DANE
   HISTORIA
   LUDZIE
   JĘZYK
   KUCHNIA
   TURYSTYKA
   KSIĄŻKI
   FAQ
   SONDA  
   INNE STRONY
   WIADOMOŚCI
   ARTYKUŁY
   KAWIARENKA
INNE
   O AUTORZE
 
  Archiwum 2003 
19 grudnia 2003

Premier Islandii David Oddsson wyraził wczoraj swoje zaniepokojenie z powodu planów właściciela dziennika Fréttabladid i stacji DV przejęcia własności nad domem medialnym Nordurljós. "Sprawy nie idą w dobrym kierunku, szczególnie w świetle wcześniejszych przypadków gdy ludzie ci używali mediów do swoich własnych celów". Podkreślił potrzebę wzmocnienia telewizji państwowej której zarzuca się upolitycznienie.

Islandzka firma deCode Genetics doniosła o dwóch nowych odkryciach dokonanych wraz z firmą Roche. Prawdopodobnie odkryto geny odpowiedzialne za astmę i ciśnienie krwi.

Zgodnie z wynikami ostatnich badań dwie trzecie Islandczyków zgadza się aby młodzież szkolna miała ferie zimowe, ale tylko połowa zgadza się aby przerwa zimowa była dwa razy - w semestrze jesiennym i wiosennym. Siedemdziesiąt procent Islandczyków chce ferii w jednakowym terminie dla wszystkich szkół w kraju.

Władze Federacji Rosyjskiej zezwoliły na import islandzkiej baraniny. Wcześniejszy zakaz został cofnięty i mięso pojawi się wkrótce w rosyjskich supermarketach. 

18 grudnia 2003

Oblicza sprawy sądowej Pierwszego Ministra. Poprzedni właściciel firmy medialnej Nordurljos, Jón Ólafsson, posądził premiera Davída Oddssona o pomówienie. Wezwanie zostało dostarczone premierowi dzisiejszego ranka i nakazuje stawienie się w sądzie 13 stycznia. Po sprzedaży przedsiębiorstwa premier miał powiedzieć że Ólafsson "kupuje i sprzedaje kradzioną własność". Dodał też że "jest on największym wymigiwaczem podatkowym w historii Islandii". "Niczego nie ukradłem i Davíd Oddsson mogłaby powstrzymać się od takich komentarzy".

Kontrowersyjny lek dla nadpobudliwych. W związku z artykułem zamieszczonym w nowym wydaniu islandzkiego magazynu "SKY", opublikowanym przez islandzkiego wydawcę "Iceland Review" podawanie Ritalinu dzieciom w ostatnich latach znacznie wzrosło. Islandczycy zajmują trzecie miejsce wśród państw, które dają swoim dzieciom go najwięcej. Lek ten podaje się nadpobudliwym dzieciom. Po artykule pojawiły się pytania czy islandzcy lekarze nie przepisują go zbyt dużo dzieciom, czy może dzieci są po prostu nieposłuszne i zostały źle wychowane przez swoich rodziców. Szesnaście lat temu, jedynie 15 dzieci zostało zdiagnozowanych jako nadpobudliwe, ale dzisiaj jest już ich prawie 600 i wszystkie przez zażywanie narkotyków. Ritalin jest przepisywany na receptę dzieciom, u których stwierdzono zaburzenia nadpobudliwości związane z niedostatkiem równowagi emocjonalnej (ADHD).

Obywatel Rumunii został zatrzymany przez islandzkie służby celne po tym jak próbował przekroczyć granicę z pięcioma paszportami. Zostanie na Wyspie do wyjaśnienia sprawy przez sąd 7 stycznia. Prawdopodobnie zostanie także oskarżony o rozpowszechnianie fałszywych wiz. 

Religijne graffiti. Twórcy graffiti ze średniej szkoły Borgarholtsskóli w Grafarvogur (przedmieścia Reykjaviku), stworzyli część ołtarza dla ich lokalnego kościoła. Głównym tematem sztuki jest opowieść o Stworzeniu mierząca 12 metrów kwadratowych. Czterech studentów pracowało nad "dziełem" używając 45 puszek sprayu. Jeden z "artystów" - Argentyńczyk bierze udział w wymianie studentów. Wczoraj po południu, Biskup Islandii poświęcił dzieło sztuki. Po raz pierwszy zostanie wykorzystane podczas nabożeństwa w czasie Świąt Bożego Narodzenia. 

