DANE
   HISTORIA
   LUDZIE
   JĘZYK
   KUCHNIA
   TURYSTYKA
   KSIĄŻKI
   FAQ
   SONDA
   INNE STRONY
   WIADOMOŚCI
   ARTYKUŁY
   KAWIARENKA
INNE
   O AUTORZE
 
Ciekawostki o Islandii

Na Islandii w czerwcu, lipcu i częściowo sierpniu niemal przez całą dobę jest jasno. Dla Islandczyków to dodatkowa okazja do świętowania, szczególnie w soboty. Zimą niestety dla równowagi dłużej jest ciemno, szczególnie na północy (więcej).

Leifur Eriksson (Szczęśliwy), islandzki Wiking, był pierwszym europejczykiem, który postawił stopę na kontynencie amerykańskim. Miało to miejsce w 1000 roku, czyli 5 wieków przed Kolumbem.

Na Islandii znajduje się najbardziej na zachód wysunięta część Europy. Na wschodnie wybrzeże USA leci się zaledwie pięć godzin. Stopover spędzony w Błękitnej Lagunie polecamy tym, którzy mają problem ze zmianą czasu przy podróżach transatlantyckich.

Zimy w Reykjaviku są statystycznie cieplejsze niż w Nowym Jorku. Dzieje się tak za sprawa ciepłego Prądu Zatokowego (Golfstrom) opływającego od południa. Niestety zimą wieją silne wiatry i pada deszcz.

Reykjavik jest najbardziej na północ położoną stolicą na świecie.

Większość Islandczyków zna język angielski, choć starsze pokolenie lepiej włada językiem duńskim.

Islandczycy lubią kąpiele w odkrytych basenach, niezależnie od pory roku. Tu w dużej mierze toczy się tez życie towarzyskie wyspy.

Język islandzki to najstarszy używany język w Europie. Współcześni Islandczycy są w stanie czytać w oryginale 1000-letnie sagi. To język którym posługiwali się Wikingowie tysiąc lat temu. Niestety jest to tez jeden z najtrudniejszych języków.

Na Islandii stykają się dwie płyty kontynentalne, europejska i amerykańska. Oddalają się od siebie o milimetry rocznie. Tzw. ryft kontynentalny jest najlepiej widoczny w parku narodowym Thingvellir (Dolina Zboru).

Na Islandii jest podobno 10.000 mniejszych lub większych wodospadów, w tym dwa najbardziej znane: Gullfoss (Złoty Wodospad) i Dettifoss (Upadły Wodospad).

Islandczycy piją więcej Coca-Coli niż ktokolwiek na świecie. Może zasługa w tym czystej, islandzkiej wody z której jest zrobiona.

Prawdopodobnie najbardziej znana Islandką, z czego Islandczycy nie zawsze są zadowoleni, jest artystka Björk (Björk Gudmunsdottir).

Islandki dwa razy zdobyły tytuł Miss Świata, a Islandczyk dwa razy zdobywał tytuł Najsilniejszego Człowieka na Świecie.

Islandczycy cieszą się najdłuższą przewidywaną średnią życia na świecie (80,2 lata dla mężczyzn i 83,3 dla kobiet).

Obecnie na Islandii jest 15 aktywnych wulkanów (oczywiście najbardziej znany to Hekla).

Z pięciu islandzkich lodowców trzy są największe w Europie (największy to to Vatnajokull).

Właśnie na Islandii, a konkretnie przy niewielkim lodowcu Snaefellsjokull na zachodzie wyspy Juliusz Verne umiejscowił swoją słynną powieść "Podróż do wnętrza Ziemi". Wulkan na szczycie którego znajduje się lodowiec ostatni raz wybuchł 1700 lat temu. 

Archipelag Vestmannaeyjar jest schronieniem dla ponad 10 milionów maskonurów (eng. puffin, isl. lundi). Jest to też rzecz jasna miejscowy przysmak kulinarny.

Najmłodszy geologicznie kawałek lądu znajduje się na Islandii, konkretnie jest to wysepka Surtsey w archipelagu Vestmannaeyjar. Powstała w wyniku gwałtownego wybuchu podwodnego wulkanu w 1963 roku. Od 2008 roku miejsce jest wpisane na światowa Listę Dziedzictwa UNESCO.

Ze względu na tanią energię geotermalną Islandia to jedyne miejsce w Europie, gdzie hoduje się banany w szklarniach.

Nadmiar ciepłej wody wykorzystuje się do podgrzewania chodników i ulic, aby zimą nie zalegał na nich śnieg. Resztę wylewa się do morza na specjalnej plaży, aby każdy mógł się kąpać chodząc po nawiezionym piasku. Tylko słońca brakuje...

Najbardziej znanym napojem alkoholowym jest wódka Brennivin (dosłownie płonące wino). Bardziej znana jest jako Czarna Śmierć, a wszystko przez charakterystyczną etykietę, która zdaniem urzędników miała zniechęcić do picia alkoholu. Jak to bywa z socjalistycznymi pomysłami, skutek był odwrotny a Brennivin stała się znaną marką. Obecnie popularniejsza wśród turystów niż Islandczyków. 

Dla odmiany 1 marca obchodzony jest Dzień Piwa, w rocznicę zniesienia prohibicji w 1989 roku. Trwająca 75 lat prohibicja nie została jednak zniesiona całkowicie, nadal państwo ma monopol na alkohole, restauracje potrzebują licencji (!), w sklepie można kupić piwo z zawartością alkoholu do 2,25%, a ceny są bardzo wysokie. A spożycie oczywiście bardzo wysokie.

Praktycznie 100% Islandczyków umie czytać i pisać, a na wyspie wydaje się najwięcej książek i gazet w przeliczeniu na mieszkańca. Złośliwi mówią, że jeśli ktoś na Islandii nie czyta książek, to na pewno... sam je pisze.

Jedyną nagrodę Nobla dla Islandii, w dziedzinie literatury, otrzymał w 1955 roku Halldór Laxness. Ten lewicujący pisarz otrzymał ją za książkę "Niezależni", wydaną także po polsku.

Islandczycy potrafią na 20 różnych sposobów opisać zamieć, zjawisko często spotykane.

W książce telefonicznej osoby są wymienione w kolejności imion, a nie nazwisk. Dotyczy to także mieszkających na wyspie obcokrajowców. Dla ułatwienia często dodaje się wykonywany zawód.

Althing jest najstarszym istniejącym parlamentem na świecie. Pierwszy raz zebrał się w 930 roku przez osadników w dolinie Thingvellir.

Pani prezydent Vigdis Finnbogadottir, wybrana w 1980, była pierwszą kobietą-prezydentem wybraną w demokratycznych wyborach. Funkcję sprawowała przez cztery kolejne kadencje, aż do przejścia na emeryturę w 1996 roku.

Astronauci amerykańscy przed misją Apollo ćwiczyli lądowanie na księżycu na islandzkich polach lawy, bo zdaniem NASA islandzki krajobraz najbardziej przypomina księżycowy.

 

Zobacz także: Najczęściej zadawane pytania o Islandii