operowej Þóry Einarsdóttir od wyroku Sądudu Rejonwoego w Reykjaviku, która walczy z Operą Islandzką. Wszystko zaczęło się, gdy po premierze opery Wesele Figara (isl. Brúðkaup Fígaró) okazało się, że umowa płacowa Stowarzyszenia Muzyków Islandzkich nie ma rzekomo zastosowania do umów ze śpiewakami. Na Islandii tradycyjnie przestrzega się porozumień płacowych, które związki zawodowe zawarły z instytucjami w kwestii minimalnego wynagrodzenia, a ta zasada jej zdaniem została w tym przypadku złamana.

🔴 W sobotę wiele osób wykorzystało słoneczną pogodę, by podczas odpływu zobaczyć z bliska 16-metrowego humbaka wyrzuconego na brzeg. Naukowcy z Instytutu Badań Morskich ostrzegają, by nie zbliżać się do zwierzęcia, którego ciało lada chwila może eksplodować z powodu nagromadzenia się gazów spowodowanych rozkładem. Zdjęcia

🔴 Skuter śnieżny z Reykjavík Air Rescue Squad wpadł dziś rano do szczeliny w lodzie w pobliżu Landmannalaugar, słynnych kolorowych gór. Wypadek miał miejsce podczas wyjazdu szkoleniowego, nikomu nic się nie stało, a uszkodzenia pojazdu poznamy po wyciągnięciu go ze szczeliny. W ostatnich tygodniach w interiorze było niespodziewanie ciepło i jazda po śniegu bywa zdradliwa - ostrzegają ratownicy.

🔴 W noc z piątku a sobotę straż pożarna musiała usunąć samochody, które nielegalnie zaparkowano przy Laugavegur, słynnej spacerowej ulicy w Reykjaviku. Strażacy nie mogli dostać się do płonącego mieszkania.

🔴 Trwają finały Pucharu Islandii w szachach. W finałowym pojedynku spotkają się dwaj najwyżej punktowani mistrzowie tej dyscypliny, Hjörvar Steinn Grétarsson i Hannes Hlífar Stefánsson. Zwycięzca weźmie udział w mistrzostwach świata.

🔴 W ofercie sklepowej pojawiło się kilka nowych piw bezalkoholowych i tych o zawartości alkoholu do 2,25% (tylko takie mogą być sprzedawane poza sklepami monopolowymi), a ich sprzedaż znacząco wzrosła. Według niesprawdzonych organoleptycznie przez redakcję informacji, są znacznie smaczniejsze od dotychczas dostępnych wyrobów piwopodobnych.

🔴 Od jutra mieszkańcy stolicy mogą składać wnioski o wynajęcie od miasta ogródków warzywnych. Obecnie miasto udostępnia mieszkańcom około 600 takich ogródków. O wysokości czynszu, jak dostać swój kawałek ziemi i o tym, co Islandczycy uprawiają najchętniej, przeczytacie tutaj.

🔴 Althing rozważa pomysł ustanowienia funduszu, którego rolą byłaby konserwacja i ochrona starych statków i łodzi. Powstałby on w ramach utworzonego w 2013 roku Funduszu Przeszłości, który ma za zadanie otoczenie opieką nie tylko zabytków cennych ze względu na wiek, ale także tych, które mają wartość konserwatorską, które dopiero kiedyś staną się zabytkami.
Stowarzyszenie Vitafélagið, która za cel stawia sobie zachowanie szeroko pojętego islandzkiego dziedzictwa morza, z zadowoleniem przyjęło tę propozycję.

🔴 Islandia wciąż spada w rankingu bukmacherskim na zwycięstwo w konkursie Eurowizji, teraz jest już na 9 pozycji. Premiera piosenki "10 Years", którą wykonuje Daði i Gagnamagnið, miała miejsce wczoraj, ale nagranie wyciekło do internetu kilka dni wcześniej. Utwór został dobrze przyjęty w mediach społecznościowych i na YouTubie, gdzie od wczoraj obejrzało ją prawie tyle osób, ile mieszka na Islandii. Oto ona: youtube.com/watch?v=ORDK1XQToAY

🔴 Gwiazda telewizyjna Eva Laufey Kjaran poprowadzi nowy program w Stöð 2. Uczestnicy programu będą rywalizować w pieczeniu ciast i przygotowywaniu deserów.