29 września  2003

I po sezonie! Choć na Islandię warto się wybrać przez cały rok, główny sezon właściwie się zakończył. Czas na podsumowanie tegorocznych wypraw - poniżej zdjęcia Zbigniewa Małolepszego (odwiedź Jego stronę). Czekam na Wasze relacje oraz zdjęcia (w tym roku nie było mi dane odwiedzić wyspy) do opublikowania na stronie www.islandia.org.pl

27 września 2003

Islandczycy w Warszawie Z okazji obywających się w Warszawie Międzynarodowych Targów Turystycznych do Warszawy przybyło wielu Islandczyków reprezentujących biura podróży, placówki dyplomatyczne, organizacje kulturalne oraz linie lotnicze Icelandair (przeloty z Warszawy przez Kopenhagę!). Wieczorem odbył się bankiet w hotelu Sheraton wydany przez Ambasadora Islandii rezydującego w Berlinie, podczas którego w kameralnej atmosferze mówiono o rozwoju turystyki między Polską i Islandią.   

25 września 2003

Nowa lista artykułów! Dokonałem istotnej aktualizacji działu z artykułami prasowymi, część najnowszych jest linkami do pełnej treści! Proszę o informację o każdym artykule lub wzmiance o Islandii w polskiej prasie! Obawiam się że za kilka dni serwis zniknie z sieci. Kolejna nieopłacona faktura z NASK za domenę straszy mnie po nocach. Drobne wpłaty w ciągu roku pokryły część opłat za serwer, jednak aby serwis mógł dalej funkcjonować, potrzeba ok. 70 zł miesięcznie za serwer oraz jednorazowo 180 PLN+VAT za domenę. Od kilku lat staram się odpowiedzieć na każde pytanie dotyczące Islandii, zajmuje mi to dużo czasu, ale koszty są nieubłagane i nie jestem w stanie dłużej ich ponosić. Liczy się każda wpłata, inaczej serwis nie będzie mógł istnieć. Bardzo liczę na Państwa pomoc i proszę o kontakt  - Michał Sikorski. (islandia@islandia.org.pl)

17 sierpnia 2003

Islandia wznawia połowy wielorybów - Islandzkie statki wielorybnicze wypłynęły wcześnie w niedzielę z portów, aby rozpocząć połów wielorybów w wodach wokół wyspy. Islandia wznawia połowy tych wielkich ssaków morskich po 14 latach przerwy. WIĘCEJ

27 lipca 2003

Marsjańska misja na Islandii. Już w przyszłym roku podróżnicy zmierzający do Jeziora Mývatn, północno-wschodnia Islandia, mogą natknąć się na dziesięciometrowe rakiety kosmiczne i kilka przyjaźnie wyglądających robotów. Po wulkanicznym krajobrazie będą chodzić w srebrnych kosmicznych kombinezonach badacze pobierający próbki i poszukujący na okolicznych terenach śladów życia. Ostatniej jesieni magazyn Iceland Review opublikował reportaż na temat proponowanej przez Mars Society budowy stacji badawczej na Islandii (BZ) WIĘCEJ

25 lipca 2003

Najmłodsza islandzka wyspa-Surtsey obchodzi 40 urodziny. Z okazji czterdziestej rocznicy wyłonienia się z głębi Ziemi wyspy Surtsey grupa biologów przeprowadziła w lipcu krótką wyprawę badawczą. Surtsey jest najmłodszą wyspą na świecie i jednocześnie najbardziej oddaloną na południe od Wysp Westmanna. Te niespełna dwa kilometry kwadratowe uformowały się w 1963 roku podczas podwodnej erupcji wulkanu w listopadzie tegoż roku. Erupcja powtarzała się kilkakrotnie w roku 1965. Badania wykazały, że na Surtsey pojawiły się trzy nowe rośliny. Ich nasiona musiały zostać przeniesione z Islandii, przez ptaki i owady. Niektóre obszary Surtsey przechodzą okres wegetacji od 40 lat. Z powodu delikatnej natury wyspy, dostęp do niej jest rygorystycznie ograniczony do naukowców i innych starannie monitorowanych grup. Wyspa była chroniona już od momentu swojego powstania. (BZ)

