DANE
   HISTORIA
   LUDZIE
   JĘZYK
   KUCHNIA
   TURYSTYKA
   KSIˇŻKI
   FAQ
   SONDA
   INNE STRONY
   WIADOMOŚCI
   ARTYKUŁY
   KAWIARENKA
INNE
   O AUTORZE
 

Pamiętny huragan 1981 roku

Mija równo czterdzieści lat, odkąd Islandię nawiedził jeden z największych sztormów w historii. Dostał nawet swoją nazwę - Engihjallaveðrið.

Potężny niż dotarł na wyspę po południu 16 lutego 1981 r. W stolicy siła wiatru osiągnęła bezprecedensową wartość 70-100 węzłów. Huraganowy wiatr spowodował ogromne szkody w gęsto zaludnionych obszarach południowo-zachodniej części kraju. Dachy wielu domów zostały zerwane, szyby w oknach powybijane, uszkodzone zostały setki pojazdów.

W wielu miejscach, w tym w Reykjavíku, nastąpiły przerwy w dostawie prądu, a w niektórych domach nie było także ciepłej wody i ogrzewania.

Na lądzie odbyło sie bez ofiar, ale zginęło dwóch młodych członków załogi statku Heimaey VE 1 zmiecionych z pokładu przez falę.

Urodzeni podczas Engihjallaveðrið chłopcy otrzymali imię Kári.

Niektóre ze słynnych islandzkich huraganów również otrzymały swoje imiona, choćby Halaveðrið w lutym 1925 r. czy Flóaveðrið z 9 stycznia 1990 r.

Michał Sikorski

16 lutego 2021

 

Na zdjęciu jeden z bloków Engihjalla w Kópavogur. Mówiło się, że nowo wybudowane wysokie budynki wzmogły nagłe podmuchy wiatru.

Zdjęcie czarno-białe pochodzi z pierwszej strony Morgunblaðið z 18 lutego 1981 r. Zaplątanie się sieci w śrubę Heimaey'a spowodowało niekontrolowane dryfowanie łodzi do brzegu i śmierć dwóch rybaków.

 

 

Uszkodzonych zostało kilkaset samochodów.