🔴 Według najnowszego badania, 94% Islandczyków zamierza się zaszczepić, bądź już to zrobiło. 5% stwierdziło, że odmówiłoby szczepienia szczepionką AstraZeneca, gdyby mieli otrzymać specyfik właśnie tego producenta (została czasowo wycofana).
Najbardziej sceptyczni są ludzie młodzi, w wieku 18-29 lat (7% zamierza odmówić jej przyjęcia).
Entuzjastami szczepień są wyborcy Partii Socjaldemokratycznej (99%), Lewicy Zieloni (98%) i Partii Niepodległości (95%). Wśród zwolenników Partii Centrum preparat da sobie wstrzyknąć zaledwie 77% osób.

🔴 Urząd Statystyczny uruchomił nową stronę internetową, na której rząd chwali się skalą dobrobytu i jakości życia na Islandii. Znajdziemy tam m.in. wyniki badań nad zadowoleniem z życia. Na świecie coraz częściej mówi się, że zamiast podawania wskaźników zamożności na podstawie PKB, statystycy powinni się skupić nad takimi kryteriami, które określają jakość życia ludzi.
Rząd planując ostatni budżet oparł się na sześciu priorytetach dotyczących dobrobytu. Dotyczą one: zdrowia psychicznego, dostępu do mieszkań, aktywności w edukacji i pracy, dążenia do zeremisyjności dwutlenku węgla, wzrostu innowacyjności i lepszej komunikacji z opinią publiczną. Czy od takiego postawienia sprawy będą szczęśliwsi?
Nowa strona: visar.hagstofa.is/velsaeld

🔴 W mediach trwa dyskusja, czy w drużynach koszykówki dziewcząt i chłopców do lat 14 można na poziomie rozgrywek krajowych można dopuścić graczy drugiej płci. Zdaniem Hannesa S. Jónssona, prezes KKÍ (islandzkiego związku koszykówki) mówi, że poprawka pozwalająca na mieszanie płci w drużynach juniorskich została odrzucona, to wielu członków aktywnie broni tego pomysłu.
Dotychczas dopuszczenie dziewcząt i chłopców do gry w jednym zespole jest dozwolone, ale wyjątek w małych klubach, które w małych społecznościach mają trudności z obsadzeniem pełnego składu.

🔴 W części Hafnarfjörður w okręgu stołecznym w sobotę i niedzielę doszło do przerw w dostawie prądu.

🔴 Według synoptyków nad wyspę nadciągnie ciepłe powietrze z południa, w czwartek można spodziewać się temperatur od dziesięciu do nawet piętnastu stopni! Do tego czasu na południu i zachodzie musimy przetrzymać silny wiatr z opadami deszczu i śniegu, w różnych kombinacjach.

🔴 Ogłoszenie własne: szukamy specjalisty od stron internetowych, który pomoże w unowocześnieniu po ponad 20 latach (!) strony Islandia.org.pl. Najlepiej, gdyby też był to pasjonat Islandii. Proszę o zgłoszenia na adres Islandia@islandia.org.pl

🔴 Dziś proszę o lajki i komentarze także tych z Was, którzy czytają nasz przegląd prasy, ale nie zostawiacie po sobie śladu. Dziękuję!

Na zdjęciu alejka ze środkami czystości w sklepie Nettó w Grindavíku po trzęsieniu ziemi z 14:15. Podobno towary spadły też z półek w sklepie tej samej sieci aż w Borgarnes, położonym aż 80 kilometrów w linii prostej.

 

15 marca 2021

🔴 Od 3 marca liczba trzęsień ziemi przekroczyła 50 tysięcy, a ziemia wciąż się trzęsie. Ryzyko erupcji nie zmalało.

🔴 Zdjęcia termiczne wykonane krótko po największym z niedzielnych trzęsień ziemi (5,3) pokazują, że pod powierzchnią jest naprawdę gorąco. Operatorem drona był Ari Þórólfur Jóhannesson, który na co dzień używa drona z kamerą na podczerwień do poszukiwania zaginionych zwierząt domowych, głównie psów. Jak wyglądają zdjęcia termiczne?