24 lipca 2003

Armia islandzka? W obliczu kryzysu w porozumieniu obronnym między Islandią i Stanami Zjednoczonymi, Björn Bjarnason, minister sprawiedliwości, wznowił swoją dawną propozycję dla Islandzkich Sił Zbrojnych. Jeśli USA przeforsuje plan wycofania myśliwców z Islandii, Bjarnason chce, by Islandia zebrała 500-1,000 osobową jednostkę zbrojną, która będzie szkolić i nadzorować rezerwową, 21-tysięczną Gwardię Narodową. Bjarnson akcentował potrzebę Islandii bycia zdolną do niezależnych działań w sytuacji zagrożenia atakiem terrorystycznym, czy też napaści zbrojnej. Mimo że pomysły Bjarnason'a wcześniej były przyjmowane raczej nieprzychylnie, zaczyna myśleć się o nich poważnie. (BZ)

23 lipca 2003

Wspólna obrona powietrzna dyskutowana w Waszyngtonie. Najwyżsi przedstawiciele obrony narodowej z rządu prezydenta Busha spotkali się w ubiegłym tygodniu, by omówić najnowsze zmiany w porozumieniu obronnym zawartym pomiędzy Islandią a Stanami Zjednoczonymi. Jak czytamy w The Washington Post, rząd Busha planuje wycofać ostatnie amerykańskie myśliwce z Islandii, co spotkało się z silnym sprzeciwem ze strony islandzkich władz. Z punktu widzenia Islandii opieka nad narodową obroną powietrzną zawsze była politycznym zobowiązaniem Stanów Zjednoczonych i częścią porozumienia pomiędzy tymi dwoma państwami. Amerykański plan pojawił się tej wiosny, i jak czytamy w The Washington Post, "Ten właśnie moment skłonił Sekretarza Generalnego NATO George'a Robertsona, by zabrać głos i namówić rząd Busha do zawieszenia czerwcowego terminu wycofania". Natowski dyplomata powiedział The Washington Post, że Robertson zadzwonił do niego i powiedział: "Na Boga, to nie jest odpowiedni czas, by zajmować się takimi rzeczami". The Washington Post podaje, że wysocy urzędnicy państwowi z obydwu krajów spotkają się w przeciągu następnych tygodni i będą próbowali rozwiązać to nieporozumienie między dwoma państwami członkowskimi NATO. (BZ)

9 lipca 2003

Islandia drugim najlepszym miejscem do życia! Jak podaje PAP - Norwegia, Islandia, Szwecja, Australia i Holandia to kraje, w których najlepiej się żyje - wynika z dorocznego rankingu, opublikowanego we wtorek przez ONZ-owski Program Rozwoju (UNDP). Polska znajduje się na 35. miejscu wśród 175 sklasyfikowanych państw. Ranking określający stopień rozwoju społecznego poszczególnych krajów sporządza się na podstawie takich kryteriów, jak produkt krajowy brutto na jednego mieszkańca, poziom szkolnictwa i opieki medycznej, średnia długość życia. Czołowe 20 miejsc zajmują: Norwegia, Islandia, Szwecja, Australia, Holandia, Belgia, USA, Kanada, Japonia, Szwajcaria, Dania, Irlandia, Wielka Brytania, Finlandia, Luksemburg, i Nowa Zelandia. 

9 czerwca 2003

Po referendum. Polacy mieszkający na Islandii brali w dniach 7-8 czerwca udział w referendum unijnym. Uprawnionych do głosowania było 171 osób, zagłosowało 158 osób, czyli frekwencja wyniosła 92.40% (oddano 2 głosy nieważne). Na "tak" głosowało 149 obywateli polskich, na "nie" 7 osób. Przypomnijmy że Islandia, jedno z najbogatszych państw Europy nie jest członkiem UE. 

