DANE
   HISTORIA
   LUDZIE
   JĘZYK
   KUCHNIA
   TURYSTYKA
   KSIˇŻKI
   FAQ
   SONDA
   INNE STRONY
   WIADOMOŚCI
   ARTYKUŁY
   KAWIARENKA
INNE
   O AUTORZE
 

Islandzka "swastyka"


Czy pole do gry w "chińczyka" na szkolnym placu zabaw może budzić kontrowersje? Plansza na terenie Melaskóli w Vesturbær, dzielnicy Reykjaviku, jest co najmniej niezręczna.

Popularny "chińczyk", jest popularny także na Islandii (pod nazwą Ludo). To gra planszowa, ale przed szkołą w islandzkiej stolicy dzieci mogą zagrać w nią na świeżym powietrzu. Wiele osób bulwersuje fakt, że przypomina symbol niemieckiej partii nazistowskiej, który stał się rozpoznawalnym na świecie synonimem zbrodni wojennych i ludobójstwa.

Owszem, to także symbol pokoju w symbolice hinduskiej, ale jednak skojarzenie jest jednoznacznie negatywne.

Dla Islandczyków symbol ten był jednak dobrze znany na wiele lat przed dojściem do władzy Hitlera w Niemczech. Nawiązując do nordyckiej symboliki Þórshamar, czyli młotu Thora, powstałe w 1914 roku przedsiębiorstwo morskie Eimskip przyjęło "islandzką swastykę" jako swoje logo.

Logo firmy dumnie umieszczono na pięknym budynku Eimskipafélagshúsið z 1919 roku przy ulicy Pocztowej (Pósthússtræti) w centrum Reykjaviku. Przez 82 lata mieściło się tu biuro firmy, aż do przeprowadzki do Sundahöfn.

Dopiero podczas renowacji (dziś mieści się tu czterogwiazdkowy hotel Radisson Blue 1919) logo na frontonie na wszelki wypadek zakryto blachą z napisem 1919. Nie został usunięty, bo jest zabytkiem. To tu oddano do użytku pierwszą na Islandii windę.

Michał Sikorski