🔴 Burmistrz Grindavíku powiedział w wieczornych wiadomościach programu Stöð 2, że wielu mieszkańców miasta wyjechało, by odpocząć od wstrząsów. Poprosił właścicieli hoteli, by zaoferowali mieszkańcom miasta korzystną ofertę. Wiele osób ma problem ze snem i czuje się zmęczonych. Jak mówi, dostał deklaracje od Islandczyków, którzy zaproponowali nieodpłatną gościnę w swoich domkach letniskowych.

🔴 Świadectwa szczepień ani na obecność przeciwciał nadal nie będą akceptowane od pasażerów przybywających do Islandii spoza strefy Schengen. Oznacza to, że powoli rosnąca grupa zaszczepionych turystów z USA, Wielkiej Brytanii czy Chin nie będzie zwolniona z kwarantanny. Turyści tych trzech narodowości przyjeżdżali na Islandię najczęściej, ale kłopot mają choćby nasi wschodni sąsiedzi z Ukrainy czy Białorusi, których spora grupa pracuje na wyspie.
Więcej.

🔴 Islandzka kompozytorka Hildur Guðnadóttir z nagrodą Grammy! W niedzielę wieczorem odebrała statuetkę za muzykę do filmu Joker. Wcześniej za ścieżkę dźwiękową do tego filmu została nagrodzona najbardziej prestiżowymi nagrodami: Oscarem, Złotym Globem i brytyjską BAFTA. Rok temu Islandka odebrała nagrodę Grammy za muzykę do serialu Czarnobyl.
Podczas wczorajszej gali była też nominowana do nagrody za muzykę do filmu „Taniec w łazience” w innej kategorii.
Wśród nominowanych znalazł się też Daníel Bjarnason z Islandzką Orkiestrą Symfoniczną w kategorii za najlepszy występ muzyczny i dyrygowanie orkiestrą.

🔴 Piosenka "Húsavík" z filmu "Konkurs Piosenki Eurowizji: Historia Zespołu Fire Saga" została nominowana do Oscara! Film Neflixa zyskał ogromną popularność, głównie w USA i Wielkiej Brytanii. Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 25 kwietnia, ale mieszkańców Húsvíku już rozpiera duma, co widać na tym filmiku.

🔴 Kolejną nominację, tym razem w kategorii na najlepszy film animowany, otrzymał film krótkometrażowy Já-fólkið (w wolnym tłumaczeniu "Ludzie na tak"). Film wyreżyserował Gísli Darri Halldórsson, autorem scenariusza i producentem jest Arnar Gunnarsson. Zobaczcie trailer.

🔴 Wywiad z księciem Harrym i księżną Meghan spotkał się z zainteresowaniem ludzi na całym świecie. Ale mało kto wie, że muzykę użytą w rozmowie skomponował islandzki kompozytor Bjarni Biering Margeirsson. Utwór, o którym mowa, nosi tytuł Sunshine In The East i pochodzi z albumu Dust, który Bjarni wydał we współpracy z duńską firmą Stereo Royal. Ta współpracuje z firmą amerykańską, która sprzedaje muzykę amerykańskim stacjom telewizyjnym.
Więcej w grupie Islandia dla zaawansowanych.

🔴 Wczoraj w wieku 105 (!) lat zmarł Stefán Þorleifsson, były nauczyciel WF-u i dyrektor szpitala geriatrycznego w Neskaupstaður. Był najstarszym żyjącym mężczyzną na Islandii, który przeżył ze swoją żoną....68 lat.
Koniecznie poznajcie jego życiorys, Stefán zostawił konkretne rady jak żyć w zdrowiu.

