DANE
   HISTORIA
   LUDZIE
   JĘZYK
   KUCHNIA
   TURYSTYKA
   KSIĄŻKI
   FAQ
   SONDA
   INNE STRONY
   WIADOMOŚCI
   ARTYKUŁY
   KAWIARENKA
INNE
   O AUTORZE
 

Rozmowa z Grażyną Okuniewską

Grażyna Okuniewska przybyła z Polski do Islandii do pracy w fabryce rybnej w Fiordach Zachodnich na 12 miesięcy, 15 lat później, będąc samotną matką i pielęgniarką w Narodowym Szpitalu Uniwersyteckim, ubiega się o członkostwo w parlamencie aby walczyć o polepszenie praw emigrantów w Islandii.

 

Redakcja: 27 X spodziewała się Pani 9. miejsca z ramienia Partii Niepodległości. 

G.O.: Dostałam 12. miejsce, co jest i tak wielkim sukcesem i osiągnięciem, gdyż było wielu dobrych kandydatów. (Chodzi o wewnątrzpartyjne prawybory - red.)

Redakcja: Czy to miejsce gwarantuje bycie członkiem parlamentu?

G.O.: Partia Niepodległości w Reykjavíku ma tylko 9 mandatów w parlamencie. Jest duże prawdopodobieństwo na mandat w Parlamencie jako zastępcy, lecz główne wybory w maju zadecydują, czy zostanę członkiem Parlamentu.

Redakcja: Jak przygotowuje się Pani do wyborów?

G.O.: Przygotowuję odczyty i zdobywam wiedzę o systemie politycznym, prawach, rozporządzeniach dotyczących dziedzin dla mnie najważniejszych: praw emigrantów, edukacji, zdrowia. Jest to ogromna praca, gdyż pracuję na całym etacie i sama zajmuję się domem.

Redakcja: Dlaczego zdecydowała się Pani ubiegać o mandat z prawego skrzydła Partii Niepodległości?

G.O.: Brałam pod uwagę wszystkie partie, ale wybrałam Partię Niepodległości, która odpowiada na potrzeby wszystkich grup społecznych. Życzyłabym sobie, aby wszystkie te grupy mogły współpracować.

Redakcja: Czy pozycja społeczna emigrantów zmieniła się w ostatnich latach w Islandii?

G.O.: Liczba emigrantów w Islandii bardzo wzrasta. Wcześniej, gdy stanowili oni niewielką grupę, przepływ informacji był lepszy i mieli oni większą szansę na komunikację z Islandczykami w codziennym życiu. Obecnie resorty gospodarki, jak budownictwo i przemysł rybny przynoszące najniższe dochody stanowią 90 % zatrudnienia emigrantów (...).

Redakcja: Jak zamierza Pani polepszyć prawa emigrantów? 

G.O.: Kursy języka islandzkiego nie dają podstawowych praktycznych informacjio systemie podatków i ubezpieczeń. Emigrantom należy się wiedza jak funkcjonuje islandzkie społeczeństwo. Chciałabym również, aby dzieci emigrantów mogły lepiej przystosować się w szkole. Islandzkie dzieci powinny uczyć sięo emigrantach. A wszystkie dzieci już od przedszkola powinno się wychowywaćw duchu tolerancji i zapobiegać uprzedzeniom społecznym. Cały system otaczający emigrantów powinien ulec ulepszeniu.

Redakcja: Czy obserwuje Pani wzrost ksenofobii w Islandii?

G.O.: Nie zauważyłam wzrostu uprzedzeń, choć ostatnie badania pokazują, że Islandczycy nie chcą aby cudzoziemcy napływali do ich kraju. Emigracja jest nowym zjawiskiem w Islandii i ludzie muszą się do niej przyzwyczaić. 

Redakcja: Myśli Pani, że ta postawa ulegnie zmianie, gdy cudzoziemcy nauczą się islandzkiego?

G.O.: Bez wątpienia. Komunikacja jest bardzo ważna. Ludzie nie tylko pracują i śpią. Ważne jest życie społeczne. Kiedy przyjechałam po raz pierwszy do Islandii nie chodziłam do kina ani do teatru, nie rozumiałam języka. Zaczęłam poznawać ludzi dopiero po nauczeniu się islandzkiego.

Redakcja: Kiedy wyjechała Pani do Islandii?

G.O.: Przyjechałam tu z moją siostrą w 1991 roku. Była to dla nas przygoda. Początkowo miałyśmy zamiar zostać tu kilka miesięcy, a potem wyjechać do Kanady i tam pracować w zawodzie pielęgniarki. Moja siostra pozostała tu w końcu 3 lata, a ja jestem do dzisiaj. Rozpoczęłam pracę w fabryce mrożonek w Hnífsdalur w Fiordach Zachodnich, później przeniosłam się do Ísafjörður, gdzie zaangażowałam się w lokalną politykę. W 2002 roku przeniosłam się do Reykjavíku. 

Redakcja: Jak może Pani porównać Reykjavík do Fiordów Zachodnich?

G.O.: Lubię Reykjavík. Tutaj dzieje się o wiele więcej pod względem życia kulturalnego. W Fiordach Zachodnich było dobrze, lecz ja pochodzę z Gdańska miasta o półmilionowej populacji – co na pewno stanowi różnicę.

Wywiad z listopada 2006 dla IcelandReview – z j. angielskiego przełożyła M.N.

W wyborach 12 maja 2007 Grażyna Okuniewska nie dostała mandatu do Althingu.

 

  Wyniki wyborów parlamentarnych 12 maja 2007.