26 maja 2003

Islandzki sukces podczas Festiwalu Eurowizji. Do rodzinnej Islandii powróciła gwiazda muzyki pop, Birgitta Haukdal z zespołem, reprezentująca Islandię podczas festiwalu w Rydze. Wyjazd do Rygi (Łotwa) okazał się dla nich sukcesem - Islandia znalazła się na ósmym/dziewiątym miejscu. Birgitta była niezwykle zadowolona z rezultatów, jako że wystąpienie podczas konkursu Eurowizji było jej marzeniem od dzieciństwa. “ Spełniło się wszystko, o czym kiedykolwiek w życiu śniłam, to chyba najszczęśliwszy dzień w moim życiu." Islandzka piosenka ‘Open Your Heart’ otrzymała 81 punktów - tę samą liczbę co utwór hiszpański. Właśnie dlatego Islandia i Hiszpania otrzymały wspólne miejsce: ósme/dziewiąte. Birgitta jako pierwsza wystąpiła na ryskiej scenie - pełna blasku, uroku i pewności siebie. Jej wynik poprowadzi Islandię prosto do finału w przyszłym roku, gdzie po raz pierwszy piosenka konkursowa będzie prezentowana w noc przed głównym finałem. (Beata) 

21 maja 2003

Burza w Cannes! Podczas ostatniego wieczoru festiwalu w Cann odbyła się premiera francusko - islandzkiego filmu 'Stormy Weather' ["Burza" - przyp.] w reżyserii Sólveig'a Anspach'a. Aula festiwalowa była pełna jeszcze przed rozpoczęciem projekcji, przed którą aktorzy oraz organizatorzy weszli na podest a Sólveig wygłosił krótkie przemówienie. Zdjęcia odbywały się głównie na Wyspach Westmanna (południowa Islandia) i ściągnęły na siebie dużo uwagi ze strony mediów w Cannes. 'Stormy Weather' to islandzko - francusko - belgijska koprodukcja wsparta finansowo przez Islandzki Fundusz Filmowy. Znany islandzki reżyser i aktor, Baltasar Kormákur jest jednym z producentów filmu. Na premierę przybył wraz z żoną Lilją Pálmadóttir. W głównych rolach wystąpili Elodie Bouchez, obecna gwiazda francuska i Sigurlaug Jónsdóttir, lepiej znana publiczności jako poetka - Didda, w której to postać wcieliła się w swojej pierwszej roli. W pozostałych rolach wystąpili Islandczycy - Baltasar Kormákur i Ingvar E. Sigurdsson.

14 maja 2003

Przed referendum. Obywatele polscy przebywających na terenie Republiki Islandii dnia 7 oraz 8 czerwca 2003 roku w godzinach od 6.00 do 20.00, w siedzibie Konsulatu RP w Reykjaviku będą mogły wziąć udział w  referendum w sprawie ew. przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Islandia, jeden z najbogatszych państw Europy nie jest członkiem UE a jej obywatele są przeciwni  członkostwu. SZCZEGÓŁY

8 maja 2003
Po wyborach. Obecna koalicja konserwatywnego premiera Davida Oddsona zwyciężyła w sobotnich wyborach parlamentarnych w Islandii zdobywając o pięć miejsc więcej niż opozycja - podała w niedzielę telewizja Icelandic. Zdobywając ogółem 34 mandaty obecna koalicja ma o dwa miejsca więcej niż wynosi większość absolutna w najstarszym parlamencie świata - Althingu, który liczy 63 miejsca. Partia Niepodległości (konserwatywna) pozostanie główną siłą polityczną z 22 mandatami, współrządząca z nią centrowa Partia Postępowa będzie mieć 12 deputowanych. Główna siła opozycyjna - Partia Socjaldemokratyczna - otrzyma 20 miejsc w parlamencie. Zielona Lewica będzie mieć pięć miejsc, a Partia Libertariańska - cztery. 
Do głosowania było uprawnionych około 211 tys. wyborców (z ogółem 283 tys. mieszkańców kraju). Kadencja istniejącego od roku 930 roku najstarszego parlamentu świata trwa cztery lata.
8 maja 2003

