Wcześniejsze Newsy

W targach POLFISH, które miały miejsce w Gdańsku 5-8 czerwca 2001 r. wzięły udział 4 islandzkie przedsiębiorstwa.

Z powodów technicznych od nas niezależnych nasza strona nie działała pod dotychczasowym adresem. Od chwili obecnej nasz serwis będzie dostępny pod zgrabnym adresem www.islandia.org.pl (to kupiona nowa domena). Z dumą informujemy, że dzięki uprzejmości właścicieli serwisu hotel.pl strony będą umieszczone właśnie tam. Będą przez to pewniejsze i... szybsze!

Na spotkanie z okazji Święta Narodowego Islandii (przypadało 17 czerwca), które odbyło się 18 czerwca w salach wystawowych Biblioteki Narodowej w Warszawie przybyło ponad 150 gości. W programie  były: przemówienia okolicznościowe, zwiedzanie wystawy BAŁTYCKIE SĄSIEDZTWO (patrz poniżej), prezentacja turystyczna przedstawicielstwa Icelandair oraz tradycyjny islandzki poczęstunek. Zapraszamy za rok!

Biblioteka Narodowa i Duński Instytut Kultury w Polsce przygotowali wystawę BAŁTYCKIE SĄSIEDZTWO, z cyklu: Nasi sąsiedzi – nowe spojrzenie. Wystawę można obejrzeć w dniach 16 maja – 30 czerwca 2001 r., od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 – 18.00, w soboty 10.00 – 15.00, w Audytorium Biblioteki Narodowej w Warszawie, al. Niepodległości 213.  Wystawa przedstawia wpływ Skandynawii na polską kulturę. Eksponowane są m. in. wydane w Polsce książki o Islandii, przekłady literatury islandzkiej, plakaty oraz dostarczone przez TPP-I katalogi, zdjęcia i wydawnictwa Towarzystwa.

Po olimpiadzie: Islandczycy zajęli trzecie, po Wyspach Bahama i Barbadosie miejsce w klasyfikacji medalowej... pod względem liczby medali w przeliczeniu na liczbę mieszkańców. Brązowy medal w Sydney wywalczyła w skoku o tyczce Vala Flosadóttir osiągając wynik 4,50 m.  

Zakończył się Festiwal Eurowizji. W tym roku Islandia była reprezentowana przez młodego artystę o pseudonimie 2tricky (zdjęcie obok). Rok temu w Sztokholmie, usłyszeliśmy piosenkę „Hvert sem er” (Gdziekolwiek) zaśpiewaną przez duet Einar August Vidisson i Telma Agustsddóttir. W 1999 roku piosenka pt. „All Out of Luck”, zaprezentowana przez Selmę Bjornsdóttir zajęła drugie miejsce. O czym była tegoroczna piosenka? 

Zapraszamy do lektury poprzedniego biuletynu, a w nim m.in: czy Islandia to właściwie Kraj lodu, czy może ognia?. Jest też o gejzerach, katastrofalnym wybuchu wulkanu Laki w latach 1783 - 8, o nawiekszym lodowcu w Europie - Vatnajökull. Dowiecie się jak powstała wyspa Surtsey w 1963 roku, przypomnimy sobie losy Willy'ego z filmu Uwolnić orkę. Ciekawy tekst poświęcono Niedźwiedziom polarnym na Islandii oraz dowiemy się o czym piszą nasi czytelnicy. Miłej lektury!

Brak bezrobocia, wysoki wzrost gospodarczy, nadwyżka budżetowa - O tym  wszystkim w przemówieniu premiera republiki Islandii, wygłoszonym w Althingu w październiku zeszłego roku. (po angielsku)