🔴 Błękitna Laguna nie ma ostatnio szczęścia. Niedługo minie rok, jak została zamknięta z powodu braku turystów. Tymczasowo wznawiała działalność w ograniczonym zakresie, proponując duże zniżki dla mieszkańców Islandii. Ostatnio i te weekendowe wznowienia działalności zostały przerwane ze względu na zagrożenie trzęsieniami ziemi, których epicentra znajdują się kilka kilometrów od Laguny. Teraz Helgi Árnadóttir, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu mówi, że decyzja o zamknięciu Błękitnej Laguny została podjęta, aby nie powodować niepotrzebnych niedogodności dla odwiedzających. Jej zdaniem jak dotąd nie ma jednak realnego niebezpieczeństwa związanego z trzęsieniami ziemi ani potencjalną erupcją.
W rozmowie z dziennikiem Fréttablaðið powiedziała, że w wyniku trzęsień nie doszło do uszkodzenia konstrukcji, ale doszło do drobnych uszkodzeń. M.in. część skał w zawaliła się na ścieżkę prowadzącą z parkingu do Laguny. W połowie tygodnia zapadnie decyzja, czy obiekt zostanie otwarty na następny i kolejne weekendy.

🔴 Według najnowszego badania Gallupa, prawie 46% Islandczyków ma duże zaufanie do wymiaru sprawiedliwości w swoim kraju. 31% nie ufa sądom wcale, ze znaczącą przewagą kobiet.

🔴 Zbadano również zaufanie Islandczyków do opieki zdrowotnej, i tu wynik zaskakujący. Wynosi ono aż 77% i jest najwyższe w historii. Bardziej Islandczycy ufają tylko Straży Przybrzeżnej i... urzędowi Prezydenta Islandii.

🔴 W najbliższych tygodniach zostanie oddana do użytku nowa ścieżka w parku narodowym Þingvellir - miejscu powstania najstarszego parlamentu nowożytnej Europy. Szczegóły i zdjęcia w poście na grupie https://www.facebook.com/groups/historiaislandii/

🔴 Mija rok od śmierci pierwszej osoby, której w akcie zgonu wpisano covid-19 jako przyczynę zgonu. 36-letni Australijczyk podróżował po Islandii z narzeczoną, gdy wyniku nagłej zapaści trafił do szpitala w Húsavíku. Mężczyzna chorował miał poważne schorzenie, i z tego powodu trafił do szpitala. Zgodnie z procedurą wykonano test na obecność Covid-19, a mężczyzna zmarł wkrótce po przybyciu do szpitala.
Jego narzeczona wyraziła podziękowanie dla Islandczyków za wsparcie po śmierci ukochanego w tym trudnym czasie. Zrobiła to na specjalnej grupie na Facebooku, która powstała by wspierać kobietę, a która liczy 12 tysięcy członków. Mówi też, że jest zdeterminowana, by gdy skończy się epidemia powrócić na Islandię i dokończyć wakacje, które zostały tragicznie przerwane. Chłopak oświadczył się jej zaledwie 6 tygodni przed śmiercią. Jej test również okazał się pozytywny i musiała przez dwa tygodnie pozostać w kwarantannie.
Od początku ogłoszenia pandemii na Islandii zmarło 29 osób, którym w akcie zgonu jako przyczynę śmierci wskazano koronawirusa.

🔴 Fjarskiptasjóður (islandzki Fundusz Telekomunikacyjny) przyznał ponad 46 mln ISK dotacji na doprowadzenie łączy światłowodowych do najsłabiej zaludnionej gminy w kraju, Árneshreppur. Leży ona we wschodniej części Fiordów Zachodnich, nie ma nawet szkoły podstawowej, a zamieszkują zaledwie... 46 osób. Jak mówi miejscowy wójt dla serwisu bb.is, to bardzo dobra wiadomość, bo o stałe łącze walczono od dawna.

🔴 Wczesnym popołudniem w dzielnicy Reykjaviku Grafarholt doszło do wypadku, w którym dachował samochód osobowy. Poszkodowana kobieta, która kierowała pojazdem, została przewieziona do szpitala.


Na zdjęciu Błękitna Laguna bez gości.
photo: MS

 16 marca 2021

🔴 Według wulkanologów komora magmowa wciąż się napełnia. Większość zmian ma miejsce wokół Nátthagi, ale odnotowano również niewielką aktywność około czterech kilometrów na północ od tego obszaru. Przez poprzedni tydzień przepływ magmy następował stabilnie, w podobnym tempie jak wcześniej.
"Odnoga tunelu znajdująca się pod Fagradalsfjall przesunęła się o 1 do 2 kilometrów na południe i tendencja się utrzymuje." powiedział mbl.is Freysteinn Sigmundsson z Uniwersytetu Islandzkiego. "Istnieją przesłanki, że magma zbliża się do powierzchni" - dodał. Mimo naporu spod ziemi poziom gruntu na tym terenie obniżył się o 15-12 centymetrów.