Libertariańska Islandia? Najnowsze badania przeprowadzone przez islandzki dziennik "Fréttabladid" pokazały, że Partia Libertariańska (Frjálslyndi Flokkurinn) stała się trzecią największą siłą polityczną na Wyspie. Gdyby w majowych wyborach parlamentarnych do Althingu Libertarianie uzyskali wynik 10,5 % jak przewidują sondaże, prześcignęliby Partię Postępową (Framsóknarflokkurinn), która była członkiem większości koalicji parlamentarnych od 1918 roku! W sondażach prowadzą centroprawicowa Partia Niepodległości (Sjálfstadisflokkurinn) - 35,2% oraz Związek Ludowy (Samfylkingin) z wynikiem 29,1% głosów. W tej sytuacji realne staje się utworzenie koalicji Partii Libertariańskiej z Partią Niepodległości pozwalające uzyskać realną większość w 63-osobwym parlamencie. Pełna treść artykułu o sytuacji politycznej dziś i w średniowieczu opublikowanego w tygodniku "Najwyższy Czas"

Ponadto Partia Niepodległości przygotowała na swoich stronach internetowych tłumaczenie swojego programu na język polski.

22 kwietnia 2003
Nowy luksusowy prom Norrona przybył na Islandię 22 kwietnia o godzinie 10 rano. Wyjątkowo w tym roku Norrona rozpoczął kurs wcześniej i będzie pływał dłużej niż w poprzednich sezonach. Pierwszy kurs zaplanowano na 15 maja, ostatni odbędzie się 14 sierpnia. Wczesne rozpoczęcie sezonu organizatorzy tłumaczą chęcią usprawnienia turystyki na wschodnich terenach kraju a przy okazji zapewniają możliwość poznania walorów tych terenów w drodze do Reykjaviku. Prom kursuje między Hantsholm w Danii, Bergen w Norwegii, Tórshavn na Wyspach Owczych i Seydisfjordur we Wschodniej Islandii. Więcej
20 stycznia 2003

Zdecydowane "Nie" Islandczyków dla Unii Europejskiej. Ostatnie badania opublikowane w popularnym dzienniku islandzkim ‘Fréttabladid’ wskazują, że ogromna większość Islandczyków jest przeciwna ew. wstąpieniu do Unii Europejskiej. Według gazety tylko 26% mieszkańców Islandii jest za ubieganiem się o członkostwo w UE, podczas gdy 46% sprzeciwia się temu. Te ostatnie doniesienia przeczą nastrojom Islandczyków z lipca zeszłego roku, kiedy to Instytut Gallupa zasugerował, jakoby opinie mieszkańców w tej kwestii były podzielone po równo 37%. Z kolei jeszcze w lutym 2002 roku ponad 52% Islandczyków wyraziło chęć członkostwa w Unii Europejskiej, a tylko 25% było przeciwnych. Także premier Islandii, David Oddson, ma negatywny stosunek do członkostwa swojego kraju w UE. 

  CIEKAWOSTKI
Artykuł Wyspa ludzi bez nazwisk Karoliny Guzińskiej w Pulsie Biznesu zawiera cytaty autora strony i nasz adres jako źródło!

Przeczytaj tekst nt. islandzkiej gospodarki z magazynu Profit z marca 2003 WIĘCEJ

Przeczytaj artykuł nt. ekologicznych autobusów w Reykjaviku z Gazety Wyborczej z 8-9 marca 2003 WIĘCEJ

Strona www.islandia.org.pl po raz kolejny opisana przez prasę komputerową. Oto wycinek z Magazynu WWW. WIĘCEJ

Z Reykjaviku do Akureyri jest 389 kilometrów. Przed podróżą zalecamy zapoznać się z tabelą odległości.

Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski przyjął listy uwierzytelniające od nowego ambasadora Republiki Islandii w Polsce, Jóna Egilla Egillsona, rezydującego w Berlinie. WIĘCEJ

 

ARCHIWUM | 2002 | 2003| 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012