🔴 W ostatniej dobie zmniejszyła się liczba dużych trzęsień ziemi, wzrosła jednak częstotliwość niewielkich wstrząsów.
Þorbjörg Ágústsdóttir, geofizyk z Icelandic Energy Research twierdzi, że tunel magmowy ma dziś około ośmiu kilometrów długości, cztery kilometry wysokości i prawdopodobnie tylko metr szerokości. Jego zdaniem aktywność sejsmiczna występuje poniżej komory magmy.

🔴 Osoby spoza strefy Schengen jednak będą mogły przyjechać do Islandii, jeśli przedstawią świadectwo szczepienia - ogłosiła Minister turystyki Þórdís Kolbrún Reykfjörð Gylfadóttir na dzisiejszym posiedzeniu rządu. Nie podano jednak daty, od kiedy będzie to możliwe.

🔴 Jóhannes Þór Skúlason, dyrektor generalny Islandzkiej Izby Turystycznej w dzisiejszej rozmowie z mbl.is nie zostawił suchej nitki na głównym epidemiologu, minister zdrowia i rządzie. Jego zdaniem niekonsekwencja i ciągłe zmiany przepisów uniemożliwiają jakąkolwiek działalność firm turystycznych. Jak mówi, aby jakikolwiek ruch turystyczny pojawił się tego lata, muszą być jasne zasady obowiązujące na granicy. Wczoraj minister zdrowia Svandís Svavarsdóttir zasugerowała, że czekają nas kolejne zmiany dotyczące przekraczania granicy i raczej nie miała na myśli ułatwień.

🔴 Od czwartku 18 marca wchodzą w życie następujące zmiany pod pozorem ograniczeń związanych z covid-19:
- na wszystkich imprezach masowych, w tym sportowych, występach artystycznych, religijnych, wykładach etc.
uczestnicy muszą, a organizatorzy muszą zebrać ich dane osobowe, w tym numer identyfikacyjny kennitala oraz numer telefonu;
- zakazuje się poczęstunków podczas przerw na ww. imprezach, a goście muszą pozostać na miejscach;
- w każdej z wydzielonych stref na imprezach masowych nie może być więcej niż 50 osób, a uczestnicy nie mogą przemieszczać się między nimi;
- catering bufetowy w miejscach pracy jest dozwolony, ale goście muszą zdezynfekować ręce i zachować odległość 2 metrów;

🔴 Mężczyzna po siedemdziesiątce, który jadąc motorem wpadł z poślizg na żwirze na jezdni, otrzyma ponad 8 milionów ISK odszkodowania. Do wypadku miało dojść na drodze z Reykjaviku z Hveragerði w kwietniu 2017 roku. Mężczyzna upadł na ramię, ale był w stanie dotrzeć do domu. Następnego dnia leciał do Hiszpanii, i zakłądając na ramie torbę na lotnisku odkrył, że stan jego ramienia jest gorszy, niż myślał. Mimo, że nie zgłosił od razu wypadku, sąd uznał, że odszkodowanie się należy.

🔴 Gdyby już dziś obowiązywał tzw. system kolorów, czyli kategoryzowania państw pod kątem ilości zakażeń, pasażerowie z kilku regionów Norwegii, Finlandii, Danii, Irlandii i Portugalii mogliby przyjeżdżać do kraju bez poddawania się pięciodniowej kwarantannie. Niestety rząd Islandii wycofał się z wcześniej przyjętych ustaleń. Zasada ma wejść w życie od 1 maja.

🔴 Wczoraj stwierdzono kolejne pęknięcia i osunięcia pobocza drogi Suðurstrandarvegur na półwyspie Reykjanes, które spowodowały trwające trzęsienia ziemi. Zagrożone miejsca oznakowano, wprowadzono ograniczenia prędkości oraz zakaz poruszania się pojazdów o nacisku na oś powyżej 7 ton.

🔴 U dwóch pracowników domu opieki Hrafnista Nesvellir w Keflavíku zdiagnozowano gruźlicę. Wg komunikatu ministerstwa zdrowia nie ma zagrożenia, żeby mogli zarazić inne osoby.

🔴 Erozja brzegu spowodowana falami morskimi zaczęła poważnie zagrażać lokalnej linni energetycznej na Breiðamerkursandur, blisko odcinka słynnej diamentowej plaży na południu Islandii, kilometr od lodowej laguny Jökulsárlón. Odległość od słupa do morza wynosi już tylko 9 metrów. Energetycy planują latem lub jesienią przesunięcie linii na tym odcinku o 10-12 metrów na północ.
Ocean przybliża się też do krajowej jedynki, fale potrzebują jeszcze 20-30 metrów, by dotrzeć do drogi.

🔴 Jesienią 2019 roku spuszczono wodę ze zbiornika wodnego Árbæjarlón w dolinie Elliðaárdalur, popularnego miejsca rekreacji dla mieszkańców Reykjaviku. Pojawiły się głosy przyrodników, że doprowadziło to do przyrodniczego obumarcia tego miejsca. Orkuveita Reykjavíkur (miejski zakład energetyczny) napisał w oświadczeniu, że decyzja miała charakter operacyjny, a przed jej podjęciem zasięgnięto opinii ornitologa. Ten uznał, że decyzja będzie miała niewielki wpływ na ptaki w okolicy, a para łabędzi, które wylęgły się na wysepce, raczej tam pozostanie.

🔴 Choć Islandzki Związek Piłki Nożnej (KSÍ) planował oficjalne ogłoszenie składu drużyny piłkarkiej U21 dopiero w czwartek, lista graczy już pojawiła się na stronie internetowej UEFA. Reprezentanci do lat 21 zagrają w finałach Mistrzostw Europy 2021, które rozpoczną się na Węgrzech i Słowenii w przyszłym tygodniu.

🔴 Ze stołecznej kroniki policyjnej: Poza czterema zgłoszeniami o kradzieżach sklepowych policja dostała zgłoszenie o trwającym włamaniu do sklepu w Kópavogur około 3:30 minionej nocy. Okazało się, że ktoś zasnął w toalecie i został w niej na noc. Gdy próbował się wydostać, włączył się system bezpieczeństwa.
Wczoraj o jedenastej wieczorem doszło do napaści przed biurem jednej z firm w Garðabær. Sprawca został zatrzymany i pozostaje w areszcie. Do kolejnego napadu doszło w Árbær, napastnik również został aresztowany.
Około jedenastej wieczorem policja otrzymała zgłoszenie o mężczyźnie, który kopnął w samochód w dzielnicy Breiðholt. Włączony alarm zakłócił ciszę nocną, a tajemniczy osobnik zdołał opuścić parking przed przybyciem policji.
Około 1:30 w nocy policja interweniowała w sprawie zakłócenia ciszy nocnej. Awanturujący się mężczyzna pod wpływem alkoholu nie posłuchał policjantów sugerujących uspokojenie się i został aresztowany.

Zdjęcie: VEGAGERÐIN

 
17 marca 2021

🔴 Obszar potencjalnej erupcji na półwyspie Reykjanes jest większy niż sądzono, twierdzi Freysteinn Sigmundsson, geofizyk z Uniwersytetu Islandzkiego. Skłania się on ku temu, że erupcja jest bardziej prawdopodobna w sąsiedztwie góry Fagradalsfjall, a nie na południe od niej, jak uważa wielu innych naukowców.
Zdjęcia satelitarne i pomiary GPS wskazują, żę magma nadal napływa do korytarza, ale aktywność sejsmiczna na półwyspie nieco spadła. Wykres można śledzić tutaj: https://vedur.is/skjalftar.../jardskjalftar/reykjanesskagi/ 🔴 Obrona Cywilna omyłkowo wysłała sms-y do części mieszkańców obszaru stołecznego przeznaczone dla użytkowników dróg w pobliżu Keilir i Fagradalsfjall. Przypomniano w nich, że przebywanie w okolicy potencjalnej erupcji może być niebezpieczne.

🔴 Urząd Ochrony Danych stwierdził, że metody dochodzeniowe policji były niezgodne z przepisami islandzkiego RODO. Konkretnie chodzi o zadawanie przez śledczych pytań przez... Facebooka i publikowanie tam zdjęć osób, których tożsamość policja próbowała ustalić.

🔴 Ktoś zgłosił na policję, że po domach w stołecznym Vesturbær chodzi mężczyzna podający się za członka zespołu ratunkowego i zbiera pieniądze na działalność Slysavarnafélagið Landsbjörg. Rzecznik organizacji wyjaśnił, że osoba ta istotnie działała w ich imieniu i nie było mowy o oszustwie.
Slysavarnafélagið Landsbjörg jest finansowana głównie ze zbiórek publicznych.

🔴 Helikopter islandzkiej straży przybrzeżnej wciągnął wczoraj po południu na pokład pięć osób z jachtu, który zaczął nabierać wody. Do zdarzenia doszło na północ od Hornstrandir w Fiordach Zachodnich.
Jak podaje Morgunblaðið, większość pasażerów była członkami ekipy filmowej BBC, pracującej nad filmem o dzikiej przyrodzie. Ewakuowano również dwóch członków załogi jachtu.
Na miejsce dotarł też kuter rybacki Otur, która wziął na hol przeciekający jacht. Doszło do pęknięcia śruby, a uszkodzenie wału napędowego uniemożliwiło odprowadzanie wody. Prawdopodobnie kadłub nie został jednak przebity.

🔴 Ceny nieruchomości w stolicy wzrosły w lutym o 0,6% (w styczniu zaledwie o 0,1%). Wzrost nie był jednak równomierny, bo ceny mieszkań wzrosły o 0,9%, ale domy jednorodzinne potaniały o 0,7%. Dane podaje dzisiejszy raport głównego ekonomisty Landsbankinn. Wzrost cen stołecznych nieruchomości w skali roku wyniósł aż 7,3 procent.

🔴 Poseł Ágúst Ólafur Ágústsson z lewicowej partu Sojusz (Samfylking) stwierdził, że "Islandia może stać się niezdatna do zamieszkania za naszego życia, ze względu na słabnący Prąd Zatokowy". Odniósł się w ten sposób do raportu opublikowanego w New York Timesie, że temperatura w tym regionie może spaść o ponad 10 stopni. „Z całym szacunkiem, ale nie chcę mieszkać na Svalbardzie” - dodał. To terytorium Norwegii w Arktyce, której największą wyspą jest Spitsbergen. Jego zdaniem odpowiada za to działalność człowieka, choć wielu naukowców nie zgadza się z tym poglądem. Najnowsze analizy próbek ziemi spod lodowca na sąsiedniej Grenlandii wykazały np., że na długo przed pojawieniem się jakiegokolwiek przemysłu na Grenlandii było aż kilkanaście stopni cieplej, a wyspę porastały drzewa.

🔴 Na Islandii czuć zbliżającą sie wiosnę. Przyleciały już pierwsze łabędzie, gęsi szare, ostrygojady zwyczajne, mewy żółtonogie, kosy, a nawet słowiczki czarnogardłe (zdjęcie w grupie Islandia dla Zaawansowanych).

🔴 Dziś na Islandii było bardzo ciepło jak na tę część roku, w kilku miejscach zanotowano dwucyfrowe temperatury. Padł rekord temperatury notowany dla okresu między 11 a 20 marca - na farmie Kollaleira w Reyðarfjörður, było dziś aż 17,9 stopni Celcjusza! Jednak to nic w porównaniu do rekordu temperatury w marcu, który padł w 2012 roku, gdzie temperatura
w Kvískerjar w Öræfi na południu Islandii doszła do 20,5 stopnia. To jedyny przypadek w historii, kiedy w marcu odnotowano temperaturę powyżej 20 stopni.
Równie łagodny marzec jak obecny miał miejsce w 1953 roku - po nim jednak wróciła zima, bo ówczesny kwiecień był najzimniejszym miesiącem w roku!

Photo: Yann Kolbeinsson


MS

Po codzienny przegląd wydarzeń z Islandii zapraszamy na profil facebook.com/polskastronaoIslandii